yandex-izleme
FinansKredisi.com

Konut kredisi çekmek için gerekli (Önemli) evraklar

2.618
Konut kredisi çekmek için gerekli (Önemli) evraklar

Konut Kredisi Alınırken İstenen Belgeler

Konut Kredisi, birçok kişinin ev alabilmek adına başvurabileceği tek yoldur. Dar bütçeli kişilerin veya ailelerin, kredi desteği almadan bir ev satın alabilmeleri hiçte kolay değildir. Bu nedenle günümüzde birçok kişi konut kredisi desteği ile hayallerini kurduğu evi satın alabilmektedir. Konut kredisi alabilmek adına öncelikle başvuru yapmak gerekmektedir. Günümüzde birçok bankanın, konut kredisi imkanı sağladığını söylemek mümkündür. Bu bankalar arasından, size uygun olan faiz oranları, vade sayıları ve genel kredi şartları gereği istediğinizi seçerek, konut kredisi expertiz desteği alabilmeniz mümkün olacaktır. Bir tüketicinin konut kredisi alabilmesi adına, bankalar tarafından istenen evrakları da yanında hazır bulundurması gerekmektedir. Peki konut kredisi için istenen belgeler hangileridir?

Bankalar, konut kredisi başvuru yapmadan önce sizden kimlik bilgilerinizi doğrulamak adına birtakım belgeler istemektedir. Her bankanın bu konuda istediği konut kredisi belgeleri farklı olabilmektedir. Ancak genel olarak her bankanın istediği bir belge türü olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Öncelikle, satın alacağınız evin %20-25 gibi bir miktarı banka tarafından sizden istenmektedir. Yasalar gereği, konut kredisi desteği alan bir tüketici, konut kredisi sayesinde alacağı evin %20 ya da 25’i kadar bir miktarı kendisi ödemekle yükümlüdür. Öncelikle her bankadan bu peşinatın isteneceğini söylemek mümkün olacaktır.

Konut kredisi için kefil istenme durumu, günümüzde birçok banka tarafından kullanılmamaktadır. Bunun nedeni ise zaten tüketicinin satın almak istediği evin banka ipotekli olmasıdır. Bankalar bu ipotek hali nedeniyle kefil isteme gereksinimi duymamaktadırlar. Ancak bazı bankalar, bu ipotek haline rağmen tüketicilerden kefil istemektedir. Bu nedenle konut kredisi kullanmadan önce bir kefil ayarlamak, her türlü isteğe hazırlıkla olmanıza neden olacaktır.

Konut kredisi başvurusu

Konut kredisi almak isteyen bir kişi için, öncelikle birtakım kişisel evraklar talep edilmektedir. Konut kredisi alınırken istenen evraklar ise şunlardır: Kimlik Belgesi (Ehliyet ya da Pasaport olabilir), İkametgah Belgesi ve Maaş Bordrosu ya da serbest meslek ile uğraşan kişiler için Vergi Levhası, kişisel anlamda istenen belgeler arasında yer almaktadır. Bu belgeler sayesinde kişisel başvurunuzu yapabilmeniz mümkündür.

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut kredisi başvurusu yapıldıktan sonra ise alınacak olan eve ilişkin birtakım belgeler banka tarafından talep edilebilmektedir. Bu belgeler her bankaya göre farklılık gösterebilirken, her ne olursa olsun evraklarınızın tam olmasıyla birlikte bankada başvurunuzu gerçekleştirmeniz, sizin için daha garanti bir kredi başvurusuna neden olacaktır. Ev için bankalar; Kat Mülkiyet Tapusu, Kat İrtifakı Tapusu ve Yapı Kullanım İzin Belgesi veya Kat İrtifakı Tapusu ve İnşaat Ruhsatının Fotokopileri gibi belgeler isteyebilmektedir. Bu belgelerin hepsinin elinizde olması, herhangi bir sorunla karşılaşmamanız adına size yardımcı olacaktır.

Faizsiz Konut Kredisi

Bu gibi aşamaların sonucunda bankalar, size bir adet kişisel başvuru formu yöneltecektir ve bu formda kişisel birtakım bilgilerinizi belirtmeniz gerekecektir. Bu başvuru formunda; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Bireysel Vergi No, Ad Soyad, Adres, Telefon, Kiracı veya Ev Sahibi Olma Durumunuz, Meslek, Öğrenim Durumunuz, Askerlik Durumunuz ve Medeni Haliniz hakkında bilgiler talep edilmektedir. Öte yandan hemen sonrasında başvuru formunda mali bilgileriniz istenmektedir. Bu kısımda ise Otomobil marka ve yılı, taşınmaz mülk listesi, aylık gelir, aylık gider ve diğer bankalarda yer alan hesaplarınız, mali olarak istenen bilgilerin içinde dahil olmaktadır. Ev kredisi için gerekli şartlar bu gibi bilgilerin belirtilmesiyle birlikte tam anlamıyla banka tarafına sunulabilmektedir.

Konut Kredisi Hesaplama

Öte yandan konut kredisi kullanan kişilerin, kullanmış oldukları kredi nedeniyle birtakım sigortalar yapmaları zorunlu olmaktadır. Bu konuda; bireysel yaşam sigortası, konut sigortası ve deprem sigortası, konut kredisi alınırken yaptırılması gereken zorunlu sigortalar olarak tüketicilerin karşısına çıkmaktadır. Bu bilgiler ışığında istediğiniz bir bankaya evraklarınız tam olarak giderek, konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Konut Kredisi

  • Başvuru Formu,
  • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi,
  • Çalışma durumunuza göre gelir belgesi,
  • Serbest Meslek Mensupları için, bağlı oldukları meslek kuruluşundan alınan üyelik belgesi fotokopisi,
  • Tüzel kişiliklerin ortağı olan kişilerden ortağı olduğunuz şirkete ait ana sözleşmenin yayımlandığı ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi,
  • Satın alınmak istenen konutun tapu belgesi fotokopisi,
  • Şubece istenebilecek diğer Belgelerini
  Konut Kredisi Faiz Oranları Hesaplama