yandex-izleme
FinansKredisi.com

Mapfre Hasarlı Araç Satışı Nedir? Hasarlı Araçlar Nasıl Alınır?

1.481
Mapfre Hasarlı Araç Satışı Nedir? Hasarlı Araçlar Nasıl Alınır?

Mapfre hasarlı araç satışı son yılların en yüksek seviyesini görmektedir. Artan sıfır kilometre araç ile ikinci el araç fiyatları araba severlerin araba almasını zorlaştırmaktadır. Araba tutkunları araba sahibi olmak için gözlerini hasarlı araçlara yönetmektedir. Hasarlı araç ilk başta kulağa kullanılamayacak araç görüntüsü getirse de uzmanlar hasarlı araçlarında kullanılabileceği ve herhangi bir problem yaratmayacağı kanısındadır. Hasarlı araç satışı daha önce aracın kullanım sonrası hasar aldığı bu hasarın onarılarak aracın eski düzeyine getirildikten sonra satış işlemlerinin yapılmasına denilmektedir. Tıpkı diğer araç alım satımlarında olduğu gibi hasarlı araç alımları da aynı prosedürde yapılmaktadır.

Hasar Kaydı Nedir?

Bir kaza sonucu araçta meydana gelen büyük veya küçük dereceli hasarlar araca zarar vermektedir. Bazı hasarlar aracın görüntüsüne zarar verse de bazıları aracın parçalarına zarar vermektedir. Aracın onarım ve tamir işlemi gerçekleştirilip araç eski sağlığına kavuşsa da o araç artık hasarlı araç gurubunda yer alır. Dünyada ve Türkiye’de trafik kazaları çok sık yaşanmakta birçok araba kaza sonucunda hasar almaktadır. Fakat aracın tamir işlemleri tamamlandıktan sonra araç tekrar trafiğe çıkabilir ve işlevinden hiç bir şey kaybetmez. Bu yüzden Mapfre hasarlı araç satışı oldukça rağbet görmektedir. Hasarlı araçlar kendi içerisinde de çeşide ayrılır. Araba sevdalıları ağır hasarlı araç konumda olan araçların satın alınıp alınmayacağı konusunda kararsızlık yaşamaktadır. Hasar kayıtları içerisinde neler yer alır;

  • Araçlarda dış etkenlere bağlı olarak oluşan çizikler
  • Araçların bir kaza sonucunda meydana gelmiş olduğu dış yüzeyinde değişiklikler
  • Aracın iç parçalarının zarar sonucu oluşan hasarlar

Ağır hasarlı araç yaşanılan kaza sonucunda aracın büyük çoğunluğunun zarar görmesi sonucu tanı konulan araçlardır. Bu araçlar hafif hasarlı araçlara oranla daha fazla tanır işlemi gerektirir. Aynı zamanda tamir ücretleri de oldukça fazladır. Birçok kişi aracın değeri kadar olan tamir masraflarını ödemek yerine aracın satışını gerçekleştirmektedir. Ağır hasarlı araçların alımları sonucunda çoğu kişi aracın modelini göz önüne almakta ona göre bir fiyat şekillendirmesi yapmaktadır. Hasarlı araç satın almak isteyenler aracın hasar raporunu inceleyerek ona göre bir fiyat şekillendirmesi yapabilirler. Hasarlı araçların diğer araç kategorilerine göre daha uygun olması araba alacakları cezbetmektedir. Mapfre hasarlı araç satışı diğer satışlarda olduğu gibi gerçekleşmektedir.

  Konut Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu ? ( Dask )

Aracın Hasar Durumu Nasıl Anlaşılır?

Her araç maruz kaldığı dış etkenlere bağlı olarak hasar alabilir. Hasar oluşan araç gerekli yerlere tamir edilmek için götürülür. Tamir işlemlerinin ardından aracın geçmişine geçirmiş olduğu hasar ve hasarın tamir edildiğine dair bilgiler girilir. Aracın hasar durumu bazen gözle görünmeyecek durumdan olabilir. Bu yüzden aracın hasar kaydının sorgulanması gereklidir. Gerek SMS yoluyla gerek e-devlet üzerinden aracın hasar kayıtlarına ulaşmak mümkündür. Mapfre hasarlı araç satışı işlemleri sırasında hasar kaydına erişmek büyük önem arz eder.

Yaşanan kaza sonucunda ise aracın hasar durumunu belirlemek için aşağıdaki yollar izlenir;

  • Kaza sonrası 5 iş günü içerisinde kasko yaptırılan sigorta şirketiyle iletişime geçilmelidir
  • Sigorta şirketinin inceleme yapabilmesi için şirkete; kasko poliçesi, alkol raporu, hasarlı aracın fotoğrafları, trafik kaza raporu, ehliyet ve ruhsat fotokopisinin iletilmesi gereklidir.
  • Teslim edilen belgeler sonucunda Ekspertiz inceleme yaprak aracın hasar durumunu tespit edip bunu belgelendirir.

Neden Hasarlı Araç Alınmalıdır?

Hasarlı araç alma konusunda son yıllarda büyük bir oranda artış yaşanmaktadır. Bu artışın çeşitli nedenleri bulunur. Bireyler bu nedenlerden bir yada birine bağlı olarak hasarlı olan araçları alırlar. Herkesin hasarlı araç alma konusunda ki fikri farklıdır. Her ne doğrultuda olursa olsun hasarlı araç almak yada satmak her zaman avantaj sağlamıştır. Hasarlı araç alanda hasarlı araç satanda her bakımdan kâr elde etmektedir. Mapfre hasarlı araç satışı kadar alışının da büyük bir önemi vardır. İşte neden araç alınmalıdır sorusunun cevapları;

  • Hasarlı aracın fiyatları diğer 0 kilometre ve 2.el araçlara oranla daha uygundur
  • Hafif hasarlı araçlar trafiğe çıkmaya engel değil en az 2.el araçlar kadar işleve sahiptir. Bu yüzden 2.el alamayan ama bir arabası olmasını isteyen araba severler hasarlı araçlara yönelir
  • Bazı şirketler hasarlı araç satın alarak aracın hasarını giderip daha yüksek fiyata satışını yaparak kâr elde etmektedir.
  NN Hayat Emeklilik Hangi Bankaya Ait? Telefon ve Mail Adresi Nedir?

Peki Mapfre Hasarlı Araç Satışı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda birlikte tartışalım. Daha fazla Mapfre hakkında haber ve kampanyaya ulaşmak isterseniz https://www.finanskredisi.com sayfamızı takip edebilirsiniz.

Etiketler: