yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kredi Kartı Borcunu Ödemezsek Ne Olur?

1.837
Kredi Kartı Borcunu Ödemezsek Ne Olur?

Hepimiz gün içerisinde bankaların bize sunmuş olduğu faydalardan biri olan kredi kartlarını kullanırız. Böylece cebimizde nakit paramız olmasa bile ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz. Fakat bazen düzensiz bir harcama yaparız ve ay sonunda gelen kredi kartı borcunu ödemeyeceğimiz durumlar yaşarız. Bu gibi durumlarda borcumuzu nasıl ödeyeceğimizi düşünürüz veya ödemeyerek ertelersek ne olacağı sorusunun yanıtını bulmaya çalışırız. Biz de bu yazımızda kredi kartı borcu ödenmezse ne olur sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Kredi Kartı Borcunu Ödeyememek

Öncelikle bir kredi kartı kullanıyorsanız ve ay sonu gelen borcunuzu ödeyemiyorsanız büyük bir problemle karşı karşıya olduğunuzu hatırlatalım. Bankalar sürekli olarak kredi kartınızın limitini arttırarak ve size bazı kampanyalar sunarak iyilik yaparlar ancak bunun geri ödemesini yapmadığınız taktirde oldukça sert davranabilirler.

Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken şey harcamalarınızı taksitlendirme seçeneklerini incelemek olacaktır. Ay içerisindeki harcamalarınızı mobil bankacılık gibi uygulamalar üzerinden inceleyin ve taksitlendirme yapıp yapamayacağınızı kontrol edin. Bunun yanında ekstrenizde belirtilmiş olan asgari tutarı ödeyip ödeyemeyeceğinizi de kontrol edin. Eğer asgari tutarı ödeyebiliyorsanız birkaç aylığına da olsa borcunuzu erteleyebilmeniz mümkün olacaktır. Belirtilen tarihe kadar asgari tutarı ödemeniz halinde diğer aya kadar herhangi bir problem yaşamazsınız ancak kalan borcuna faiz uygulanacağını da unutmayın.

kredi kartı borcu

kredi kartı borcu

Üst üste 3 ay boyunca kartınızın ödemesini yapmamanız durumda kredi kartınız tamamen devre dışı bırakılacaktır. Böylece kartınızı bir daha kullanmanız mümkün olmayacak ve bankalar sizi sürekli olarak aramaya başlayacak. Aramalara cevap vermeniz halinde ise maksimum 7 gün daha tüm borcunuzu ödemeniz için süre verilir. Eğer bu tarihte de ödeme yapamaz veya bankayla anlaşamazsanız hakkınızda yasal takip başlatılacaktır.

Yasal takip olarak belirttiğimiz şey ise bankanın sizi mahkemeye vermesi olarak özetlenebilir. Banka tüm bu çabalarından herhangi bir karşılık alamadıysa sizi mahkemeye yönlendirecek ve sorununuzun çözümü orada aranacaktır. Bu süreçte banka sizinle ilişiğini keser ve hacizli duruma düşersiniz. Fakat tüm bunlar yaşanmadan önce yapabileceğiniz bir şey bulunuyor; borcunuzu yapılandırmak.

  Kara Liste Nedir? Silinmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı borç yapılandırma işlemi, kredi kartı borcunuzu ödeyemediğinizde bankaya söylemeniz ve onların size kolaylık sağlaması anlamına geliyor. Eğer ödeyemediğiniz bir kredi kartı borcunuz bulunuyorsa ve yasal takip süreçlerine girmek istemiyorsanız kayıtlı olduğunuz bankanın şubesine giderek, bireysel müşteri temsilcisi ile borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Böylece ek bir masrafa ihtiyaç duymadan banka mevcutta sahip olduğunuz borcu taksitlere bölerek size ödeme fırsatı sunar. Fakat yine de kredi kartınız kullanıma kapatılır ve bankalardan eksi yersiniz.

Kredi Kartı Borcumu Ödemedim, Başka Bankalardan Kredi Kartı Alabilir Miyim?

Bankalar arasında genel bir iletişim ağı bulunur ve yaptığınız tüm hareketler tüm bankalar tarafından bilinir. Bu yüzden herhangi bir banka ile borç sorunu yaşadıysanız ve borcunuzu ödeyemediyseniz tüm bankalara kötü bir izlenim bırakırsınız. Ve ilerleyen yıllarda bankalardan kredi kartı ve kredi gibi faydalardan yararlanamazsınız. Bu durumda da devreye kredi notu kavramı girmektedir. Ödemelerinizin düzenine ve borç durumlarınıza bağlı olarak kredi notunuz sürekli değişmekte ve bankalar sizi kredi notunuza göre yargılamaktadır.