yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kredi Notu Yükseltme Yolları (Hızlı Yüseltme Taktikleri)

Kredi Notu Yükseltme Yolları (Hızlı Yüseltme Taktikleri)

Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu yükseltme kredi çekecek olan kişilerin çekim işleminden önce yapması gereken işlemdir. Kredi notu düşük olan kişiler kredi çekimi yapamamaktadır. Maddi sıkıntılarda yahut acil para transfer işlemlerinde bankalar en iyi aracıların başında yer almaktadır.

Günümüz koşullarında artık çoğu kişi acil para ihtiyacından tutunda taşıt ya da ev satın alma ihtiyaçlarını giderebilmek adına bankaların kapısını çalmaktadır. Bankaların kapısını çalan bireylerin kaynaklardan yararlanabilmesi adına birtakım kriterlere uygun olması gerekir.

Tüm bankaların kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi notuna baktığını biliyoruz. Bu yüzden kredi notunun yüksek olması kredi başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanması adına büyük önem arz ediyor. Düşük olan kredi notuna sahip kişilere bankalar hiçbir şekilde nakdi destek sağlamazken kredi başvurusunun red dönüş yapılmasına bile neden olunuyor.

Tüm finansal geçmişinizin görüntülenmesini sağlayan kredi notu, şimdiye kadar neler yaptığınızı, hangi bankalarla çalıştığınızı, ödemelerinizi ve borç durumlarınızı görüntülemeye yardımcı olur. Eğer geciken borçlarınız varsa kredi notunuzun düşmesine sebep olabilirsiniz.

Böyle bir durumda kredi notu yükseltme yollarına başvurmanız en mantıklı çözüm yollarından da birisi olacaktır. Bireylerin gerek bankalar gerekse de finansal kuruluşlarla geçen mali dengelerin analiz edilmesi için direkt olarak kredi notu inceleme altına alınmaya çalışılmaktadır.

Kredi notu hesaplamasında yüzlerce kriter göz önüne alınmaktadır ancak kredi notunun düşme sebeplerine göz attığımızda ana sebebin daha çok geciken faturalar, bankalara borçlanmalar ve borcunu ödeyememe gibi durumlardan dolayı olduğu görülmektedir.

Kredi Notu Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Kredi notu, finans sahiplerinin geçmişte ki ödeme performanslarıdır. KKB, bankalardan ödeme bilgilerinizi alıp, geçmişinizi irdeleme altına alır. Ödeme performansınıza göre de kredi notunuzu hesaplar. Düşük olan kredi notunuz varsa paniğe kapılmamanız gerekiyor. Çünkü düşük kredi notu yükseltmenin de birtakım yolları bulunuyor diyebiliriz. Borçlarınızı kapatmak ve bundan sonra ki ödemelerinizi aksatmadan düzenli bir şekilde gerçekleştirmek kredi notunuzun yükselişe geçmesine yardımcı olacaktır.

Banka kullanıcıları çoğu zaman kredi notu nedir, neden bu denli önemli olduğuna dair pek bir bilgiye sahip olmayabiliyor. Eğer ki banka ya da aracı finans kuruluşlarına nakdi konularda ihtiyaç duyuyorsanız o halde mutlaka kredi notunuzu yükseltmenin arayışına girmeniz gerekiyor. Aksi takdirde çok düşük olan kredi notunuz varsa bankaların mali kaynaklarından yararlanmanız pek mümkün olmayacaktır.

KKB, tüm finansal geçmişinizin ortak bir noktada tutulmasına yardımcı olan önemli bir kuruluştur. Bankaların çoğu kredi notunu hem hızlı hem de otomatik değerlendirme kriteri olarak kullanmış olduklarını söyleyebiliriz. Sorunsuz bir kredi kullanabilmek adına kredi notunuzun kaç olması gerektiğini sorgulayan vatandaşlar için bu konuda bilgi vermek istiyoruz.

Bu durum hem başvuru yapmış olduğunuz bankaya hem de gelir durumunuza bağlı olarak değişkenlik gösterdiği olabiliyor. Fakat genelleme yapıldığında ise kredi notunuzun 1500 ve üzeri olması sağlanmalıdır. Kredi notunuz eğer ki 1500 gibi bir seviyeden düşükse notunuzu yükseltebilmeniz adına kredi notunuzu yükseltecek yollara hemen başvurmanız gerekiyor.

  Banka Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Neden Düşüyor?

Kredi notunuzun birdenbire düşüşe geçmesinin pek çok nedenleri bulunuyor. Ödemeyi geç yaptığınız durumda ise direkt olarak Findeks Kredi Notunuz düşmeye başlayacaktır.

Kredi Kayıt Bürosu, bankaların kaynaklarını kullanırken neler yaptığınızı inceleme altına alarak sürekli olarak kayıt tutmaktadır. Aynı şekilde ödeme performansınızın da birebir kaydını gerçekleştirmektedir.

