yandex-izleme
FinansKredisi.com

DASK Fiyatları 2024 Ne Kadar?

1.862
DASK Fiyatları 2024 Ne Kadar?

Deprem sigortası (DASK) hakkında çalışmalar yapan ve deprem sigortasını yapan Doğal Afet Sigortaları Kurumu, zorunlu deprem sigortası sayesinde binaların güvenliğini sağlayarak deprem sonrası oluşan riskleri azaltmaya çalışmaktadır. Marmara Depremi’nden itibaren zorunlu olan deprem sigortası sayesinde artık insanlar maddi sorunu düşünmeden deprem sonrası yaşanan hasarların zararlarını rahat bir şekilde karşılayarak bütçe sorunundan kurtulmuşlardır.

Deprem sigortasının amacı, deprem sonrası yaşanan yangın, tsunami gibi felaketler sonucu oluşan giderleri azaltmak ve ülkemizde daha sağlıklı bir yapılaşma oluşturmak olduğu için, 2022 yılı için devrim niteliği sayılacak çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle DASK fiyatları 2023 yılında değişiklik gösterecektir. Her yıl yapılan çalışmalar sonucunda değişen prim ücretleri, 2022 yılında da bölgeden bölgeye göre değişmekte ve binalarına sigorta yaptırmak isteyenler belirlenen prim ödeyerek sigorta hizmetinden faydalanabileceklerdir. Üstelik bu uygulama sayesinde Türkiye ekonomisine de katkı sağlanacağından dolayı, zorunlu deprem sigortası için insanlar bilinçlendiriliyor. Geçmiş yıllara nazaran deprem sigortası konusunda hassasiyet arttığı için günümüzde binaların yarısından fazlası sigortalıdır. Böylece Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından yapılan çalışmalarda;

  • Fiyatlar her yıl olduğu gibi 2022 yılında da değişecektir.
  • Fiyatlama bulunulan bölgeye göre değişiklik gösterecektir.
  • Bir bina için verilen teminat tutarı yapı tarzı fark etmeden ödenecek teminatlar yükseltilecek.
  • Yapılan çalışmalarda ayrıca kat sayısı az olanlara daha düşük tarife verilecektir.

2022 yılı için yapılan bu çalışmalar sayesinde artık devletin giderleri de azaltılacak ve insanlar maddi açıdan zor durumda kalmayarak deprem sonrası yaşamış oldukları hasarların giderlerini kolay bir şekilde karşılayacaktır.

DASK Sigorta Primi Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu deprem uygulamasının başlatılmasının ardından binalar artık ruhsatlı yapıya sahip olmaktadır. Verilen ruhsatlar sayesinde artık bina sahipleri kolay bir şekilde binalarını satabilecek ve sorunsuz olarak kiraya vereceklerdir. Üstelik gerekli olan tüm aboneliklerde deprem sigortası sayesinde kolaylıkla alınacaktır. Bu nedenle DASK fiyatları 2023 yılı için belirlenen primler 40 TL’den aşağı olmamakla birlikte bulunan bölgeye göre farklı tutar üzerine çıkabiliyor. Sigorta primi hesabı yapmak isteyenler için DASK tarafından online sigorta prim ve bedeli hesaplama hizmeti sunulmaktadır. Bu nedenle sigorta primi hesaplaması yaptırmak isteyenlerden bazı bilgiler istenmektedir. İstenen bilgiler arasında;

  • İl, ilçe, bucak ve köy bilgileri
  • Bina yapı tarzı bilgisi
  • Binanın inşaat yılı
  • Bulunulan dairenin yüzölçümü
  • Yenileme bilgisi
  • Toplu bina indirimi
  Halkbank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır? 

gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulduğunda hesapla butonuna tıklayarak ödeyeceğiniz primi ve sigorta bedelini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Prim hesaplama işlemlerinin online bir şekilde yapılmasının ardından artık bina sahipleri öğrendikleri prime göre binalarını sigortalatmak için en yakın acenteye uğrayarak gerekli işlemleri başlatmaktadırlar. Üstelik sigorta acentelerine yapılan başvurular en kısa sürede sonuçlanmakta ve bu sayede binalar, depreme karşı sigorta kapsamında koruma altına alınmaktadır.

