yandex-izleme
FinansKredisi.com

Mortgage Kredisi Nasıl Alınır? Hangi Bankalar Veriyor?

1.650
Mortgage Kredisi Nasıl Alınır? Hangi Bankalar Veriyor?

Mortgage kredisi başvurusu ile ev sahibi olmak isteyen kişilerin birtakım şartları tamamladıktan sonra başvuru yapması gerekir. Mortgage kredisi, ev sahibi olmak isteyen kişilere verilen yüksek miktardaki bir kredidir. Kredi miktarı yüksek olduğu için taksit miktarı (vade) da oldukça yüksektir. Mortgage kredisi almak isteyen kişilerin başvurularını bankaya şahsen yapması gerekir. Bu kredi, ev için gereken toplam tutarın hepsini karşılamaz. Toplam miktarın belirli bir kısmını karşılayan krediyi almadan önce kişilerin belirli bir gelirleri ya da birikimleri olması gerekir. Konut kredisini almak için banka şubesine şahsen müracaatta bulunulması istenir.

Mortgage Kredisi Veren Bankalar

Mortgage kredisi olan bankaların arasında Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar bulunur. Özel ve kamu bankaları tarafından verilen kredi, konut kredisidir. Mortgage kredisi veren bankalar şunlardır:

 • Vakıf Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Fiba Banka
 • ING Bank
 • İş Bankası
 • Akbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Garanti BBVA
 • QNB Finans Bankası
 • Alternatif Bank

Konut kredisi için en çok tercih edilen bankalar arasında bulunur. Her bankanın faiz oranı ve vade limitleri değişiklik gösterir. Vade için belirlenen alt limit ve üst limit bulunur.

Mortgage Kredisi Nedir?

Konut kredisi ev sahibi olmak isteyen kişilere yönelik bir kredidir. Mortgage kredisi almak için başvuruların bankaya yapılması gerekir. Başvuru için gereken şartların ve belgelerin tamamlanması ve ardından başvuru yapılması sürecin daha kısa sürmesini sağlar. Mortgage kredisi, kelime anlamı olarak incelendiği zaman tutulu satış olarak karşımıza çıkar. Alınan evi belirli bir miktarının banka tarafından karşılanmasının sağlandığı bir kredidir. Bu krediyi almak için kişilerin kredi notlarının yüksek olması gerekir.

Günümüzde ev almak sürekli değişen ekonomik şartlardan dolayı gittikçe zor bir hale gelmektedir. Bu zorluğun üstesinden gelebilmek ve ev sahibi olmak için ise en uygun yöntem mortgage kredi başvurusu yapmaktır.

  Devlet Bankaları Hangileri? En düşük Faizli Devlet Bankası Hangisi?

Mortgage Kredisi Nasıl Alınır?

Mortgage kredisi almak için ilgili şartların tamamlanması istenir. Belirli bir birikimi olan, 18 yaşından büyük kişiler konut kredisine başvuru yapabilir. Konut kredisine başvuru yapıldığında alınan ya da alınacak evin bankanın ekspertleri tarafından incelemesi yapılır. Uzmanlar tarafından incelenen ev için rapor hazırlanır ve bu rapor dahilinde banka tarafından kişiye kredi verilir. Hazırlanan rapor, uzmanın hazırladığı ve ev ile ilgili detayların yer aldığı bir bilgi dosyasıdır. Banka, başvuruyu değerlendirirken bu dosyayı da göz önünde bulundurarak kişinin mortgage kredi başvurusunu değerlendirmeye alır.

Mortgage Kredisi Ne Kadar?

Mortgage kredi miktarı bankadan bankaya değişiklik gösterir. Ortalama 500 bin Türk lirası kadar mortgage kredisi almak mümkün. Ancak evin durumuna göre 500 bin Türk lirasından daha yüksek miktarlar için de konut kredisi alınabilir. Bankanın verebileceği en yüksek konut kredisi miktarları, kişinin kredi notuna ve gelir durumuna göre belirlenir.

Mortgage kredisi evin satış bedelinin yüzde 20’sini karşılar. Bu yüzde 80’lik pay ne kadar ise banka tarafından verilen kredi de aynı olur. Örneğin alınacak olan evin bedeli 100 bin Türk lirası ise banka tarafından kişiye 80 bin Türk lirası verilir. Eksik kalan 20 bin Türk lirasının ise kişi tarafından tamamlanması istenir. Mortgage ile alınan evlerde, ev bedelinin tamamı banka tarafından karşılanmaz. Yüzde 20’ye yüzde 80 olarak banka ve başvuru sahibi arasında dağılımı bulunur.

Mortgage Kredisi Başvuru Şartları

mortgage kredisi

mortgage kredisi

Mortgage başvuru koşulları başvuru yapacak olan kişiler için her zaman aynı olmasına rağmen bankalara göre farklılık gösterebilir. Mortgege kredisi için başvuru sahiplerinden istenen şartlar şunlardır:

 • İstenen tüm belgelerin eksiksiz sunulması
 • Başvuru için 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Başvuru için 70 yaşından büyük olmamak (bazı bankalar için üst limit 80’dir)
 • Aylık gelirin kredi taksitini ödeyebilmesi
 • Gelir kanıtlama
 • Ekspertiz raporu
  Şekerbank Arsa Kredisi Nedir? Faiz Oranı Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır? 

Eğer kredi hazır ev için değil hala inşaat halinde olan bir konut için isteniyor ise burada ek bir şart daha devreye girer. İnşaat halinde olan konutun en az yüzde 80’i tamamlanmış olmalıdır. Aksi takdirde mortgage kredi başvurusu olumsuz sonuçlanır.

Mortgage Kredisi Vade Uzunluğu Kaç?

Mortgage kredi vadesi kredinin alınacağı bankaya göre değişse de genellikle 5 yıl ile 20 yıl arasındadır. Bu kredi ilk verilmeye başlandığı zaman 5 yıl (60 ay) vade ile verilirdi. Son yıllarda yapılan çalışmalar ile Mortgage kredisinin vadesi için belirlenen 5 yıl kısıtlaması kaldırılmıştır. Konut kredisi almak isteyen kişiler, kredi başvurusu yapmadan önce bankaların internet sitesinden vade ve faiz bilgilerine ulaşabilir. Bu kredi için vade en düşük 12 ay (1 yıl); en yüksek ise 30 yıl (360 ay) olarak belirlenmiştir. Bankalar bu alt ve üst sınırlar içerisinde kendi vade sınırlarını getirebilir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Özellikleri

Ziraat konut kredisi yüzde 1,29 faiz oranına sahiptir. Bankanın belirlediği vade miktarı ise en düşük 3 ay en yüksek ise 120 aydır. Ziraat Bankası üzerinden konut kredisi almak isteyenler online kanallar aracılığı ile de başvurularını gerçekleştirebilirler.

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Özellikleri

Yapı Kredi konut kredisi için belirlenen faiz miktarı yüzde 2,11’dir. Vade uzunluğu ise 3 ay ile 120 ay arasında sınırlandırılmıştır. Yapı ve krediler Bankasından konut kredisi almak isteyen kişilerin şahsen müracaatta bulunmaları gerekir.

TEB Konut Kredisi Özellikleri

Türkiye Ekonomi Bankası mortgage kredisi veren bankalar arasında bulunur. Bankanın sunduğu kredi için faiz oranı yüzde 2,70’tir. Birçok bankaya göre daha yüksek bir faiz oranı bulunur. Kredi için belirlenen vadenin alt limiti 3 ay; üst limiti ise 120 ay olarak belirlenmiştir.

  İş Kurma Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?