Sistem ayda bir defa olmak üzere güncellenmektedir. Hem banka hem de Kredi Kayıt Bürosu arasında havuz bulunmakta ve tüm geç ödeme işlemleri bu havuz da toplanarak kayıt altına alınmaya çalışılmaktadır. Tüm bu gecikmeleriniz de anlık olarak iletilmektedir. Kredi notu neden düşer diye merak eden kişiler için şu durumlara bağlı düştüğünü söyleyebiliriz. Bunlar,

  • Kredi notunuz, kredi kart ödemelerinizi zamanında yapmayıp geciktirmeye uğrattığınız zaman hızlı bir düşüşe uğrayabilir.
  • Taşıt, konut yada bireysel kredi borçlarınızı zamanında ödemediğiniz durumlarda da kredi notunuz düşmeye neden olabilir.
  • Resmi kurum ya da vergi dairelerine borcunuz varsa da kredi notunuz düşmeye başlayacaktır.
  • Su faturası, elektrik faturası gibi borçlarınızı zamanında ödememeniz de etkendir.
  • Ek, hesap, kurtaran hesap ya da ay sonu hesabı gibi farklı hesap türleriniz var ve bunlarında ödemelerini zamanında yapmadığınız an kredi notunuzda düşüş meydana gelecektir.
  • Bankadan kredi kullanıp diğer bir bankaya gidip aynı şekilde kullandıktan sonra tekrardan farklı bankalara gidip red yanıtı aldığınız zaman da kredi notunuzun düştüğünü fark edebilirsiniz.
  • Esnaflar her ne kadar çek kullanıp çekin vade zamanı geldiği an ödeyemedikleri durumlarda da notunuz düşer. Üstelik karşı taraftan müsaade istemiş olsanız bile Findeks kredi notu siciline anında bu durum yazılmış olacaktır.
  • Ülkemizde kimi vatandaşlarımız kira ücretlerini senet yoluyla ödediği durumlar olabiliyor. Kiracıysanız ve kiralarınızı senetle ödüyor ve günün de yatırmıyorsanız bu durum kredi notu sicilinize yansımış olacaktır.

Kredi Başvuru Sıklığı Kredi Notunu Düşürüyor

Sürekli olarak bankaların yolunu tutarak kredi başvurusunda bulunmanız bile kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır. Bu yüzden vatandaşların bu konuda daha temkinli bir yaklaşım sergileyerek bankalara sık sık kredi başvurusunda bulunmaması gerekiyor.

Bu durum tarafınıza ters tepebilir. Neden derseniz, kısa aralıklarla bankalara başvuru yapıldığı durumlarda bankalar bunu risk olarak algılayabiliyor. Hal böyle olunca da kredi notunuza olumsuz bir şekilde yansımış oluyor.

Bankalara yapılacak olan kredi başvuru sıklığı %15 oranında kredi notunun düşmesine neden olduğu anlar olabiliyor. Sık sık bankaya başvurup %15 oranında bir düşüşün yaşanması da yüksek kredi notunuzun dibe vurmasına zemin hazırlayacaktır. Eğer ki yakın bir zaman zarfı içerisinde bankaya başvurmuş ve red cevabı almışsanız tekrardan farklı bir bankanın yolunu tutmamanız gerekiyor. Eğer böyle bir hata yaparsanız kredi notunuz düşecektir.

  Kredi Çekmek İçin Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Çalışmıyorsanız Krediniz Düşer

Uzun bir süre çalışmamaya başladıysanız kredi notunuzun düşmesine sebebiyet verecektir. Çünkü, bankaların hemen hepsi kredi kartı ya da nakdi destek verecekken kişinin çalışma durumuna, primine ve maaş durumuna bakarlar. Uzun süre çalışmamanızı risk olarak gören bankalar, hemen bu durumu kayıt altına tutarak notunuzun düşmesine neden olurlar. Bu yüzden sigortalı bir işte olmanız ve düzenli maaşınızı almanız da kredi notunuzun düşmemesi adına önemli bir konudur.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notunuzu yeniden yükseltmeniz zor olmayacaktır. Burada önemli olan konu kredi notu kaç ayda yükselir sorusuna cevap bulmaktır. Bu durum sizin ödeme performansına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kredi notu kaç ayda düzelir diye merak edenler için düzenli ödemeye geçtiğiniz an birkaç ay içerisinde bile kredi notunuzun yükselmesi sağlanabilir.

Birkaç bankaya borcunuz var ve bu durumu toparlamaya çalışmak istiyorsanız yapmanız gereken en iyi çözüm yollarından birisi de borçlarınızı tek bir kredide birleştirebilirsiniz. Çünkü aylık ödemeler kişiyi fazlasıyla zorlayabilir. Hatta gelir ve gider takviminiz uymadığı içinde ödemelerde gecikme durumu yaşanabilir. Ödemelerde zorluk yaşamamanız içinde tek bir kredide borçlarınızı birleştirmeye başlayabilirsiniz. Böylelikle aynı tarih süreci içerisinde ödemelerinizi yapabilirsiniz. Gecike durumu olmamış ve bu durumda kredi notunuza yansımamış olur.

Ödemelerinizi Geciktirmeyin

Kredi notu nasıl yükseltebilirim diye kara kara düşünüyorsanız bunun bir diğer önemli yollarından birisi de bundan sonra ki ödemelerinizi kesinlikle geciktirmemeniz gerekiyor. Özellikle günlük yapılacak olan gecikme az bile olsa kredi notunuzun düşmesine neden olabilir.

Bu sebepten ötürü ödemelerinizi zamanında yapmanız büyük önem arz ediyor. Kredi ödeme tarihlerinizi mutlaka gelir ödeme tarihlerinize göre ayarlamanız gerekiyor. Böyle yaparsanız kredi borçlarınızın günü geldiğinde zorlanmadan ödemelerinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Yapılandırma İşleminde Vade Uzatma Yoluna Başvurun

Bankaların bazıları borçlarınız için taksitlendirme yolunu sunabiliyor. Yahut sizlerde bankalara bir şekilde borç taksitlendirme talebinde bulunabilirsiniz. Taksitlendirme süreçlerine gelecek olursak da tamamen pazara açık bir durumdur. Bankalara taksitlendirme yapılması konusunda mutlaka ısrar etmeniz gerekmektedir. B u sayede düşük olan kredi notunuzun da yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Düşük Limitlide Olsa Yeni Kredi Kredi Kartı Almak

Bir diğer yapacağınız yolların başında da her ne kadar düşük limitli olsa bile yeni bir kredi kartını almanız gerekir. Takibe düşmüş olan kredinizi kapattıktan sonra ise yeni bir kredi kartı edinmeye de çalışabilirsiniz. Böyle bir durumda bankaların çoğu doğal olarak kredi taleplerinizi red edebilecektir.

Böyle durumda ise ilk öncellik olarak maaş bankanıza yeni bir kredi kart talebinde bulunmayla başlayabilirsiniz. Olumsuz bir sonuç olduğu takdirde ise kart limitiniz kadar hesabınızda para tuttuğunuz takdirde bankalar yeni bir kredi kartı talebinize olumlu yanıt verdiği anlar olabiliyor. Kredi notunuzu hızlı yükseltme isteyenler için bu durum iyi ir sonuç vermeye yardımcı olabilir.

  Kredi Notu Kaç Olmalı?

Otomatik Ödeme Talimatı Yoluna Başvurun

Her ne kadar kredi notunuzda hızlı bir artış sağlamayacak olsa da en azından tekrardan bankaların güvenini kazanabilmeniz adına otomatik ödeme talimatı yoluna başvurabilirsiniz. Böylelikle kredi notu yükseltme başarısına az da olsa ulaşma şansına sahip olabilirsiniz.

İpotek Vererek Kredi Yükseltme

Elinizde ipotek şekilde verebileceğiniz gayrimenkul yatırımlarınız varsa hiç düşünmeyin. Bu durum düşük olan kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır. Kredi limitlerinizi gayrimenkulün değerinin %80’sine kadar çok rahat şekilde çıkarabilmeniz kolay hale dönüşmeye başlayacaktır. Yapacağınız bu çözüm yolu sayesinde borçlarınızı tek b ir bankaya 48 ay vade ile toplamanız mümkün olacaktır.

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Teknolojinin çağımızda hız kesmeden gelişim göstermesi ile birlikte kredi notu sorgulama işlemleri de online platform üzerinden sorunsuz şekilde yapıldığının altını çizebiliriz. Kredi notu nasıl öğrenilir diye düşünüyorsanız bunu öğrenmenizin yollarından birisi de sorgulama sistemine geçiş yapmanızdır. Sorgulama işlemleri, herhangi aklınıza gelebilecek banka şubesinden bireysel başvuru yoluyla yapıldığını belirtmek gerekiyor. Kredi kişisel kayıt bilgilerinizin yanı sıra TC kimlik numaranız aracılığı ile kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenmeniz için sorgulamalarınızı gerçekleştirebileceksiniz.

Üyelik sırasında da sizden cep telefon numarası istenecektir. Findeks sistemine giriş yaptığınız an ise borç sayınız, toplam borç miktarınız ve banka kredi notunuz görüntülenmiş olacaktır. Bu sayede kredi notunuzun düşük mü yoksa yüksek puana sahip mi olduğunu gözlerinizle görmüş olacaksınız.

Sorgulamalarınız, Merkez bankası verileri dikkate alındığında ise birebir aynı olmadığı anlar olabilir. Fakat genel itibariyle birbirine çok yakın değerler vermiş olacaktır. Yapacağınız sorgulama işlemi sonrasında ne kadar kredi tutarı çekebileceğiniz, ödemeniz gereken borç tutarının ne olduğu, banka kredi notu sorgulama aralıkları gibi pek çok bilgi sizlere verilmiş olacaktır.

Kredi notunun hem bireysel hem de kurumsal şirketler açısından artık çağımızda fazlası ile önem ifade ettiğini söylemek mümkündür. Bu denli önemli olan kredi notu, belirli aralıklarla yükselirken yapacağınız performanslarınıza bağlı olarak düşebilir. Kredi notunuzun düşmesi demek gerek bankalarla gerekse de finansal kuruluşlar ile aranızda olan tüm bağlantıların kopması demektir. Bu yüzden kredi notunuzu yeniden yükseltmeniz gerekecektir.