yandex-izleme
FinansKredisi.com

Güvenli internet bankacılığı için 5 önemli kural

2.780
Güvenli internet bankacılığı için 5 önemli kural

Güvenli internet bankacılığı

Güvenli internet bankacılığı, internet bankacılıkları son günlerde Türkiye genelinde daha yayıgın hale gelmiştir. Bu yaygın kullanırlığın artması ile dolandırıcılık yöntemleride internet üzerinden sağlanmaya başlamıştır.

Önceden insanları kişisel bilgilerini bir kurum yada kuruluş gibi alarak banka hesaplarına girmeye çalışılırken şuanda birebir çalıştığınız bankaların arayüz tasarımları kopyalanarak size kampanya yada indirim hediye kazandığınızı söyleyim hatta faizsiz anında kredi gibi hizmetler vereceğini gösteren web siteleri ile insanları kandırmaya çalışmaktadırlar.

Şimdi sizlere internet bankacılığı kullanırken kendinizi nasıl güvene alabilirsiniz bunun için hangi önemli adımları izlemeniz gerekli ondan bahsedeceğiz.

1- Antivirüs programı kullanın

Antivirüs programları sizin bilgisayarınıza yüklediğiniz yada yükleyecek olduğunuz bir programı önceden tarar ve eğer içeriğinde zararlı bir yazılım yoksa indireceğiniz programı bilgisayarınıza aktarmanıza imkan sağlar.

Eğer ki bilgisayarınıza indireceğiniz program zararlı ve sizin kişisel verilerinizi çalmaya yönelik bir program ise indirmeyi yarıda keser ve size bir uyarı verir böylelikle bilgisayarınız riskten kurtulmuş olur bilgisayarınızın riskten kurtulması aynı zamanda internet bankacılık işlemlerinizide güvene aldığınızı gösterir.

Antivirüs programları sadece indireceğiniz programları taramaz aynı zamanda internette gezmiş olduğunuz internet sitelerinide tarar eğerki sizin farkınıza varmadan bilgisayarınıza ufak programcıklar yüklemeye çalışan internet siteleri olursa onlarında bağlantılarını keser ve sizi bu konuda uyarır. Kısacası bankacılık güvenliği için antivirüs olması önemli bir durum.

2- Güvenlik duvarınız sürekli aktif olsun

Güvenlik duvarı kullanımı sizin bilgisayarınızı yada bağlı bulunmuş olduğunuz ağda verilerinizi korumaya yarayan bir yazılım ve donanım türüde diyebiliriz.

Eğer ki güvenlik duvarınız kapalı olursa bağlı bulunmuş olduğunuz bilgisayar ağına başka birileri de bağlanır ve işlemlerini sizin bilgisayarınızdaymış gibi güvenli bir şekilde yapar ve hiç bir uyarı bildirisi almazsınız böylece yapılan korsan işlemlerden haberdar olamayabilir hatta yaşayacak olduğunuz mağduriyetlerde işlemi siz yapmışsınız gibi gösterilebilir böylece iz takibinde bulunamaz ve yaşayacağınız yasal süreçte zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

  Kiralık Kasa Nedir? Güvenli midir?

Güvenlik duvarınız sürekli olarak aktif olsun herhangi bir yazılım yada donanım güvenlik duvarı yüzünden çalışmıyorsa ve sizden güvenlik duvarınızı kapatmanızı istiyorsa kesinlikle o yazılımı yada donanımı kullanmayın.

3- İşletim sisteminizi güncel tutmalısınız

İşletim sisteminiz ne olursa olsun ister windows, isterseniz ubuntu yada panda her ne olursa olsun işletim sisteminize gelecek olan güncellemeleri yada servis paketlerini sürekli olarak yapın. Telefon bankacılığını sıklıkla kullanıyorsanız eğerki ios yada android bir işletim sisteminize sahipseniz kesinlikle güncellemeleri atlamadan yapmalısınız.

İşletim sistemi güncellemeleri sistem üzerinde sorunlu çalışan bir özelliği sorunsuz bir şekilde kullanmanıza yarayan paketler çıkarsada çıkartmış olduğu güvenlik duvarı paketi güncellemeleri de gelmektedir. Ayrıca bazı bilgisayarlarda antivirüs programı kendiliğinden gelmektedir kendilerine göre antivirüs üretmektedirler böylelikler sisteminiz iki kere korunmuş olacaktır.

4- E-Posta (email) adreslerinizi güvene alın ve gelen postalara dikkat edin

Hiç bir firma, kurum yada kuruluş size eposta üzerinden hediye kazandırmaz aynı zamanda hiç bir işlem için teyit istemez. Bu tür işlemler için genelde telefon kullanır yada şubelere çağırılır bizzat gösterme istenilir.

İnternet üzerinden size bir e posta gelir ve kredi kazandınız yada kredi kartınız hazır türünde mail gelirse asla itibar etmeyin okumadan ve hiç bir bağlantı(link) adresine tıklamadan direk silin.

Genelde internette mail yöntemi ile pishing (yemleme) kullanılarak insanları kandırmaya çalışıyorlar ve dalgınlık ile tıklanan bağlantılar sizleri zor duruma sokabilmekte dolayısı ile sadece gelmesini beklediğiniz mailleri okuyun özellikle EK alanında bir dosya geliyorsa kesinlikle indirmeyin, yanlışlıkla indirdiyseniz bile yüklemeyin.

5- Mobil şifre ve mobil imza kullanımızını aktif edin

İnternet üzerinden çok fazla işlem yapıyor ve genelde günümüzün en çok kullanılan cihazlarından mobil’i tercih ediyorsanız kesinlikle mobil imza ve mobil şifrenizi aktif olarak kullanın. Bilgisayarlarda işletim sisteminde olduğu gibi telefonunuz da da güncellemelere özen gösterin ve gelen önemli güncellemeleri  kesinlikle tamamlayın.

  Papara Kart Nedir? Kullanımı ve Avantajları

Bonus: Telefonunuza bilmediğiniz uygulamaları yüklemeyin çünkü bu uygulamalar kurulum aşamasında sizlerden kamera, galeri, telefon rehberi gibi özellikleri kullanmak için izin istemektedir sizde yüklemek için bu izini zorunlu vermek durumundasınız ancak istenilen izinler genelde en alt satırlarda yazmakta ve kullanıcının göremeyeceği küçük puntolarda yer almaktadır. İşinize gerçekten yarayacak uygulamaları indirin sadece hobi amacı ile kullanacağınız indireceğiniz oyun, müzik, eğlence tarzı uygulamaları bir tablet yada benzeri başka bir araç ile yükleyin sadece eğlence için kullanın.

Extra Bonus: Güvenli internet bankacılığı alanında insanların çok fazla araştırmadığını açık bir şekilde söyleyebiliriz ortalama olarak bir ay içinde canlı tv kelimesi 1 milyon ve 10 milyon arası arama motorlarında aranırken güvenli internet bankacılığı sadece ayda 10 ile 100 kere aranmaktadır.

Buda iki farklı düşünceyi ortaya çıkartmaktadır ya ülkemizde her ne kadar dolandırıcılık olayları fazla olsada insanlarımız çok bilinçli ve arama, öğrenme ihtiyacı duymuyor yada kimse kendini önemsemeyip güvenlik için araştırmalar yapmıyor.