yandex-izleme
FinansKredisi.com

Bireysel emeklilik zorunlu olacak mı

2.752
Bireysel emeklilik zorunlu olacak mı

Bireysel emeklilik zorunlu olacak mı

Bireysel emeklilik zorunlu olacak mı herkesin aklında bu var peki nedenine gelicek olursak çalışanların maaşlarından zorunlu olarak kesilecek olan 53TL ile 340TL arasında değişen tutar. 01.01.2021 tarihi itibari ile bireysel emeklilik zorunlu hale getirilmiştir. Günümüzün şartlarında emekli olmak gerçekten zor çünkü bir iş yerinde ne kadar uzun süre çalışırsanız çalışın kesinlikle emekli olmak için yaş sınırını bekliyeceksiniz böylelikle neredeyse 60 yaşını geçtikten sonra emeklilikten faydalanabiliyorsunuz böyle bir durumda ise 60 yaşında bir çalışanı gerçekten nitelikli değilse kimse çalıştırmak istemeyecek ve iş bulmak bu yaş sınırında bulunan kişiler için zorlaşacaktır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik zorunlu olacak mı yada neden zorunlu olucak sorusuna cevap olarak detaylandırmaya çalışalım. Bireysel emeklilik normal emeklilikten ziyade 10 yıl sonunda ödediğiniz tutarı dilerseniz hepsini dilersenizde aylık olarak alabileceksiniz böylelikle normal emekli maaşı gibi her ay cebinize belirli bir miktar para girecek ve devlet desteği alabileceksiniz bireysel emeklilikten faydalanmak istiyorsanız ayrıca bu şekilde süreyi doldurur ve emekli olursanız alacağınız paranın %5 oranında fazlasınıda destek olarak devlet şuanda sağlamaktadır ileriki yıllarda bu durum ne olur bilinmez ama şuanda bir teşvik söz konusu.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Çalışanlara faydası ne olacak peki derseniz biliyorsunuz ki günümüzde artık normal emekli olanların aldıkları emekli maaşları pek para etmiyor günümüzün parası ile neredeyse 1000TL gibi bir para alanda var 1600TL alanda genelde emekli türüne göre değişmekte lakin ileriki yıllarda emekli olan kişiler günümüzün parasıyla neredeyse 700-800TL civarında bir para ile karşılaşacaklar hal böyle olunca yaşam gerçekten bu kişiler için zorlaşacak bizlerde eğerki zorunlu bireysel emeklilikten yararlanırsak gelecekte daha iyi oranlarda gelir sağlayabileceğiz.

  Multigift Bakiye Sorgulama
Bireysel emeklilik yaşı

Şuan için bireysel emeklilikte yaş sınırı mevcut 45 yaşına kadar olan kişiler zorunlu bireysel emeklilik kapsamına dahil olacaklardır. Aslında uygulama olarak güzel lakin günümüzün şartlarına göre kesinti oranları ve alınan maaş tutarları düşük olduğu için genelde insanlar pek sıcak bakmamaktadır. 1400TL asgari ücret alan birisi 53TL bireysel emeklilik ödemesi yapmak zorunda ve böyle olunca maaşlarında düşüş olmaktadır.

Eğer ki konu ile ilgileniyorsanız sizler için daha önce oluşturduğumuz bireysel emeklilik devlet katkısı sorgulama konumuza göz atabilirsiniz.