DASK Prim Tutarı Nasıl Hesaplanır?

dask 2022 fiyatları

dask 2022 fiyatları

Zorunlu deprem sigortası yaptırmak isteyenler öncelikle her yıl belirlenen prim tutarını ödedikten sonra sigorta yaptırmaktadırlar. Sigorta prim tutarı 2022 yılı için değişiklik gösterdiği için bulunulan risk bölgelerine göre prim ödenmektedir. Yapı tarzına göre bölge bazında alınan primler, deprem sigortası tarifesine göre alınmaktadır. Bu nedenle prim tutarının nasıl hesaplandığı konusunda bilgi almak isteyenler, yapmış oldukları araştırmalar doğrultusunda hem DASK fiyatları 2023 yılı için bilgi edinmekte hem de prim tutarının nasıl hesaplandığını öğrenerek ona göre sigorta yaptırmaktadırlar.

Prim tutarı, teminat tutarının tarife fiyatı ile çarpılması sonucu hesaplanmaktadır. Oldukça basit bir işlem olan prim hesaplama sayesinde artık bulunduğunuz bölgede binanız için ne kadar prim ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Alınan primler 1. bölgeden 5. bölgeye ve binanın yapı tarzına göre değişmektedir. Çelik, betonarme ve karkas yapılar, yığma kâgir yapılar ve diğer yapılar için alınan primler değişmektedir. Riskli bölgeler için ayrılan bölümler risk haritasına göre esas alınmaktadır. Sigorta primleri yıldan yıla göre değişiklik gösterdiği için, primler maliyete göre artmaktadır.

Prim, metrekare maliyetine göre aynı doğrultuda artmakta ve binalarına sigorta yaptırmak isteyenler belirlenen maliyete göre prim ödemektedirler. Böylece yaptırmış olduğunuz sigorta kapsamında binanızın bir kısmı ya da tamamı zarar görmüş olsun sigorta teminatı adı altında yaşamış olduğunuz maddi kayıplar kısa sürede nakit olarak karşılanmaktadır.

  Papara Kart Nedir? Kullanımı ve Avantajları

Deprem Sigortası (DASK) Neden Gereklidir?

Deprem sigortası, ülkemiz için vazgeçilmez bir uygulamadır. Çünkü deprem açısından riskli bir bölgede olduğumuz için uygulanan sigorta sayesinde yaşamış olduğumuz riskler azalmaktadır. Deprem sigortası, deprem sonrası yaşanan maddi giderleri azaltmak ve devletin bütçesine katkı sağlamak için gereklidir. Bu nedenle 1999 yılında yaşanan depremden sonra ülkemizde deprem sigortası yaptırmak zorunlu hale gelmiştir.

DASK fiyatları 2023 için başlatılan uygulama sayesinde artık tüm yapıların ruhsatlı hale getirilmesi için çalışılmaktadır. Böylece ruhsatı olan binalar, yaptırılan sigortalar sayesinde daha korunaklı ve yapılaşma açısından daha sağlıklı olmaktadır. Herhangi bir şekilde kâr amacı gütmeden devlet giderlerini azaltmak için kaliteli hizmet sunan DASK, gerekli önlemleri alarak binaların yapılaşma açısından daha sağlam olması için çalışmalarını sürdürmektedir. Yaptırılan sigortalar binaların teminatı açısından daha güvenli olmasına yardımcı olmaktadır. Yaşam açısından gerekli olan zorunlu deprem sigortası, mutlaka her bina için yaptırılmalıdır.

Sigorta kapsamında bulunan binalarda güvenle oturulduğu ve deprem sonrası ödeme konusunda zorluk çekilmeyeceği için, zorunlu deprem uygulamasını yaptıranların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunun yanında sigorta kapsamına girmeyen bina bölümleri için de ayrı sigorta hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu nedenle sizde binanızın temelinden çatısına kadar her bölümünün teminat altında olmasını istiyor ve avantajlı deprem sigortası hizmetinden yararlanmak istiyorsanız zaman kaybetmeden en yakın sigorta şirketine uğrayarak sigorta işlemlerini başlatabilirsiniz.