Eminevim caiz mi ? Diyanet (Genel Bilgi)

Eminevim caiz mi

Eminevim hakkında daha önce bir kaç yazı yazmıştık, bunlardan biri eminevim güvenilir mi diğeri ise en çok sorulan sorulardan birisi eminevim taksit hesaplama işlemi ile ilgili bilgilerdi. Ziyaretçilerimizden gelen bazı sorular arasından dikkatimizi çeken sorulardan birisi ise eminevim caiz mi sorusuydu, bizde sizler için araştırma yaptık. Diyanet bu konu hakkında ne demiş çeşitli hocalar hangi yorumlarda bulunmuş kim nasıl düşünmüş değerlendirmiş ve fetva’da bulunmuş hepsini anlatacağız.

Başlangıçta bilmeniz gereken şeyleri detaylandıralım bir şeyin haram olup olmadığı konusunda net bilgiye sahipseniz çokta araştırma yapmanıza gerek yoktur. Eğerki burada sizin tarafınızdan işlenen bir haram olan bir olay varsa bu kesinlikle caiz değildir.

Eminevim caiz mi diyanet

Örneğin eminevim caiz mi diye soruluyor, firma sizden faiz almamakta sadece sizden hizmet bedeli almaktadır dolayısı ile tefecilik durumuda yoktur siz bir tutar ödüyorsunuz taksit taksit ve o taksitler sonrasında dilediğiniz evi sizin adınıza eminevim satın alıyor.

Bazı kişilerin yorumlarına rastladık ki buda düşündürücü oldu “bizden işlemler için extra para alıyorlar” nasıl olacak şimdi düşünün karşınızda bir kuruluş var ve sizin adınıza sizin yıllardır sahip olamadığınız bir evi satın alıyor ve size veriyor sizde evde yaşıyorken borcunu kiracı gibi ödüyor ve ev sahibi oluyorsunuz bundan güzel ne olabilir ki.

Emin otomotiv işletmesi ise sizden yapmış oldukları takip analiz masraflara karşılık kuruluş oldukları için elbette 150.000TL ‘lik eve 150.000TL istemeyeceklerdir bu eve sahip olmanız için onlarında size karşı bir emekleri geçmiş yada ceplerinden belli miktarda para çıkmış olacaktır onlarında bir kazancı olacak ki sizi istediğiniz evin sahibi yapabilsinler.

3 comments

  1. Merhabalar emin otomotiv ‘den daha önce araba aldık şimdi ise eminevim ‘den ev alacağız dolayısı ile çok araştırdık caiz mi değil mi diye diyanet aslında caiz değildir diye net bir şey söylemiyor bunun için çünkü sizden faiz almıyor eminevim sadece verdikleri hizmet için işlem ücreti alıyorlar şöyle düşünün bir şirket sizin için çalışıyor ve karşılığı gelen tutarı alıyor. Bankalar gibi 10000TL para verip üzerine birde 2.000TL para almıyorlar sadece yaptıkları hizmet tutarını alıyorlar oda caiz oluyor bana göre o yüzden eminevim ‘den ev almanında bir sakıncasını görmüyoruz

  2. Eminevim ile aldığımız ikinci ev olacak önümüzdeki sene teslim alacağız Allah’ın izni ile çokta araştırdık heryere sorduk bankalara faiz vereceğimize bizim işimizi yapan yatırımcı kişilere hizmet bedeli vermek daha mantıklı.

  3. Diyanetin her dediği yaptığı ile uyum sağlasaydı keşke.

    Lüks otomobillere biniyorlar millet aç sefalet içinde haram para gerçekten!

    Bu yüzden diyanet eminevim için caiz demiş yada değil demiş çok önemi yok gerçekten öğrenmek istiyorsanız bu sorunun cevabını kendi vicdanınıza sorun gelen cevap en sağlıklısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir