yandex-izleme
FinansKredisi.com

Katılım Bankası Nedir? Türkiye’deki Katılım Bankaları

1.875
Katılım Bankası Nedir? Türkiye’deki Katılım Bankaları

Katılım bankaları, halk arasında faizsiz işlem yapan bankalar olarak bilinirler. Bu bankalar, cari ve katılma fonu olarak adlandırılan iki farklı fonda para yatırma olanağı sunarlar ve müşterilerinin yapmak istedikleri ticaret işlemlerini fonsuz bir biçimde değerlendirme olanağı sunarlar.

Katılım bankaları, verdikleri kredilere de faizsiz ödeme planı çıkarmaları sayesinde İslam ülkelerinde aktif olarak hizmet verirler. Asıl çalışma mantıkları İslam hukukunun tefeciliğe karşı duruşuna dayanır ve bu nedenle de daha çok Müslüman ülkelerde katılım bankaları daha fazladır.

Türkiye’deki Katılım Bankaları Nelerdir?

Türkiye’de hizmet veren katılım bankaları, şunlardır:

  • Albaraka Türk Katılım Bankası
  • Emlak Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Ziraat Katılım Bankası

Katılım Bankalarının Faiz Bankacılığından Farkı Nedir?

Katılım bankalarının diğer bankalardan farkı, faiz karşılığında hizmet vermemeleridir. Tüm katılım bankaları, fonlarını ortaklık, kiralama veya ticari kullanım yöneliğine göre kullandırır. Bu sayede hem kendi birikmiş fonları garantide kalır hem de müşterileri bu fona katkı sağladıkları için faizden muaf tutulabilirler.

Hangi Katılım Bankası Daha Güvenilirdir?

Katılım bankalarının en çok tercih edileni, Kuveyt Türk Katılım Bankasıdır. Müşterilerine sunduğu esnek ödeme planları ve ürün çeşitliliği, bu bankanın hem daha fazla tercih edilmesini hem de tanınmasını sağlamıştır. Özellikle altın üzerinden yatırım olanağı sunması, ticaret ile ilgilenen birçok kişi tarafından bu bankanın diğerlerinden daha fazla öne çıkmasını sağlamıştır.

Katılım Bankası Kâr Payı Nedir?

Katılım bankalarının kar payları, bankaların hizmet sunduğu ticaret ve sanayi alanlarında kullanılan miktardan elde edilen kar oranının ilgili bankayı tasarruf maksadı ile kullanan şahıslara paylaştırılmasına verilen isimdir. Bu paylaştırılan oran, asıl olarak hem karı hem de zararı kapsar. Ancak bankaların fonları üzerinden kullanılan tutarlar, genellikle kar getirisi sunduğu için hesap sahipleri için büyük bir olanak sağlayan bir durumdur.

  Kredi nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Aylık Kar Payı Ödemeli Hesap Nedir?

Aylık olarak kar ödemesi yapılan hesap türü, katılım bankalarının sunduğu bir hesap türüdür. Bu hesapta, birikim yapmak amacı ile açılan vadeli hesapların daha uzun süreli kullanımı ile kullanıcılara daha fazla birikim sağlaması amacı görülür. Hesaplar 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık olarak açılabilir. Açılan hesap ne kadar uzun vade ile tutulursa, hesaptan alınan vergi de o denli düşük olur.

Kuveyt Türk Katılım Bankasının Kar Oranı Ne Kadardır?

katılım bankaları

katılım bankaları

Kuveyt Türk’ün kar oranları, kişiler adına açılmış altın hesapları için şöyle belirlenmiştir:

  • 000 TL için, yıllık net %13,65 faiz oranı üzerinden 579 TL (aylık)
  • 000 TL için, yıllık net %14,12 faiz oranı üzerinden 1199 TL (aylık)
  • 000 TL için, yıllık net %14,12 faiz oranı üzerinden 2398 TL (aylık)

Faizsiz Katılma Hesabı Nedir?

