yandex-izleme
FinansKredisi.com

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

1.841
Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu bankalara şahsen müracaat yöntemi ile yapılır. Devlet destekli evlilik kredisini devlet destekli almak isteyenlerin kamu bankalarını kullanmaları tavsiye edilir. Özel bankaların da farklı ihtiyaçlara göre şekillenen kredi çeşitleri bulunur. Kredilere başvurmak için müşteri hizmetleri aranabilir ve banka şubesi ziyaret edilebilir. Devlet destekli evlilik kredisi çeyiz kredisi ismi ile de bilinen bir kredidir. Çeyiz kredisi almak için istenen belge ve şartların tamamlanması gerekir. Şart ve belgeler tamamlandıktan sonra ise devlet destekli evlilik kredisine başvuru süreci tamamlanır.

Evlilik Kredisi Nedir?

Çeyiz kredisi yeni evlenecek olan kişilere verilen bir kredidir. Devlet destekli olduğu için faiz oranı daha düşüktür ve geri ödeme noktasında ise birçok avantajı bulunur. İhtiyaç kredisi çekmekte zorlanan kişiler, devlet destekli kredilerden yararlanabilir. Devlet destekli verilen krediler farklı çeşitlerdedir ve her ihtiyacı kapsamaya çalışır. Bankaların sunduğu özel kredilerden daha farklı olan devlet destekli krediler özellikle kamu bankalarından başvuru alır. Türkiye’deki kamu bankaları arasında Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası ve katılım bankaları bulunur. Bu bankaların yanı sıra özel bankalardan da ihtiyaç kredisi olarak evlilik kredisi başvurusu yapılabilir.

Evlilik Kredisi Ne Kadar?

Evlilik kredisi miktarı 50 bin Türk lirasıdır. Evlilik kredisi almak isteyen kişilerin başvuru belgelerini ve şartlarını tamamlaması gerekir. Evlilik kredisi en fazla 50 bin Türk lirasıdır. Bazı bankalar özel kredi ya da ihtiyaç kredisi başlığı altında daha yüksek miktarlarda kredi verebiliyor. Ancak devlet destekli evlilik kredisinin miktarı 50 bin olarak belirlenmiştir. Kredi alabilmek için şartların yerine getirilmesi ve ardından şahsen müracaat yapılması gerekir.

Evlilik kredisi aynı zamanda çeyiz kredisi olarak da bilinir. Çeyiz kredisini de bankalar ihtiyaç kredisi başlığı altında evlenecek olan kişilere sunabiliyor. Garanti BBVA, ING, Türkiye Ekonomi Bankası ve İş Bankası gibi bankalar ihtiyaç kredisi de verir. Evlilik kredisi için belirlenen vade ve faiz oranları da bankalara göre değişir.

  Bayram Kredisi Kampanyaları 2024

Evlilik Kredisinin Faizi Var Mı?

Evlilik kredisi faizi bankalara göre değişiklik gösterir. Bankalar tarafından belirlenen evlilik kredisi faiz oranları 2022 yılında şu şekildedir:

 • QNB Finans Bankası yüzde 1,89
 • Türkiye Ekonomi Bankası (ve CEPTETEB) yüzde 1,91
 • Enpara yüzde 1,99
 • Akbank yüzde 2,44
 • Yapı ve Krediler Bankası yüzde 2,94
 • Garanti BBVA yüzde 2,74
 • Deniz Bank yüzde 2,52
 • Türkiye İş Bankası yüzde 2,20

Listede yer alan bankalardan faiz oranı en yüksek olan banka Yapı Kredi Bankası olup faiz oranı yüzde 2,94’tür. En düşük faiz oranına sahip banka ise yüzde 1,89’luk oran ile QNB Finans Bankasıdır. Devlet destekli evlilik kredisi almak için buradaki bankalara ilgili faiz oranları göz önünde bulundurularak başvuru yapılabilir.

Evlilik Kredisi Başvuru Şartları Nedir?

