yandex-izleme
FinansKredisi.com

IBAN ile banka hesap numarası öğrenme

3.570
IBAN ile banka hesap numarası öğrenme

Bu yazımızda iban numarası ile şube kodu nasıl öğrenilir, şube kodu bulma ve hesap no öğrenme gibi bilgilere yer verilmiştir.

IBAN ile banka şube kodu öğrenme

Geçtiğimiz senelerde bankacılık alanında hayata geçen iban numarası olarak adlandırılan uluslar arası hesap numarası yaptığımız para transferleri sırasında oluşan karmaşıklıkları engellemek için aktif hale getirilmiştir. Böylelikle hatalı işlem oluşmasını ve hatalı işlem sonrasında kaybedilen zararı geri temin etmek ve oluşan zaman kaybınıda ortadan kaldırmak için güzel bir çözüm olmuş ve hayatımıza geçmiştir. Bazı durumlarda sadece iban bilmek yetmiyor bazı işlemlerde banka şube kodu ve hesap numarası gerekebiliyor böyle durumlarda sadece elimizde bulunan iban ile şaşkınlık yaşanabilmesi muhtemeldir. Iban ile banka hesap numarası nasıl öğrenilir bunu hızlıca anlatacağız.

Bizimle birlikte kullanan bazı ülkelerde de aynı şekilde olmak kaydı ile iban numarasında toplamda 26 haneli bir numara bulunmaktadır ancak kimi nüfus yoğunluğu bulunan ülkelerde 34 haneli ‘de olabilmektedir. Her bir başka banka müşterisi olduğunuzda size verilen iban numarası değişmektedir örneğin garanti bankası müşterisi olduğunuzda size verilen iban numarası başka olurken akbank müşterisi olurken aldığınız iban numarası başka olmaktadır. Garanti bankası ile işlem yapmak ödeme almak istiyorsanız garanti bankasının size vermiş olduğu iban numarasını kullanmanız gerekmektedir eğerki akbank ile ödeme almak yada işlem yapmak istiyorsanız akbank’ın verdiği iban numarası işinizi görecektir böylelikle iki hesap birbirine karışmayacaktır.

iban numarasından hesap no bulma

Iban ile bulduğumuz şube kodu tek başına yeterli olmayabilir bu sebepten size hem iban ile hesap numarası hemde şube kodu bulmanın ve akılda tutmanın en kolay yolunu anlatacağız elinizdeki mevcut iban numarasının en son ‘dan (sağ’dan sol’a) başlayıp 16. hanesi dahil olmak üzere bu bankaya ait hesap numarasıdır ancak dediğimiz gibi hesap numarası tek başına ifade etmeyebilir 17. numara ise Rezerv alanı olarak adlandırılır burayı boş geçiyorsunuz ve 18 dahil olmak üzere 22 ‘de dahil olmak üzere banka’ya ait şube kodunu içermektedir.

  Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Aşağıdaki resimdeki örnekte bulunan kırmızı alanlar işinize yarayacak olan alanlardır.