yandex-izleme
FinansKredisi.com

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Çeşitleri ve Şartları Nelerdir?

1.571
Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Çeşitleri ve Şartları Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisi nedir? Esnaflık en köklü meslek dallarının başında yer almaktadır. Günlük alışverişlerin yada ihtiyaçların karşılanması için esnafların ürünlerine ihtiyaç duyulur. Bu yüzden esnaflık yıllar öncesine dayanıp günümüze kadar gelen ve etkisini sürdüren bir meslek dalıdır. Ticarete duyulan büyük ilgi ile son zamanlarda pazar büyümekte ve büyük bir rekabet ortamı çıkmaktadır. Bu durum esnafları zor durumda bıraktığı için birçok esnaf ihtiyaçlarını karşılamak için nakit arayışına girmektedir. Esnaflar nakit ihtiyacını karşılamak için bankalara müracaat ettiklerinde yüksek faiz oranları ile karşılaşmaktadır. Bu duruma çare bulmak için kefalet kredisi oluşturulmuştur. Bu kredi tamamen esnafın çıkarları üzerine düzenlenmiş özellikli bir kredi türüdür.

Esnaf Kefalet Kredisi Çeşitleri

Esnaf Kefalet kredisi kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Kredinin çeşitlere ayrılmasının birçok sebebi bulunur. Genellikle ihtiyaçlara ve işletmelerin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Esnaf kefalet kredisi nedir? Esnaflar Kefalet kredisinin çeşitlerini inceleyerek en uygun olan Kefalet kredisi çeşidi tercih etmelidirler. Esnaf Kefalet kredisinin çeşitleri aşağıda gibidir;

 • İşletme Kredisi: En çok başvurulan kefalet kredisi çeşididir. İşletmelerin kurulum, araç gereç ve malzeme gibi ana ihtiyaçlarını karşılaması için verilen kredidir. Özellikle yeni işletme yada işletmenin yeni şubesini açmak isteyen işletme sahiplerinin tercihi olmaktadır. Vade süresi 1-5 sene arası değişkenlik göstermektedir.
 • Iskonto Kredisi: Iskonto kredisi genellikle indirimli kredi olarak bilinmektedir. Çoğunlukla küçük ihtiyaçları gidermek için kullanılan bu kredi çeşidi esnaflar arasında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüksek faizli banka kredisi almak istemeyen esnaflar tercihlerini Iskonto kredisinden yana kullanmaktadır.
 • Tesis kredisi: İşletmelerin araç gereç, dekorasyon ihtiyaçları için tesis kredisi genellikle tercih edilmektedir. Kredi teminatı olarak kooperatif kefaleti, işletme rehini, ipotek, sigorta kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra şoför edindirme kredisi, servis ve kamyonet aracı yenileme kredisi de desteklenen kredi çeşitleri arasındadır.
  Kredi Çekmek İçin Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 

Esnaf Kefalet Kredisinin Başvuru Şartları

Kredi verilirken her zaman bir takım şartların yerine getirilmesi gereklidir. Bu şartlar kredi veren kuruluşa ve kuruma göre değişkenlik gösterir. Esnaf kefalet kredisi nedir? Esnaf Kefalet kredisinin de kendine özel başvuru şartları bulunmaktadır. Bu kredi özelliklerle dolu bir kredi olduğu için her esnafa verilmemektedir. Sadece belirli şartları taşıyan esnafları kapsamaktadır. İşte esnaf Kefalet kredisi almak için sahip olunması gereken şartlar şunlardır;

 • Esnaf ve sanatkar olmak
 • Minimum bir yıldır esnaflık yapıyor olmak
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olmak
 • Kefalet veren kooperatifin bölgesinde yer alan bir adreste iş yerinin bulunması veya ikamet ediyor olmak
 • Birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifleri ile ortak olmamak
 • Vergi borcu bulunmaması ve banka kredi notunun yüksek olmasıdır.

Bu şartların tamamını yerine getiren esnaflar sadece kefalet kredisinden yararlanabilirler. Bu şartlardan en az birini sağlamıyor olması durumunda Kefalet kredisi başvurusu otomatik olarak reddedilir. Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce yukarıda ki şartlar incelemeli istenen şartlar başvuru yapmadan önce sağlanmalıdır. Bu krediden yeni esnaflar faydalanamamaktadır. En az 1 yıl esnaflık yapıyor olması gereklidir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kefalet kredisi almak isteyen esnaflar bu krediyi almak için öncelikle istenilen şartları sağlayıp sağlamadığını kontrol etmelidir. Esnaf kefalet kredisi nedir? Şartları yerine getiren esnaflar aşağıdaki adımları izleyerek Esnaf Kefalet kredisinden faydalanabilirler.

 • Başvuru koşullarına uygun olan esnaflar bağlı bulundukları esnaf kooperatifine giderek yazılı olarak başvuruda bulunmalıdır.
 • Dilekçeyle yapılan Kefalet kredisi başvuru sonrası Kooperatif Yönetim Kurulu kredi talebinde bulunan esnafı ve ortağını değerlendirme altına alır ve ne kadar kredi verileceğini tespit eder.
 • Esnafın geçmiş dönem ekonomik faaliyetleri bu incelemede büyük öneme sahiptir. İncemeler yapıldıktan sonra başvuru yapan esnafın bu krediyi geri ödeme yapılıp yapılamayacağı değerlendirilir
 • Başvuruyu değerlendirildikten sonra 15 gün içerisinde olumlu yada olumsuz sonuç esnafa bildirilir.
 • Başvurusu olumlu sonuçlanan esnaf adına kooperatif, anlaşmalı bankaya gerekli bilgileri ve talimatları iletir.
 • Bankada gerekli incelemeleri yapıp onay verilmesi durumunda başvuru yapan esnaf krediyi almaya hak kazanır.
  Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kefalet kredisini almaya hak kazanan esnaf krediyi dilerse en yakın anlaşmalı banka şubesinden yada anlaşmalı bankaya ait hesabı varsa hesabına aktarılmasını talep edebilir. Esnaf kefalet kredisi nedir? Esnaf kefalet kredisi başvurusu onaylanmayanlar şartları sağladıktan sonra tekrar başvuru yapabilirler.

Peki Esnaf Kefalet Kredisi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda birlikte tartışalım. Daha fazla Bu tarz makaleler hakkında haber ve kampanyaya ulaşmak isterseniz https://www.finanskredisi.com sayfamızı takip edebilirsiniz.

Etiketler: