yandex-izleme
FinansKredisi.com

Devlet Bankaları Hangileri? En düşük Faizli Devlet Bankası Hangisi?

1.457
Devlet Bankaları Hangileri? En düşük Faizli Devlet Bankası Hangisi?

Devlet bankaları hangileri? En düşük faizli kredi veren devlet bankası hangisi? Türkiye de birçok çeşide sahip banka yer almaktadır. Bu bankalar içerisinde yer alan bankaların bazıları devlete aittir. Devlet bankaları düşük faiz oranları nedeniyle vatandaşlar tarafından en çok tercih bankalar arasında yer alır. Devlet bankaları da kendi içerisinde üç farklı çeşide ayrılmaktadır. İşte o çeşitler;

 • Mevduat Bankaları
 • Yatırım ve Kalkınma Bankaları
 • Katılım Bankaları

Yukarıda yer alan banka türleri farklı alanlarda hizmet verir. Her iki çeşitte devlet bankası olduğu için özel bankalara oranla daha caziptir. Özellikle kredi bakımından devlet bankaları en düşük faiz oranlarıyla kredi veren bankalardır.

Devlet Bankalarından Hangileri Kamu Mevduat Bankasıdır?

Mevduat bankası ticari kazançtan çok müşterilerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurur. Kredi verirken önceliği kâr elde etmek değil müşteri ihtiyacını karşılamaktır. Öyle ki bazı kampanya dönemlerinde müşterilerine faiz oranı sıfır olan kredi imkanı sunmaktadır. Devlet bankaları hangileri? En düşük faizli kredi veren devlet bankası hangisi? Ticari banka olarak da adlandırılan bu bankaların ürün yelpazesi diğer bankalara nazaran daha geniştir. Türkiye de en çok tercih edilen bankalar sınıfında devlete ait olan Mevduat Bankaları yer alır. Türkiye’de kamu mevduat bankası olarak hizmet veren devlet bankaları aşağıdaki gibidir;

 • T.C. Ziraat Bankası: Türkiye’nin ilk bankası olma özelliğine sahip olan Ziraat Bankası 1863 yılında kurulmuştur. Ziraat Bankası hem bireysel müşterilere hem de kurumsal müşterilere hizmet vermektedir. Ayrıca mevduat, kredi ve kredi kartı gibi ürünler de banka tarafından müşterilerine sunulur.
 • Türkiye Vakıflar Bankası (Vakıfbank): 1954 yılında o dönemin hükümeti tarafından kurulmuş olan bir bankadır. Bireysel ve kurumsal müşterilere hizmet veren banka kredi, mevduat ve kredi kartı gibi ürünleri sunar.
 • Türkiye Halk Bankası (Halkbank): Sanayi ve ticaret alanında kurum ve bireylere destek vermek amacıyla 1933’te yılında kurulmuştur. Şuan kredi kartı, mevduat ve kredi türünde müşterilerine hizmet vermektedir.
  En Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

Devlet Bankalarından Hangileri Kalkınma ve Yatırım Bankasıdır?

Kalkınma ve yatırım bankası, kamu ve özel kurumlara fon sağlamak için kurulmuş olan bankalardır. Devlet bankaları hangileri? En düşük faizli kredi veren devlet bankası hangisi? Bu bankalar bireysel müşterilere hizmet vermeyen ve mevduat kabul etmeyen bir banka türüdür. Türkiye’de kalkınma ve yatırım bankası olarak hizmet veren devlet bankaları aşağıdaki gibidir:

 • İller Bankası: Bireysel müşterisine kredi vermeyip İl özel idareleri ve belediyeler gibi yerel yönetim kuruluşlarına fon sağlayan 1933 yılında kurulmuş olan bir bankadır. Bankacılığın yanı sıra finans, mühendislik ve danışmanlık gibi konularında da hizmet verir.
 • Türk Eximbank: 1987 yılında kurulmuş olan Türk Eximbank, ihracat kredisi bankası olarak da anılır. İhracatı teşvik etmek ve desteklemek amacıyla kurulmuş olup ihracatçıların yanı sıra imalatçılara da ve yurt dışında hizmet veren girişimci ve yatırımcılara fon sağlar.
 • Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası: Ülkedeki yatırımları güçlendirerek ülkenin kalkınmasını desteklemek amacıyla 1975 yılında kurulan bu banka sanayi, eğitim, turizm, enerji gibi bir çok sektörde hizmet veren işletmelere finans desteği verir.

Devlet Bankalarından Hangileri Katılım Bankasıdır?

Katılım bankası, kredi verme ve mevduat toplamaktan daha çok ortaklık ve finansal kiralama gibi hizmetler veren bir bankadır . Prensiplerinden biri faizsiz işlem yapmaktır. Devlet bankaları hangileri? En düşük faizli kredi veren devlet bankası hangisi? Kâr-zarar ortaklığı içerisinde bulunan bulunarak işlemlerini gerçekleştiren bir bankadır. Türkiye’de daha çok İslami banka olarak da anılır. Katılım bankaları aşağıdaki gibidir;

 • Ziraat Katılım Bankası: 2014 yılında kurulan bu banka 2015 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Türkiye’nin en büyük devlet bankalarından biri olan Ziraat Bankası’na ek olarak katılım bankası müşterileri için bir alternatif olarak kurulmuştur adını da buradan almaktadır.
 • Vakıf Katılım Bankası: Vakıf Katılım Bankası’nın %99’luk sermayesi Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olup bu banka 2015 yılında kurularak faaliyetlerine başlamıştır.
  Bankaların Kiralık Kasa Ücretleri 2024

En Uygun Kredi Veren Devlet Bankaları Hangileridir?

Kredi çekmek isteyen bireyler düşük faiz ve yüksek vade sayısından dolayı önceliği devlet bankalarından yana kullanmaktadır. Devlet bankaları kamu bankaları olduğu için kâr elde etmekten çok vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı faaliyet gösteren bankalardır. Devlet bankaları hangileri? En düşük faizli kredi veren devlet bankası hangisi? Bazı dönemsel ihtiyaçlardan ötürü bazı devlet bankaları sıfır faizsiz kredi bile vermektedir. Devlet bankalarında bütün kredi çeşitleri yer alır. Bu kredi çeşitleri içerisinde en düşük faize sahip olan kredi türü ihtiyaç kredisidir. Türkiye de en düşük faizli ihtiyaç kredisi veren devlet bankaları aşağıdaki gibidir;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank

Peki En düşük Faizli Devlet Bankası Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda birlikte tartışalım. Daha fazla Bu tarz makaleler hakkında haber ve kampanyaya ulaşmak isterseniz https://www.finanskredisi.com sayfamızı takip edebilirsiniz.

Etiketler: