yandex-izleme
FinansKredisi.com

Bankaların Kiralık Kasa Ücretleri 2022

Bankaların Kiralık Kasa Ücretleri 2022

Bankaların Kiralık Kasa Ücretlendirmeleri

Bankaların kiralık kasa hizmetlerinden iş dünyası haricinde bireysel olarak en çok bayanlar yararlanmaktadır.  Kiralık kasa fiyatları, genelde yastık altı tabir ettiğimiz eski usül saklama yöntemlerinden daha güvenli olduğu bir gerçektir.

Hırsızlık oranlarının yüksek olduğu bölgelerde daha çok kıymetli varlıkların kiralık kasalar tarafından saklanılması daha mantıklıdır. Yıllık ücretlendirmelere tabi tutulan bankaların verdiği bu hizmette, dilerseniz kıymetli evraklarınızı dilerseniz altın ve paralarınızı saklayabilirsiniz.

Yaz aylarında düğün, nişan ve sünnet gibi etkinlikler sebebi ile daha çok tercih edilen kiralık kasaların çeşitli boyutları ve ölçüleri vardır.  Yıllık kiralamalar haricinde ise istisna hizmet sunan Halkbankası, Kuveyt Türk ve Vakıf Bankası’nda 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 9 aylık, 1 yıllık hizmetlerde verebilmektedir. Böylece kısa süreli kiralama ihtiyaçlarınızı bu bankalar tarafından yapabilir değerli varlıklarınızı muhafaza edebilirsiniz.

Kiralık kasalar genelde sizin ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik göstermektedir yukarıda belirttiğimiz gibi aylık ücretlendirmelerde her ay’a oranla fiyat farklılık göstermektedir. Kasalarda muhafaza edeceğiniz varlıklarınızın ebatlarına göre kasa seçimi yapabilirsiniz.

Genelde hemen her bankada 3 farklı ölçü mevcuttur böylelikle dilerseniz bankalardan bizzat güncel ölçü ve fiyat bilgisi alabilirsiniz ancak biz sizin için bazı bilgileri önceden edindik. Kasa kiralarken aynı zamanda bankalar sizden depozito talep etmektedir bu istenilen depozito hizmet sonrasında geri iade edilmektedir. Genelde 250TL ile 600TL yıllık ücreti olan kiralık kasa fiyatları aylık oranlarda ve çalışacağınız bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bankalarda kiralık kasa nasıl kullanılır

Kiralık kasa, sözleşme sonrasında sadece sizin tarafınızdan kullanılabilir yani tanımadığınız 3. bir şahıs asla kasanızı açamaz. Sözleşme sonrasında iki adet anahtar tahsis edilir ve bu anahtarların birisi banka personelinde duruken diğeri ise sizde olmaktadır.

Bir anahtar ile işlem yapılamazken kasayı açmak için iki anahtara ihtiyaç vardır. Banka görevlisi sizinle birlikte kasaya kadar gelir ve kasayı sizdeki anahtarla birlikte açar ve sizin bankada ne sakladığınıza bakmaksızın oradan ayrılır. Standart sigorta kapsamında muhafaza ettiğiniz şeyler değeri ve içeriği sadece sizin tarafınızdan bilindiği için kıymet değeri tespitide yapılamayacağı için kayıp, çalıntı, yangın, sel gibi durumlar için sigorta uygulaması yapılmaz.

  Bankadan Satılık Araçlar 2022

Kasa açtırma ve kullanımı sadece hafta içi mesai saatleri içinde gerçekleştirilebilir. İstisna hizmetler sağlayan Yapı Kredi Kasa24 hizmetinde ise bankada belli bir tutarın üzerinde varlığı bulunan ve sadece istanbulda ikamet eden kişilerin yararlanabileceği haftanın istediği günü ve istediği saatinde kasa açtırma işlemi yapabilmektedir. Bu kalitede bir işlemi Türkiye İş Bankası, Robot Kasa olarak adlandırdığı hizmettede sunmaktadır. 7\24 hizmet almak istiyorsanız bu iki bankayı tercih etmelisiniz.

Ortak banka kasası nasıl kiralanır

Ortak banka kasası kiralama işlemi en fazla 3 kişi ile gerçekleştirilmektedir. Ortak kişiler, başvurularını birlikte yapmaları, ortak banka hesabı açmaları ve yine ortak sözleşme imzalamaları gereklidir. Bu koşulları tamamladıktan sonra sözleşmeye dahil olan tüm kullanıcılar ortak banka kasasını kullanabilir.

Kiralık Banka Kasası Ücreti Ödenmezse Ne Olur

Sözleşmeye dayalı kiralık kasa ücreti yenileme tarihinde ödenmezse yatırmış olduğunuz depozitodan kesintiye uğratılırsınız.  Bankalar genelde depozitoları 1 yıllık kasa kira bedeli kadar tahsil ederler böylelikle 2. yıl ödeme yapmazsanız dahi ödemelerinizi vermiş olduğunuz depozito ile tahsil ederler. 2. yılın sonunda yine ödeme yapmaz ve eşyalarınızı almazsanız noter huzurunda eşyalarınız kasa içinde tutanak ile çıkartılır ve sözleşme gereği bankaya ait olan yükümlülük ortadan kalkar.

Kiralık Kasa Saklama Şartları Neler

Kiralık banka kasalarında saklama şartlarında ateşli silah, patlayıcı madde ve benzeri şeylerin saklanması haricinde ziynet, değerli eşya, evrak türü şeyler kasa kapasitesi dahilinde saklayabilirsiniz. Saklayacağınız şeylerin içeriğini hiç bir şekilde banka personeli bilmemekle birlikte sizin saklama durumunuza göre tahmin de edemeyebilir böylelikle paha değeri yüksek olan şeyleri saklamak adına hem kendinizi hemde kıymetli eşyanızı riske atmamış olursunuz.

Bankalarda kiralık kasa için hangi belgeler gerekli

  • 1 Adet Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı
  • 1 Adet Son 6 Aylık Güncel Vesikalık Fotoğraf
  • Yerleşim Yerinize ait ikametgah belgesi veya
  • Son 3 aylık elektrik, su, telefon, doğalgaz gibi abonelik gerektiren bir hizmete ait fatura
  E-Vadeli Hesap Nedir? Açmak Mantıklı mı?

Bir önceki Kasko Sigortası Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde kasko sigortası nasıl yapılır, kasko sigortası zorunlu mu ve kasko değer listesi hakkında bilgiler yer almaktadır.