yandex-izleme
FinansKredisi.com

Nakit Blokaj ile Kredi Kartı Almak “Tüm Detaylarıyla”

2.865
Nakit Blokaj ile Kredi Kartı Almak “Tüm Detaylarıyla”

Nakit Blokaj Nedir

Belirtilen bir paranın harcanmasına konulan yasak yada bir varlığın yetkililerin izni olmadan sahibi tarafından kullanılamaması. Eğerki nakit karşılığı yada kredi kartı şartı ile bir mülkünüze yada önceden bankaya vermiş olduğunuz nakit paraya karşılık blokaj koydurdursanız bu haklarınız üzerinde talepte bulunamazsınız.

Blokaj sizin isteğiniz dışında da gerçekleşebilir vergi borcu, icra gibi durumlar veya dışarıya yönelik devletin uygun gördüğü politik sebepler varsa mal, mülk, paranıza blokaj konulabilir. Bir örneğide hipotek denibilir. Şimdi ise sizin ihtiyacınıza göre cevaplayacak olursa nakit blokaj sizin bankaya verdiğiniz para karşılığında size verilen kredi kartı anlamına da gelebilir. Nakit blokaj ile kredi kartı alma işlemi yapabilirsiniz böylelikle önceden verdiğiniz para bankada güvence olarak kalırken sizde nakit blokaj ile kredi kartı kullanmaya hak kazanmış bankanın güvencesini sağlamış olacaksınız.

Bankada blokaj nedir

Nakit Blokaj ile kredi kartı veren bankalar herşeyden önce sizlerden bazı güvence sağlamanızı isteyecektir örneğin ssklı olarak bir iş yerinde çalışmanızı sorabilir yada standart şekilde kredi kartı çıkartılırken yapılan prosedürü uygulamak isteyebilir yani aklınıza şöyle bir soru gelmesin.

İçeriye 3000tl yatırdım şimdi kredi kartı alıp kullanabilirim diye düşünmeyin. En sağlıklı sistem ise her zaman olduğu gibi bu tür başvuruları bankalarla görüşüp hızlı kredi kartı başvurusu yaparak kredi kartı alabilir misiniz onu öğrenmeniz olucaktır. Eğerki öğrenci iseniz durum biraz daha değişebilir sizin için çünkü hem blok ettirecek nakit sıkıntısı çekebilirsiniz hemde bankalar ssk’nız olmadığı için bankalar sizlere bu hizmeti vermeyebilir. Sizin için ise en sağlıklı sistemi size bu konumuzda daha önce belirttik öğrenci kredi kartı başvurusu blok yerine tercih etmeniz gereken avantajlı kartları sizlere uzmanlarımız açıkladı göz atmanızda fayda var.

  Kredi Kartı Limit Yükseltme Ne Kadar Sürer?

Nakit Blokaj ile Kredi Kartı?

Blokaj bir şeyin blok edilmesi ya da kullanımının yasaklanması anlamına gelir. Bankada nakit blokaj işlemi ise mevcut paranın kullanımının yasaklanması anlamına gelir. Bir yetkili izni olmadan paranın kullanımının yasak olması durumudur. Bu işlem çok çeşitli sebeplerle gerçekleştirilebilir. Kişilerin kendisinin de blok koydurabileceği gibi banka tarafından da konulabilir. Kişi hesabı başka ellere geçerse ya da kredi kartı kaybolursa blokaj işlemi isteyebilir. Sadece nakit para dışında bir mülkiyetin kullanımı da blokaj edilebilir.

Kredi Notu Nedir?

Krediye ihtiyaç duyulduğu zaman bankalardan kredi alınır. Banka kredi verirken çok çeşitli kriterleri göz önüne alır. Bu kriterler kapsamında kredi notu verilir. Kredi notu yüksek olan kişiler bankaya güven verebildiği için kredi alması daha kolaydır. Kişilerin kredi kullanımları, harcama alışkanlıkları, borcunu ödeme süreleri veya kart aşınımları kredi notunu etkileyen konulardandır. Aynı zamanda kişinin düzenli bir işte çalışıyor olması kredi notunu yükseltir. Düzenli SSK veya bağ kur yatırma işlemi de yine kredi notunu yükselten durumlardandır. Kredi notunun yüksek olması kredi kullanım kolaylığı sağlayacak ve banka tarafından kişiye duyulan güveni artıracaktır.

Banka Neden Blokaj Uygular?

Banka, kredi kullanımında kişilerin kredi notuna bakarak karar verir. Eğer ki kredi notu düşük ise bu konuda banka çekilecek olan kredi karşılığında bir güvence ister. Bu güvence banka maaş hesabı, araba, ev gibi mülkiyetler olabilir. Güvence olarak gösterilen mülkiyetlerin değeri hesaplanarak bunun karşılığı gelen kredi müşteriye tahsis edilir. Bu işleme ipotek işlemi denir. Aynı zamanda kredi kartı çıkarmak isteyen bir müşteri, bankaya güvence olarak, kart karşılığında belli bir miktar para verebilir.

Kredi borcu düzenli ödenemediği takdirde karşılığında ipotek gösterilen mülkiyetlerin kullanımı banka tarafından blokaj edilir. Kredi kart borcunu ödeyemediği durumlarda bankaya verilen paraya el konulabilir. Blokaj edilen mülkiyetlerin kişi tarafından kullanılması kanunen yasaktır. Kişi bu haklarını kullanma konusunda bir talepte bulunamaz. Ayrıca kişinin vergi borcu varsa ve ödeyemiyorsa devlet tarafından yine mal varlığına blokaj konulabilir. Çekilen kredi karşılığı ve ödenemeyen borçların karşılığı mal varlıklarının icra edilmesi ile tahsil edilir.

  Kredi Kartı Limit Düşürme 2024 (Güncel Bilgi)

Blokajlı Kredi Kartı Kullanımı

Kredi notu düşük olan kişilerin nakit karşılığında blokajlı kredi kartı kullanarak notunu yükseltmesi mümkündür. Fakat bu uygulama her bankada yapılan bir uygulama değildir. Bu uygulamada kredi kartı kullanmak için banka hesabına bir miktar paranın yatırılması gerekir. Yatırılan para miktarı kadar limiti olan kredi kartı müşteriye çıkartılır. Bu işlem bankanın kendini güvenceye almasıdır. Kişinin kredi kartı kullanımında düzenli hareket etmesi ve borçlarını düzenli ödemesi kredi notunu yükseltecektir. Limit aşımı yapmaması gibi durumlar banka tarafından yakından takip edilebilir. İstikrarlı bir davranış içinde olan kullanıcı bu kapsamda kredi notunu yükseltecektir.

Yatırımcı Blokaj İşlemi

Bu yöntem yatırımcıların hesaplarındaki hisse senetlerine blokaj koydurma işlemidir. Bu işlemde hisse senedinin sahibinden başka kişinin kullanımı engellenir. Yatırımcı tarafında iptal edilmediği sürece işlem geçerli olmaz.

Blokaj işlemi uygulanmadığı durumda, herhangi bir aracıdan alınan bir hisse, aracı kurum tarafından açığa satış işlemleri gerçekleştirilebilir. Açığa satış işlemi aracının elinde olmayan hisse senetlerini satarak vadesi dolduğunda satılan hisse senetlerini alıcıya teslim etme işlemidir. Bu işlem hisse senetlerinin düşüşe geçeceği düşünüldüğü durumlarda uygulanır. Yatırımcı hisse senetlerine blokaj koydurarak bu işlemi kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirebilir. Yatırımcıdan habersiz işlem yapılamayacağı için yatırımcı herhangi bir konuda zarar görmez.

Blokajlı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Blokajlı kredi kartı almak için; öncelikle hangi bankanın bu uygulamayı yaptığı araştırılmalıdır. Daha sonra bu uygulamayı yapan banka şubesine giderek başvuru yapmak gerekir. Başvuru işlemi bankanın internet sitesi üzerinden yapılması mümkün değildir. Teminatlı kredi kartı almak normal kredi kartı almaktan daha kolay bir işlemdir. Bankaya belirli bir güvence verildiği için kişinin kredi notunun incelenmesine de çok ihtiyaç duyulmayacaktır.

Blokajlı kredi kartına; ev hanımları, çalışmayan kişiler, kredi notu düşük olan kişiler ve banka tarafından kara listede bulunan kişiler başvurmaktadır. Başvuru işlemi gerçekleştirildikten sonra yatırılan güvence miktarı oranında, kredi kartı kişinin kullanımına sunulur. Kartın kullanımında yapılacak düzenli ve tutarlı hareketler kişinin kredi notunu yükseltmesine yardımcı olur. Böylece daha fazla meblağlarda kredi kullanımında kredi almak daha kolay hale geli.