yandex-izleme
FinansKredisi.com

Döviz Hareketliliği Nedenleri Ve Yapılacaklar

1.984
Döviz Hareketliliği Nedenleri Ve Yapılacaklar

Ülkeler arası dönen döviz mevduatı, ülkenin içerisinde bulunduğu çeşitli aksiyonlar nedeniyle kur dalgalanmasına maruz kalmaktadır. Döviz hareketliliği nedenleri ve yapılacaklar bu hareketlilikten zarara uğramamak için atılması gereken önemli adımlardan birisidir. Dalgalanmadaki düşüş ve artışlar büyük ölçekte olabileceği gibi, küçük seyrinde de olabilmektedir. Hedeflenen amaç küçük veya büyük yanılgısına düşmeden, durumdan olabildiğinde kâr sağlamaktır.

Döviz hareketliliği Neden Olur?

Söz konusu ülke içerisindeki döviz hareketliliği olduğunda, en ufak çıkarımlardan bile büyük sonuçlar doğabileceği öngörülmelidir. Belli başlı eylemler bu gidişata yön verse de, neredeyse tüm fiili yönetimin bu gidişatı değiştirebileceğinin bilinmesi gerekmektedir. Peki, döviz hareketliliğini tetikleyen en belirgin eylemler nelerdir?

 1. Ülke içerisindeki aktif siyaset
 2. Dış yönetim politikaları
 3. Merkez bankası eylemleri
 4. Dövize endeksli faaliyetlerdeki değişiklik

Döviz Hareketliliğinde Yapılacaklar

Döviz hareketliliği temel olarak iki ölçüde değerlendirilir.

Küçük Döviz Hareketliliği

Söz konusu ülkenin, mevcut para birimine bağlı olarak günlük kurdaki değişimi küçük döviz hareketliliği olarak değerlendirmek için ihtiyaç duyulan değişiklik “0 – 0,25” aralığıdır. Bu aralık içerisindeki tüm değişiklikler günümüzdeki konjonktürde, küçük döviz hareketliliği olarak değerlendirilmektedir. Küçük döviz hareketliliği, herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duymaz. Günlük alım satım değerleri bu açığı kapatmaktadır.

Büyük Döviz Hareketliliği

Bir temele dayalı kararlar veya eylemler neticesi olarak, borsanın gösterdiği tepki olarak nitelendirilir. 0,25 üzerindeki tüm değişiklikler, büyük döviz hareketliliği olarak ele alınır. Eğer gün içerisinde dönen kur başlangıç kurundan oldukça fazla sapma yaşar ise, müdahale gerektirebilmektedir. Yapılacak müdahaleler şu şekilde olabilir;

 • Merkez bankasındaki yabancı dövizin piyasaya sürülmesi ile kur artışını durdurmak
 • Bankalar arası alım satım işlemlerine belirli bir kota koymak
 • Bireysel alım satım işlemlerinin geçici olarak askıya alınması
 • Acil ödemeler haricindeki tüm ödemelerin kurunu sabitlemek
  Ethereum'a Nasıl Yatırım Yapılır?

Döviz hareketliliği, beraberinde bir kur dalgalanmasını da getirmektedir. Kur dalgalanması birçok avantaja ev sahipliği yapabileceği gibi, dezavantaja da mahal verebilmektedir. Avantajları değerlendirmek için, kurun kaçıncı dalga üzerinden seyrettiğini yakından incelemek gerekmektedir. Peki, kur dalgaları nelerdir?

 1. İlk artış (aksiyon başlangıç güdümü)
 2. Tekrarlanabilir durum öngörüsü (ikinci perde aksiyonu)
 3. Küçük hareketliliğin sürdürülmesi (aktif borsa işlemleri)

Etiketler: