yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kiralık Kasa Nedir? Güvenli midir?

1.554
Kiralık Kasa Nedir? Güvenli midir?

Kiralık kasa nedir? Güvenli midir? Bankalar birçok ihtiyacı karşıladı gibi müşterilerinin değerli olan eşyalarını koruma ihtiyacını da karşılamaktadır. Birçok banka müşterilerine bu kiralık kasa imkanı vermektedir. Kiralık kasalar bankaların özel bir biriminde yer alır ve çekişten yapılmıştır. Kasaların iki farklı anahtar deliği bulunmaktadır. Gerçek veya tüzel kişiler değerli eşyalarını bankaya giderek bu özellikli koruma altında olan kasalar içinde muhafaza edebilirler.

Banka Kiralık Kasaları Güvenli midir?

En çok merak edilen konuların başında kasaların güvenli olup olmadığı yer almaktadır. Bankalar kendi başına büyük bir para kasasıdır. Bankalar özel olarak korunmaktayken banka kasaları daha özenli olarak korunmaktadır. Banka kasaları şu şekilde korunur;

 • Kiralık kasalar bankaların özel olarak tasarlanmış olduğu son derece güvenli olan özel bir oda da muhafaza edilir.
 • Üst düzey teknolojinin kullanıldığı bu oda da özel bir şifreleme tekniği kullanılır
 • Odaya girmek isteyen kişiye banka görevlisi eşlik eder
 • Odaların kasa anahtarları sadece kurum yetkilerinde bulunur

Buna ek olarak kasaların üzerinde 2 anahtar deliği mevcuttur. Kiralık kasa nedir? Güvenli midir? Bu anahtarların biri banka müşterisinde diğeri ise ilgili görevlide bulunur. Kasanın açılması için tek değil iki anahtara ihtiyaç vardır. Yani kasa sahibinin elinde olan anahtar olmadan kasanın açılması mümkün değildir. Ayrıca mahremiyete önem verme banka bunun teminatını da banka müşterilerine sağlar. Yangın ve hırsızlık durumlarında kiralık kasalar banka güvencesi altındadır.

Banka Batarsa Kiralık Kasaya Ne Olur?

Bankada yer alan bazı miktarlar devlet güvencesi altındadır. Böyle durumlarda banka müşterileri devlet ile muhatap olarak alacaklarını devlet kanalları üzerinden alınır. Fakat bankaların kiralık kasaları bu kapsamın dışında kalır. Bu kasaların güvenliğine gölge düşürmüş gibi gözükse de kiralık kasalar bankanın batması durumunda Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’na devredilerek kasalar güvence altına alınır. Kiralık kasa sahipleri TMSF üzerinden kasa işlemlerini yapmaya devam eder.

  Kredi Kartı Borcunu Ödemezsek Ne Olur?

Her Bankada Kiralık Kasa Hizmeti Var mıdır?

Kiralık kasa hizmetini hemen hemen her banka vermektedir. Kiralık kasa nedir? Güvenli midir? Fakat her bankanın her şubesinde kiralık kasalar bulunmaya bilir. Çünkü kiralık kasalar özel güvenlik gerektiren bir işlemdir. Bu yüzden küçük çoğu zaman bu hizmeti sağlayamamaktadır. Başvurulan banka şubesinde kiralık kasa hizmeti bulunmaması durumunda banka kiralık kasanın yer aldığı şubelere banka müşterilerini yönlendirir.

Kiralık Kasa Ebatları Nedir?

Kiralık Kasa ebatları 3 farklı ebatta sahiptir. Kasada saklanacak değerli eşyalara göre kasa belirlenmesi yapılır. Bu durum fiyatları da etkileyen detaylardan biridir. Kiralık kasaların ebatları aşağıdaki gibidir;

 • Küçük Boy Kasa Boyutu=11,5 cm, Yükseklik= 24,5 cm, Genişlik= 41 cm
 • Orta Boy Kasa Boyutu= 16,5 cm, Yükseklik= 24,5 cm, Genişlik= 41 cm
 • Büyük Boy Kasa Boyutu= 26,5 cm, Yükseklik= 24,5 cm, Genişlik= 41 cm

Yukarıda yer alan kasa boyutları fiyatlarla doğru orantıya sahip olduğu için saklanacak olan değerli eşyaların ölçülerine uygun olan kasa tercih edilmelidir. Buda ekstra fazladan kira ücreti ödemenin önüne geçecektir.

Kiralık Kasa Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kiralık kasa açmak isteyen müşteriler bazı adımları izleyerek bankaya bazı belgeler sunması gereklidir. Kiralık kasa nedir? Güvenli midir? Güvenlik önlemleri üst seviyede olduğu için banka kasa konusunda oldukça detaylı davranmaktır. Aşağıda kiralık kasa açma adımları ve istenen belgeler yer almaktadır.

 • Kiralık kasa tepenin de bulunacak olan bankaya iki adet vesikalık fotoğraf ile başvuru yapılır
 • Başvuru yaparken başvuru yapacak olan kişinin banka hesabı olması şartı bulunur
 • Banka hesabı bulunmayan müşteriye banka hesabı açıldıktan sonra işleme devam edilir
 • Fotoğraflar beyan edildikten sonra müşteriye kira sözleşmesi banka tarafından imzalatılır

Bankanın istemiş olduğu vesikalık fotoğraftan biri bankanın sözleşmesinde yer alırken diğeri güvenlik sebebinden dolayı bankada muhafaza edilir.

  2024 QNB Finansbank Acil Kredi Başvurusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Kiralık Kasaya Ne Gibi Eşyalar Konulabilir?

Kiralık kasalar genellikle evde veya farklı bir alanda altın saklama konusunda güven problemi yaşayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Kiralık kasalarda madden değerli eşyalar saklanabildiği aynı zamanda manevi değeri olan eşyalarda saklanabilir. Bu kimi zaman madeni kıymetli eşyalar olabilirken bazen de evrak ve belge olabilmektedir. Kiralık kasa nedir? Güvenli midir? Belge ve evraklarda kiralık kasalarda çokça saklanan eşyalardan biridir.

Peki Kiralık Kasa hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda birlikte tartışalım. Daha fazla Bu tarz makaleler hakkında haber ve kampanyaya ulaşmak isterseniz https://www.finanskredisi.com sayfamızı takip edebilirsiniz.

Etiketler: