yandex-izleme
FinansKredisi.com

Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanıyor (Güncel Bilgi)

Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanıyor (Güncel Bilgi)

Trafik sigortası kaza esnasında karşı tarafın uğradığı maddi ve manevi zararın karşılanmasını üstlenen sigorta türüdür.

Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanıyor ?

Sigorta şirketlerinin trafik sigortası hesaplamasında dikkate aldığı en önemli hususlardan bir tanesi araç türü, marka ve modeli sonrasında ise araçın kullanılacağı il ve araç sahibi kişinin yaş ortalamasıdır. Kısacası sigorta şirketini zarara uğratabilecek herhangi bir ihtimal sigorta fiyatını yükseltecektir. Örneğin İstanbul’da kaza yapılma ihtimali İzmir’de yapılma ihtimaline karşı daha fazla olduğu için aynı marka model bir araç İstanbul’da ve İzmir’de sigorta yaptırılırsa İstanbul’daki daha fazla masraf ödeyecektir. İller’de yapılan kaza oranları da sizi etkileyebilir.

İyi bir sürücüyseniz eğer ki sigorta hesaplaması yapılırken hasarsızlık indirimi de uygunalabilir. Hasarsızlık indiriminde çeşitli basamaklar vardır ve her hasarsız olarak geçirdiğiniz yıl sizin daha uygun fiyatla sigorta almanıza olanak sağlayacaktır. Yaklaşık olarak %10 ile başlayıp % 45 oranında indirim yapılabilir ancak hasarsızlık yılınızın uzun olması gerekmektedir. Yapılan hasarsızlık indirimi siz kazaya karışana kadar devam eder kazaya karıştığınızda basamaklar değişir ve indirim oranınız düşer yada iptal edilebilir.

Trafik sigortası hesaplama işlemleri internet üzerinden online hesaplama araçları ile kolayca yapabilir yada sigorta şirketleri ile telefon ile görüşüp direk fiyat alabilirsiniz.

  Trafik Sigortası Çalınan Aracı Öder mi?