Evlilik kredisi başvuru şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmak yer alır. Bu kuralın yanı sıra başvuranların 18 yaşından büyük olması ve yasal yollar ile evlenmeleri gerekir. Ayrıca başvuru sahiplerinden istenen bir diğer şart ise istenen miktar için kefil ya da teminat gösterilebilmesidir. Kefil ve / veya teminat gösterildikten sonra kredi notu kriteri ortadan kalkar. Kefil ve / veya teminat gösterilemeyen durumlarda başvuru sahibinin kredi notu da bir kriter olarak değerlendirmeye alınır. Evlilik kredisine başvuracak kişilerin herhangi bir borca bağlı olarak başlatılmış hukuki sürecinin de olmaması istenir. Bunlar genel şartlardır ve her banka kendi kurallarına göre ek koşullar öne sürebilir.

Evlilik Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir?

devlet destekli evlilik kredisi

devlet destekli evlilik kredisi

Evlilik kredisi başvuru belgeleri normal kredi başvurusunda istenen belgeler ile benzerlik gösterir. Evlilik kredisi almak isteyen kişilerin tamamlaması ve bankaya sunması gereken belgeler şunlardır:

 • Kimlik
 • Gelir beyanı
 • Var ise, maaş bordrosu
 • Var ise vergi levhası
 • Kira kontratı ya da tapu
 • Fatura (başvuru sahibinin üzerine)
 • İkametgah
 • Teminat belgesi
 • Kredi başvuru dilekçesi
  Hafta Sonu Havale ve Eft Yapılır Mı?

Evlilik kredisine başvuru yapanların banka yetkililerine teslim etmesi gereken belgelerdir. Bu belgelerin yanı sıra her banka duruma ve kendi iç kurallarına bağlı olarak ek belge talep edebilir. Tüm belgeler tamamladıktan ve yetkililer tarafından incelendikten sonra kredi başvurusu sonuçlandırılır.

Evlilik Kredisini Kimler Alabilir?

Evlilik kredisi alanlar yeni evlenecek olan çiftlerdir. Yukarıda belirtilen şart ve evrakları tamamlayan kişiler evlilik kredisi alabilir. Maddi yetersizliklerden dolayı evlenme işlemlerini tamamlayamayan kişiler için sunulan bir devlet desteğidir. Hibe olmadığı için belirlenen vade sürecinde geri ödemesinin yapılması istenir. Ödeme sürecinde eklenen faiz miktarına da bağlı olarak aylık geri ödeme yapılır. Düğün hazırlıklarında kullanılan evlilik kredisi başvuruları bankalar üzerinden yapılır. Ön başvuru Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmalıdır.

Evlilik Kredisi Hangi Bankalardan Alınabilir?

Evlilik kredisi veren bankalar hem kamu hem de özel bankalardır. Devlet destekli evlilik kredisi almak isteyen kişilerin başvuru yapabileceği bankalar şu şekildedir:

 • Vakıf Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Akbank
 • Halk Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Finans Bank
 • ING Bank

Devlet destekli evlilik kredisi veren bankalar arasında bulunur.

Evlilik Kredisine Çiftlerin Beraber Başvurması Mı Gerekir?

Evlilik kredisi çift başvurusuna gerek bulunmaz. Kişiler evlilik kredisi için bireysel başvuru yapabilir. Başvuru esnasında kişinin 26 yaşından küçük olması gerekir. 26 yaşını tamamlayanlar evlilik kredisine başvuru yapamaz. 18 ila 26 yaş aralığında olan Türkiyeli gençler evlilik kredisinden yararlanabilir. Ayrıca bu gençlerin daha önce evlenmemesi de önemli koşullardan biridir. Yardıma muhtaç durumda olan ancak evlenmek isteyen gençlerin masraflarını karşılamak için devlet tarafından bu kredi verilir. Devlet destekli evlilik kredisi almak için ideal başvuru yaşı 24 olarak belirlenmiştir.