Faizden muaf katılma hesabı, katılım bankalarının tümü tarafından müşterilerine sunulan bir hesap türüdür. Kişiler, istedikleri katılım bankasına giderek bir faizsiz katılma hesabına sahip olabilirler. Talep ettikleri kredi tutarı eğer banka tarafından onaylanırsa kişilerin aldıkları meblağlar bu hesaba aktarılır. Aldıkları kredi, şahıslarına özel olarak açılan hesaplarda muhafaza edilebilir ve kişilere bu hesap üzerinden bir ödeme planı çıkarılır. Aldıkları kredilerin ödemeleri, faizsiz olarak gerçekleştirilir. Kişilerin katılım bankalarından aldıkları anapara kadar ödeme yapabilmeleri için o banka üzerinde bir faizsiz katılma hesabına ihtiyaçları vardır.

Ziraat Katılım Bankası Esnek Vadeli Hesap Nedir?

Ziraat Katılım’ın sunduğu esnek vadeli hesap, vade tarihlerinin dönemsel olarak hesap sahipleri tarafından belirlendiği hesap türüdür. Bu hesabı aktif olarak kullanan kişiler, kendileri belirledikleri her vadede kar ederler ve hesaplarında olan tutarın kendilerine getirisi faiz geliri üzerinden hesaplanmaz. Acil nakit ihtiyaçlarına göre vade tarihlerinin belirlenmesi, bu hesap türünün diğerlerinden daha fazla kullanılmasını da sağlar.

  Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir

Katılım Hesaplarından Para Çekilince Vade Bozulur Mu?

Katılım hesaplarından çekilen tutarlar dolayısıyla vadede bozulma olmaz. Özellikle Ziraat Katılım Bankası müşterilerine bu olanağı açacakları hesaplar sayesinde doğrudan sunabilen bir bankadır. Kişiler kendi belirledikleri vadelerden önce üst limit koşulu olmadan para çekebilir ve çektikleri bu paradan herhangi bir kesinti olmaz ya da ceza ödemezler.

Bol Kepçe Hesap Nedir?

Bol kepçe hesabı, Türkiye Finans Katılım Bankası tarafından kendi müşterilerine sunulmuş bir hesap türüdür. Bu hesap, kişilerin vadeli hesaplarını hem katılım hesabı hem de Türkiye Finans Kira Sertifikası olarak kullanabilmelerine olanak sağlar. Özellikle kira geliri olan kimselerin bu hesabı kullanmaları, katılım hesabından vadeleri ile gelir elde ederken aldıkları kiraların da vadeli hesaptan ayrı tutulmamasını sağlar. Kişilerin vadeli hesaplarına kira ödemesi başlığı altında gelen her para, doğrudan vadeli hesaptaymış gibi değerlendirilerek fona dahil edilir.

Altına Altın Katılma Hesabı Ne Kadar Kazandırır?

Kuveyt Türk’ün altına altın katılma hesabı, hesapta bulunan altının değerine göre %40 ile %60 arasında kazanma sağlar. Özellikle 1 yıllık olarak vadelendirilemiş hesaplar, genellikle %60 oranı üzerinden faizlendirilir. Yıllık olarak hesaplarında olan altın birikiminin üzerine alınan bu faiz, eğer vade tarihinden önce bozulursa aynı oranı vermez. Bu nedenle de altına altın katılma hesabı bireylerin vadelerini bozmayacaklarsa 1 yıllık yapmaları tavsiye edilir.

Türkiye Finans Günlük Vadeli Hesap Nedir?

Günlük vade veren hesap türü, Türkiye Finans Katılım Bankası tarafından sunulmuş hesap türlerinden biridir. Bu hesapta fon katılım payları günlük olarak verilir ve vade süresi 24 saattir. Hesap sahipleri eğer, hesaplarının uzun süreli vadede olmasını istemiyorlarsa bu hesap türünü kullanmaları çok avantajlıdır. Türkiye Finans başta olmak üzere birçok katılım bankasının bu türde hesabı bulunur.

  Bitcoin Kripto Para Birimi Nasıl Güvenli Olarak Saklanır