yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kasko sigortası karşı tarafın hasarını öder mi?

3.137
Kasko sigortası karşı tarafın hasarını öder mi?

Bu makalemizde kasko sigortası karşı tarafın araç hasarını öder mi, kasko sigortası nedir ve araç kasko değeri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Kasko sigortası karşı tarafın masrafını öder mi ?

Sigorta şirketleri genelde müşterileri ile anlaştıkları poliçede de belirttikleri ve teminat altına aldıkları durumlar dışındaki hiç bir tamir, onarım yada tazminat durumlarına karışmazlar. Bir başka araç ile yaşadığınız kaza sebebi ile oluşan masrafları kasko sigortası kapsamaz peki cebiniz den mi çıkacak bu masraflar zorunlu trafik sigortası yaptırdıysanız hayır cebinizden çıkmayacak sizin aracınızdaki oluşan masrafları kasko sigortası karşılarken karşı tarafın aracında oluşan masrafları ise zorunlu trafik sigortanız karşılayacaktır.

Zorunlu trafik sigortası adı üzerinde olduğu gibi yaptırması zorunlu bir işlem olduğu için yaptırdığınızı varsayarak yorumluyoruz. Sigortalı kişi genelde belirlenen teminat listesi dışında ek masraf çıkmaması için ilave olarak teminat talebinde bulunmaz.

Kasko sigortası neleri karşılar diyecek olursanız poliçe içerinde de belirtildiği üzere kasko şirketleri yanlızca sizin aracınızın deprem, su baskını, halk hareketleri, kalkışma ve terör, enflasyon sebebi ile değer kaybı, çekme ve çekilme anında yaşanan hasar, anahtar kaybı çalınma riski gözetilerek yeniden sistem(immobilizer) yapılandırılması yapmaktadırlar.

Sıfır KM araçlar için yeni değer teminatı, araç içindeki kişisel eşyaların çalınması (husisi otomobiller için geçerli olabilecek bir durum) gibi haller kasko sigortasını kapsamaktadır dolayısı ile araç hasarı durumlarında hiç bir masraf cebinizden çıkmayacaktır ancak zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortanızın yıllık primleri kesintisiz yatırılmış olması gerekmektedir.

Kasko Sigortası Nedir ?

Sigorta şirketleri tarafından sağlanan bu hizmette sizin için özel olarak hazırlanan teminat alanları mevcut. İsterseniz hazırlanan standart teminat listesinde bulunan alanların dışında ek teminat talebinde bulunabilirsiniz. Normalde araç kaza, çalıntı, yanma gibi isteğiniz dışında oluşabilecek hasar durumlarında sizlerin yaşayacağınız maddi zararları karşılamanız için sigorta şirketine tazminat talebinde bulunma hakkınız doğmaktadır.

  Eureko Sigorta Hasar İhbar Nasıl Yapılır? Eureko Sigorta İletişim Bilgileri

Araç Kasko Değeri

Kasko değer listesi aracınızı kasko yaptırdığınız zaman Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanarak belirlenmiş ve sigorta şirketlerince aracınıza biçilecek olan araç kasko değeri olmaktadır.

Kasko sigortası değer kaybı olarak yanlızca sizin aracınızda hasar halinde yaşanan değer kaybını karşılamaktadır. Karşı sürücü ile yaşadığınız kaza içerisinde sizin aracınıza ait tamir, bakım ve onarımı üstlenen kasko sigortası şirketi aynı zamanda kaza sonrasında aracınızın ikinci el piyasasının düşmesindeki muhtemel tutarı size aktarmak durumundadır.

Bir önceki Trafik Sigortası İle Kasko Sigortası Arasındaki Fark Neler başlıklı makalemizde trafik sigortası nedir, kasko sigortası nedir ve kasko sigortası ve trafik sigortası arasındaki fark neler olduğundan bahsettik.