yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kredi Kartı ile Altın Almak Mümkün Müdür?

1.856
Kredi Kartı ile Altın Almak Mümkün Müdür?

Nakit paranız yoksa ve altın almaya ihtiyacınız varsa hesabınıza tanımlı bir ek hesaba sahipseniz oradaki paranızdan çekim yaptırarak ya da sahip olduğunuz kredi kartı ile altın alarak ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ek hesap kullanarak altın alırsanız kullandığınız tutarı bir sonraki gün bile yatırsanız faiz ödemek zorunda kalırsınız bu yüzden kredi kartını kullanmak sizler için çok daha doğru bir seçim olacaktır.

Aldığınız altın miktarı tabii ki uygulanacak olan faiz miktarını etkileyecektir. Diyelim ki 1.000 TL kullandınız, genellikle bankalar tarafından 1.000 TL kullanıma aylık olarak 35-40 TL civarlarında bir faiz belirlemektedir.

Kredi kartı ile altın satın alma esnasında kuyumcular taksitli ödeme yapılması ya da tek çekim ödeme için herhangi bir komisyon almazlar fakat kredi kartınızın ait olduğu banka tarafından belirli bir oranda komisyon alınır. Alınan komisyon oranı bir bankadan diğerine farklılık göstermekle beraber kredi kartı ile altın alım işleminizden kesilen komisyon ücretini öğrenebilirsiniz. Çoğunlukla bankalar tarafından kredi kartı ile altın alım işlemine uygulanan komisyon %2 oranındadır yani 2000 TL’lik altın alımı gerçekleştiriyorsanız ödemeniz gerekecek olan tutar 2040 lira olacaktır.

Kuyumcudan Altın Alırken Kredi Kartıma Taksit Yaptırabilir Miyim?

Kredi kartı ile altın satın alırken taksitlendirme yaptırmak istiyorsanız bu taksitlendirmeyi istediğiniz vadede yaptırmanız mümkün değildir. BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafınca belirlenmiş vadede taksit yaptırma imkanınız vardır. En yeni yapılan düzenleme ile taksit sayısı dörtten sekize çıkarıldı fakat sekiz taksit külçe altın ya da basılı olmayan altınlar için geçerli olmaktadır.

kredi kartı ile altın alınır mı

kredi kartı ile altın alınır mı

Kredi kartı ile taksitli altın satın alma imkanı kuyumcular tarafından sunulmakla beraber birtakım kuyumcular taksit ile altın satılmasına pek sıcak bakmamaktadır. Bu durumda bankanızın sağladığı otomatik taksit imkanından faydalanabilirsiniz. Belirli bir komisyon karşılığı bankalar bu şekilde bir ödeme kolaylığı sağlamaktadırlar. Ayrıca tek çekim yaptığınız ödemeleriniz için bazı bankalar tarafından taksitlendirme yapabileceğinize dair mesaj göndererek ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden düşük bir komisyon karşılığı 3 taksit yapabileceğinize dair bilgilendirme yapılmaktadır. Eğer internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması kullanmıyorsanız bankanızın müşteri hizmetleri çağrı merkezini arayarak da ödemenizi taksitlendirmek için başvuruda bulunabilirsiniz.

  Tarım Kredi Kooperatifi Marketleri

Bankadan Fiziki Altın Alabilir Miyim?

Kuyumculardan altın satın alma işlemine bir alternatif olarak sunulan bankadan altın satın alma işlemi için bankalara ait internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden altın satışı yapılıyor olsa da ülkemizde fiziki altın satışı yapan banka sayısı oldukça azdır. Ülkemizde fiziki altın satışı yapan bankalar Kuveyt Türk Bankası ve HSBC Bankası’dır.

Kredi kartı ile altın almak yerine var olan birikiminizi kullanarak altın almak istiyorsanız Kuveyt Türk ya da HSBC bankalarını kullanarak fiziki olarak altın satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Anca altın satın almaya gitmeden önce gideceğiniz şube ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Kuveyt Türk ve HSBC bankaları her ne kadar fiziki altın satın alma imkanı sunsa da her şubeden bu işlem gerçekleştirilemeyebilir. Bu sebeple fiziki altın satım işlemini gerçekleştiren şubelerini öğrenmek için müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.