yandex-izleme
FinansKredisi.com

Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanıyor (Güncel Bilgi)

2.511
Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanıyor (Güncel Bilgi)

Trafik sigortası kaza esnasında karşı tarafın uğradığı maddi ve manevi zararın karşılanmasını üstlenen sigorta türüdür.

Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanıyor ?

Sigorta şirketlerinin trafik sigortası hesaplamasında dikkate aldığı en önemli hususlardan bir tanesi araç türü, marka ve modeli sonrasında ise araçın kullanılacağı il ve araç sahibi kişinin yaş ortalamasıdır. Kısacası sigorta şirketini zarara uğratabilecek herhangi bir ihtimal sigorta fiyatını yükseltecektir. Örneğin İstanbul’da kaza yapılma ihtimali İzmir’de yapılma ihtimaline karşı daha fazla olduğu için aynı marka model bir araç İstanbul’da ve İzmir’de sigorta yaptırılırsa İstanbul’daki daha fazla masraf ödeyecektir. İller’de yapılan kaza oranları da sizi etkileyebilir.

İyi bir sürücüyseniz eğer ki sigorta hesaplaması yapılırken hasarsızlık indirimi de uygunalabilir. Hasarsızlık indiriminde çeşitli basamaklar vardır ve her hasarsız olarak geçirdiğiniz yıl sizin daha uygun fiyatla sigorta almanıza olanak sağlayacaktır. Yaklaşık olarak %10 ile başlayıp % 45 oranında indirim yapılabilir ancak hasarsızlık yılınızın uzun olması gerekmektedir. Yapılan hasarsızlık indirimi siz kazaya karışana kadar devam eder kazaya karıştığınızda basamaklar değişir ve indirim oranınız düşer yada iptal edilebilir.

Trafik sigortası hesaplama işlemleri internet üzerinden online hesaplama araçları ile kolayca yapabilir yada sigorta şirketleri ile telefon ile görüşüp direk fiyat alabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası, devlet eliyle bütün motorlu araç sahiplerinin mutlaka yaptırması zorunlu olarak tutulmuş bir sigorta sözleşmesidir. Kaza olayı yaşandığında kişinin diğer araca ya da üçüncü şahıslara vermiş olduğu zarar için kişiyi güvence altına alan bir sigortadır. Yani kişinin ya da kişilerin karşı tarafa yaşatmış olduğu gerek maddi gerek ise manevi zararları üstlenir. Araçlarına zorunlu trafik sigortası yaptıran vatandaşlar kaza durumlarında az da olsa karlı olan taraf oluyor.

Trafik Sigortası Hesaplamasında Dikkate Alınan Hususlar

Sigorta şirketleri araçlara zorunlu trafik sigortası yaparken bazı hususları göz önünde bulundurarak hesaplamalar yapıyor.

  • Aracın türü
  • Aracın markası
  • Aracın modeli
  • Aracın trafiğe çıkacağı il ile araç sahibinin yaş ortalaması
  • İllerin büyüklüğü ve trafik yoğunluğu
  • İllerde yapılan kazaların oranları
  Yıllık İzin Süreleri 2024

Sigorta şirketini zarara uğratabilecek herhangi bir durumda sigorta fiyatı yükseliyor. Örnek vermek gerekirse; İstanbul ve İzmir’de trafiğe çıkan aynı model ve marka iki araç düşünüldüğünde, İstanbul’da araçların kaza yapma oranı İzmir’e göre daha fazla olduğu için İstanbul’daki araç kaza yaptığında sigorta şirketinin ödediği miktar daha yüksek oluyor.

Trafik Sigortasının Teminatları

Zorunlu trafik sigortasının üç farklı teminatı vardır.

  • Araç ve Kaza İçin Verilen Maddi Hasar Teminatı

Bu teminatta kaza sonrasında karşı tarafa verilen maddi zararlar teminat altına alınır. Sizin kusurlu olduğunuz bir kaza ise ve bu kazada birden fazla araca zara verilmiş ise olay başı teminatı verilir.

  • Kişi Başına ve Kaza Başına Verilen Sağlık Giderleri İçin Teminat

Bu teminatta kaza sonrasında karşı tarafa verilen bedensel zararlar teminat altına alınır. Bu noktada baz alınan şey araçtaki kişilerdir. Bu sebeple araçların tiplerine göre teminatlar da değişim göstermektedir.

  • Kişi Başına ve Kaza Başına Sakatlanma ve Ölüm İçin Teminat

Eğer kazada bir kişinin ölümüne yol açtıysanız ölen kişinin ölüm masrafları ile geride kalan kişiler için verilen manevi tazminat teminatıdır. Eğer kazada bir kişiyi sakatlamışsanız ve karşı taraf bu kaza sonucunda kısmen ya da tamamen çalışamaz hale gelmiş ise bu sebep doğrultusunda meydana gelen zararları da kapsayan bir teminattır.

Trafik Sigortası Hesaplama

Sigorta şirketleri araçların trafik sigortalarını hesaplarken yukarıda bahsedilen hususları göz önünde bulundurarak bir fiyat çıkarıyorlar. Bu sebeple her aracın trafik sigortası birbirinden farklı oluyor. Burada ekleme yapılması gereken başka bir husus da; trafikte iyi bir sürücü iseniz yapılacak olan indirim. Bu indirime hasarsızlık indirimi adı veriliyor. Peki, hasarsızlık indirimi teriminden ne anlıyoruz? İşte detaylar. Hasarsızlık indirimi; çeşitli basamaklardan oluşan bir indirim çeşididir. Eğer siz yılları hasarsız olarak geçirirseniz aracınıza sigorta yaptıracağınız her yıl daha uygun fiyatla trafik sigortanız yapılıyor. Bu indirim yaklaşık olarak %10 oranında başlayıp %45 oranlarına kadar yükselebiliyor. Tabi yüksek oranlarda hasarsızlık indirimi alabilmeniz için aracınızı hasarsız kullandığınız yılların fazla olması gerekiyor. Peki, hasarsızlık indirimi ne kadar süre geçerli?

  Kasko Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır

Hasarsızlık indirimi kişi kazaya karışana kadar geçerlidir. Kişi kaza yaptığında basamaklarda değişmeler yaşanır. Bu durum sonucunda ya hasarsızlık indiriminde düşme yaşanır ya da hasarsızlık indirimi tamamen iptal edilir. Araç sahipleri indirim hakkını bir de zorunlu trafik sigortalarını yaptırmadıkları zaman kaybederler. Trafik sigortası ya internet üzerinden online hesaplama yöntemleri ile kolay bir şekilde hesaplanabilir ya da telefon vasıtası ile sigorta şirketleri ile direkt olarak görüşülüp hesaplanabilir. Unutulmamalıdır ki fiyat her sigorta şirketine ve her araca göre değişiklik gösterir.