yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kredi Notu Nedir, Öğrenme Yolları Nelerdir ?

Kredi Notu Nedir, Öğrenme Yolları Nelerdir ?

Kredi Notu Nedir?

Bir bireyin, Kredi Kayıt bürosu tarafından, finansal anlamda bankalar veya benzeri hizmetler veren kuruluşlarla arasında geçen olumlu ya da olumsuz olan her türlü faaliyetlerin derecelendirilme sistemine kredi notu adı verilmektedir. Kişinin bu faaliyetlerinin olumlu olması durumunda, bankalardan rahat bir şekilde kredi alabilmektedir. Ancak bu olumlu faaliyetlerin sürekli olarak ve uzun yıllar boyu olması son derece önemli bir konudur. Öte yandan çeşitli sebeplerden ötürü kredi notu düşük olan kişiler ise kredi konusunda istedikleri imkanlardan faydalanamayabilirler. Genel anlamda kredi notu konusunda, bankalarla aranızdaki borçları düzenli olarak ödemeniz, kredi notu sisteminin en temel kriteri olarak göze çarpmaktadır. Kredi notunun yükselmesine ya da düşmesine neden olan birçok etken bulunmaktadır.

Kişinin kredi notuna göre, bankalar tarafından belirli risk gruplarında yer almaktadır. 0 ila 1900 arasında yer alan kredi notunuz, belirli puan gruplarına göre kişinin ne denli riskli olduğunu ifade etmektedir. Kişi bu gruplar ve puanlama sistemi içerisinde, profilini yükseltmesi durumunda bankalardan kredi alması daha da kolay bir hale gelmektedir. 1-699 arasında kredi notu aralığı içerisinde yer alan bir kişi, en riskli olan grupta yer almaktadır. 700-1099 arasında yer alan bir kişi ise orta riskli olarak değerlendirilmektedir. 1100 ila 1499 arasında yer alan bir kişi ise az riskli olarak nitelendirilirken, 1500’le 1699 arasında kredi notuna sahip olan bir kişi ise iyi olarak bilinen grupta bulunmaktadır.

Öte yandan 1700 ve 1900 arasında bir notu bulunan kişiler ise çok iyi grubunda yer almaktadır. 1200 ve 1300 civarlarında kredi notu bulunan kişiler, bazı bankalardan kredi çekebilmektedir. Ancak kesin olarak bankaların kredi hizmetlerinden yararlanmak isteyen bir kişinin, kredi notunun mutlaka 1500 ve üstü seviyelerde olması gerekmektedir.

Kredi Notu Sorgulama Ekranı

Kredi notu sorgulama ekranı, kredi kullanmak isteyen kişilerin rahatlıkla yararlanabileceği bir sistemdir. Söz konusu sitem şuan Findeks tarafından yürütülmektedir ve Findeks sayesinde bu ekrana ulaşabilmeniz mümkündür. Findeks, kredi notunuzu öğrenebilmeniz adına en kolay sistemlerin başında gelmektedir. Öncelikle söz konusu sisteme gerekli bilgiler ile üye olmak gerekmektedir. Sonrasında ise bu uygulamada karşınıza, kişisel risk raporlarınızdan tutunda kredi notunuzun kaç olduğuna kadar birçok seçenek çıkacaktır.

Bu seçenekler sayesinde istediğiniz finansal bilgiyi elde edebilmeniz mümkündür. Öte yandan kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler, öncelikle bu konuda Findeks bilgi sistemine, alacağı hizmetler karşısında çeşitli sorgulamalar yapmak zorundadır. Aksi halde herhangi bir hizmetten yararlanabilmesi söz konusu olmamaktadır.

Findeks kredi notu sorgulama ekranı tarafından size belirtilen not, birçok hesaplamalar ve unsurlar göz önünde bulundurularak ortaya çıkan bir nottur. Çeşitli analizler sonucunda kredi notunuz ekrana yansımaktadır ve bu sayede bankalar sizin ödeme profiliniz hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

  Banka Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Para arayışında bulunanlar %20, bireysel finansman ve kart ödeme alışkanlıklarına göre %30, kullanım yoğunluğu kapsamında %15 ve diğer unsurlarda dahil edildiğinde %10 gibi seviyelerde çeşitli kredi notu belirleme kriterleri ortaya çıkmaktadır. Bu kriterlerin tamamında olumlu veriler elde etmeniz ve finans kuruluşları ile düzenli bir ilişki içerisinde olmanız, sizin istediğiniz bankadan kısa süre içerisinde kredi çekebilmeniz anlamında gelmektedir.

Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notu sorgulama ekranı sayesinde, notunuzu öğrenebilir ve notunuzun yeterli olduğunu düşünmeniz halinde ise rahatlıkla başvuru yapabilirsiniz. Art arda yapılan başvurular ve sürekli olarak alınan olumsuz yanıtlar, haliyle kredi notunuzun belirli seviyelerde düşmesine neden olacaktır. Bankalarla yapacağınız her işlemin olumlu olarak değerlendirilebilecek olması, bu konuda size kolaylık sağlayacak en önemli özelliklerden biridir.

Kredi notunuzu sorgulamak adına, başka yöntemlerinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda birçok banka, kısa süre içerisinde size kredi notunuzun kaç olduğunu ve hangi risk grubunda yer aldığını söyleyebilmektedir. Öte yandan vadeyle ürün satan birçok mağaza, sizin kredi notunuz sayesinde vadeli satış yapabilmektedir. Bu konuda mağaza tarafından kullanılan sistem sayesinde, yapacağınız vade talebinin sonucu, haliyle kredi notunuzun yeterli ya da yetersiz olacağına dair bilgi vermektedir. Güncel kredi notu hakkında bilgi edinebilmeniz, çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle herhangi bir bekleyiş ya da zaman kaybı ile karşılaşmanız söz konusu olmamaktadır.

Kredi Notu Öğrenme

Günümüzde birçok kişi kredi çekmeden önce kredi notu öğrenme hakkında araştırma yapmaktadır veya bankalara kredi başvurusu yaptıkları zaman, kredi notu gibi bir kavramla karşılaşmaktadır. Hal böyle olunca, kişiler bu söz konusu not sistemi hakkında bilgi edinmek ve hemen ardından notlarının kaç olduğunu öğrenmek istemektedirler. Bu isteklerine karşın, kredi notu öğrenme işleminin son derece kolay olduğunu söylemek mümkündür. KKB, kredi notunuzu öğrenebileceğiniz bir kurumdur. Bu kurumun kredi notu öğrenebilme, risk raporu alabilme ve daha birçok bilgi verici işlemini ise Findeks gerçekleştirmektedir.

Bu sisteme üye olmanızın ardından, kredi notunuzun kaç olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Öte yandan sistem, sizin hangi risk grubunda yer aldığınızı da belirtmektedir ve bu sayede kredi çekmek için ne denli verimli olduğunuz, söz konusu sistem sayesinde anlaşılabilmektedir. Findeks üzerinden gerçekleştirmiş olduğunuz kredi notu öğrenme işlemi belirli bir ücret karşılığında size sağlanmaktadır. Bu ücretin günümüzde 4 TL civarlarında olduğunu8 söylemek mümkündür.

Bankalar, kredi notu konusunda size bilgi verecek bir diğer seçenekler arasında yer almaktadır. Kredi notu sorgulama konusunda, birçok bankadan bu işlemi alabilmeniz mümkün olmaktadır. Bazı bankalar, kredi notu öğrenme işlemi için herhangi bir ücret talep etmezken, bazı bankalar ise bu konuda müşterilerinden belirli ücret talep edebilmektedir. Öte yandan bankaların internet şubeleri sayesinde kredi notunuzu öğrenme ya da sorgulama işlemi yapabilmeniz mümkün olmaktadır.

  Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bu nedenle bu gibi kolay ve zaman zaman ücretsiz seçenekleri de iyi değerlendirmek gerekmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman, bankaların internet şubelerinde de söz konusu işlemin ücretli olduğu görülmektedir. Ancak bazı bankalar, özel durumlarda ya da bazı durumlarda bu işlemi tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu hakkında henüz bilgi sahibi olmayan ve kredi notunun ne gibi bir işe yaradığını bilmeyen birçok kişi, öncelikle kredi notu kaç olmalı? sorusunu sormaktadır. Kredi çekmek isteyen kişiler, genel anlamda kredi notu gibi bir kavramla karşılaştıkları için, haliyle bu notun nasıl öğrenileceği ve kaç olması gerektiği gibi soruları dile getirmektedir. Kredi çekmek isteyen bir kişinin 700 ila 1099 arasında bir kredi not bulunuyorsa, orta riskli grupta yer almaktadır. Bu grupta yer alan kişiler, sandıkları kadar kolay kredi çekebilme imkanından faydalanamayabilirler.

Öte yandan 1100 ile 1499 arasında yer alan az riskli grubu ise gelire bağlı olarak sadece kredi çekebilmektedir. Gelirleri veya üzerlerine bulunan mal varlıkları, bu grupta yer alan kişilere yardımcı olacak en önemli unsurlardır. Bunun yanı sıra 1500 ve 1699 gibi bir not aralığına sahip olan kişiler, yüksek bir ihtimalle kredi hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Ancak bu ihtimalin tamamı kesin değilken, kesin olmayan kısmını da göz önünde bulundurmakta fayda vardır. 1700 ve 1900 gibi bir puan aralığında bulunan bireyler, istedikleri gibi kredi imkanlarından faydalanabilirler ve bu konuda herhangi bir sorun yaşamazlar.

Bu grup, en üst limitte yer alan gruptur ve tüm bankalar, söz konusu gruba herhangi bir ödeme riski olmayan müşteri gözüyle bakmaktadır. Bu nedenle kredi ürünlerinden faydalanmaları, diğer grupta yer alan kişilere göre her zaman için daha fazla olasılık içermektedir.

Genel anlamda bir kişinin kredi çekebilmek için yeterli kredi notu 1300’ün üzerinde olmalıdır. Bu kredi notuna sahip ya da bu not civarlarından seyreden kişiler, genel olarak gelirlerine göre değerlendirilmektedir. Eğer bankalar bu konuda olumlu kanaat verirlerse, söz konusu kişiler kredi ürünlerinden istedikleri gibi faydalanabilir.

Eğer bankalar, olumsuz olarak bir karar verirse, herhangi bir şekilde kredi çekme işlemi gerçekleşmeyebilir. Ancak kredi çekebilmek adına tam anlamıyla yeterli not ortalamasına sahip olan bir kişi, mutlaka 1500 ve üzeri bir kredi notuna sahip olmalıdır. Aksi halde herhangi bir kredi ürününden, sanıldığından daha kolay bir şekilde faydalanamazlar. Zaman zaman, kredi notu çok riskli ya da orta riskli grupta yer alan kişiler, mal varlıkları ve kefil aracılığı ile istedikleri kredi ürünlerinden yararlanabilmektedir. Ancak bu konuda bankaların prosedürleri farklılık gösterebilmektedir ve kesin olarak bir kuralın söylenmesi söz konusu bile olmamaktadır.

  Kredi Notu Yükseltme Yolları (Hızlı Yüseltme Taktikleri)

Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu, kredi çekebilmek adına elverişli olmayan kişiler en için en önemli konuların başında kredi notu yükseltme konusu yer almaktadır. Kredi notunun yükselmesi sayesinde, birçok kredi ürününden faydalanabilecek olan kişiler, haliyle bu konuda en hızlı ve en etkili yolları izlemek istemektedir. Ancak bu sürecin sandığınız kadar kısa olduğunu söylemek pekte mümkün değildir. Kredi notu yükseltme için yapılması gerekenler konusunda, borçlarınızın düzenli olarak ödenmesi son derece önemlidir.

Bankalara olan borçlar, her zaman için zamanında ve herhangi bir gecikme olmadan ödenmektedir. Aksi halde bu durum kredi notunuza olumsuz bir şekilde yasıma sağlayacaktır. Öte yandan bankalar ile aranızda geçen her türlü işlem ve bu işlemlerin ne denli olumlu yönde olduğu, kredi notunu olumlu ya da olumsuz etkileyen diğer etkenlerin başında yer almaktadır. Kredi notunun, sabit ya da sürekli olarak artabilen bir puan olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu not, her türlü etkene göre değişim gösterebilmektedir.

Kredi notunu yükseltmek adına, öncelikle bankalara ya da finans kuruluşlarına olan tüm borçları kapatmanız, büyük bir yükselmeye sebep olacaktır. Bu durum sayesinde kredi notunuzun artışı gözlemlenebilirken, en azından çeşitli kredi imkanlarından faydalanmak söz konusu olacaktır. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan düzenlemeler sonucunda, fatura ödemeleri de bu kapsamda yer aldı ve faturalar ne denli düzenli ödenirse, kredi notunuzda yine aynı ölçüde artabilmektedir. Öte yandan düşük limiti olan bir kredi kartı alarak, bu kredi kartının borçlarını tam anlamıyla ödemek, sürekli olarak kredi notunuzun artmasına neden olacaktır.

Taksitli alışverişler yapmak yerine, tek çekim alışverişler yapmak, bu konuda sizin için en önemli yükseltme unsurlarından biri olacaktır. Genel anlamda bir kişinin kredi notu, bankalar ile arasındaki her türlü faaliyetlerin bütününü oluşturmaktadır ve bu bütünde mutlaka dengeli hareket etmek gerekmektedir. Aksi veya olumsuz bir durumda, kredi notunuzun beklediğiniz şekilde değil de tam tersi yönüne bir hareket göstermesi, haliyle hali hazırda bulunan durumunuzun daha fazla kötü olmasına neden olacaktır. Öte yandan maaşlarınız, birikimleriniz ve bunlara benzer her türlü işleminiz, bireysel kredi notu konusunda tetikleyici unsurlar olarak göze çarpmaktadır.