FinansKredisi.com

Kredi Kartı (2022)

Kredi Kartı (2022)

Kredi Kartı

Kredi Kartı; Bankaların kullanıma sunduğu dijital ödeme araçlarından biride kredi kartı ürünleridir. Günümüzde kredi kartı kullanan kişilerin sayıları her geçen gün artarken bankaların kredi kartı ürünü çeşitliliği de artmaktadır. Her bankanın kendi kredi kartı ürünü bulunmakla beraber bankalar artık kurdukları ortak kredi kartı platformları üzerinden hizmet vermektedir. Örneğin, Ziraat Bankası Maximum kredi kartı ile İş Bankası Maximum kredi kartı bankaların kendi müşterilerinin kullanıma sundukları kredi kartı ürünleri olup Maximum kredi kartı ise ortak kredi kartı platformudur. Peki, kredi kartı nedir, nasıl kullanılır, kredi kartı kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kredi Kartı Nedir?

Bankaların müşterilerinin nakit kullanımlarını finanse etmek amacı ile yıllık bazda kredi kartı aidatı alarak kullanıma sunduğu dijital ödeme araçlarına kredi kartı adı verilmektedir. Kullanılan kredi kartı üzerinden yapılan harcamaların malı ya da hizmeti satan alacaklı tarafa ödeme sorumluluğu bankaya aittir. Bu nedenle artık ticaret hayatında hizmet ve mal satan kişi ya da kurumlar senetle / çekle satış yapmak ya da veresiye satış yapmak yerine kredi kartı ile satış yapmayı tercih etmektedir.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi kartı ile alışveriş yapmak isteyen kişilerin ödeme esnasında POS cihazları üzerinden kartlarını bu cihaza okutmaları yeterlidir. Okutma işleminin ardından 4 haneden oluşan ve kart sahibi tarafından belirlenen kredi kartı şifresi girilerek işlem tamamlanır. Kredi kartı limitinin yetersiz olması, kredi kartının bloke olması ya da kredi kartının bozulması gibi nedenlerle kartın alışverişe kapalı olmadığı her durumda kredi kartınızı kullanarak alışverişlerinizi yapmanız mümkündür.

İnternetten kredi kartı ile alışveriş yapmak için ise kredi kartı numarası, kredi kartı son kullanma tarihi, kredi kartının arka yüzeyinde bulunan CVV kodu bilgilerinin girilmesi istenir. Bu bilgiler girilerek işlem tamamlanır. Buna ek olarak bankalar artık online alışveriş siteleri için sanal kredi kartı ürünlerini de kullanıma sunmaktadır.

  Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Her kredi kartının belirli bir kullanma sınırı bulunur. İşte bu sınıra kredi kartı limiti adı verilir. Kullandığınız kredi kartının limiti bankalar tarafından düzenli aralıklarla güncellenmekte olup kredi kartı limitinin belirlenmesi hususunda önemli etkenler kişinin aylık belgelenebilir geliri, kredi notu ortalaması ve kredi kartı ödeme düzenidir. Düşük kredi kartı limiti olan kişilerin alışverişlerinde taksitli alışverişi tercih etmek yerine peşin alışveriş yaparak bu limiti gereksiz yere doldurmaması çok önemlidir.

Kredi Kartı Kullanmak Günah Mı?

Kredi kartı kullanmak isteyen kişilerin büyük bir bölümü “kredi kartı kullanmak günah mıdır?” sorusunu yöneltmektedir. Kredi kartını borcunu düzenli olarak ödeyen ve faiz ödemeyen kişilerin günaha girmelerine hiçbir neden yoktur. Çünkü bu para yerine kullanılan bir ödeme aracıdır ve para kullanmanın günah sayılamayacağı gibi kredi kartı kullanmanın da günah sayılması kesinlikle söz konusu değildir. Önemli olan kişinin günaha girmek istemiyorsa faiz ödememek için kredi kartı borcunu düzenli olarak ödemesi ve gecikmeye düşmemesidir.

Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Kredi kartı kullanan kişilerin dikkat etmeleri gereken önemli husus kesinlikle aylık bütçe hesaplaması yaparak kartlarını kullanmalarıdır. Hiç ödemeyecekmiş gibi kredi kartını hesapsızca kullanan kişilerin bir süre sonra kredi kartı borcu oluşması kaçınılmaz bir sondur. Burada önemli olan kişinin aylık bütçesini ayarlayarak buna göre harcama yapmasıdır.
  • Kredi kartına taksitli alışveriş yaparken de aynı şekilde kişinin dikkatli olması gerekir. Üst üste yapılan taksitli alışverişler sonucunda bir süre sonra kredi kartı hesap kesim tarihinden sonra yeni aya yüksek borç tutarı ile başlamakta, üzerine kişinin harcama yapmaya başlaması ile de yüksek seviyelere ulaşmaktadır. Bu nedenle taksitli alışveriş yaparken kişinin yapmış olduğu taksit bitmeden yeni taksitli bir alışveriş yapmaması ya da taksitli alışverişleri bulunuyorsa belirlemiş olduğu kredi kartı limiti dâhilinde bu sınırı aşmamaya özen göstermeleri gerekir.
  • Kredi kartı dolandırıcılığı günümüzde son derece sık yaşanan bir durum olup kredi kartı bilgilerinizi korumanız en az banka kadar sizin de sorumluluğunuz altındadır. Kredi kartının fiziki olarak kullanıldığı ve kredi kartı şifresi ile yapılan harcamalarda itiraz hakkı bulunmamakta olup yapılan harcamanın ödenmesi size aittir. Bu nedenle kredi kartı şifresi bilgilerinizi asla kimse ile paylaşmamanız çok önemlidir.
  En hızlı kredi kartı veren bankalar