yandex-izleme
FinansKredisi.com

Ticari Kredi Nedir? Kimler Alabilir?

1.430
Ticari Kredi Nedir? Kimler Alabilir?

Ticari kredi nedir? Kimler alabilir? Bankalar bireylerin yanında olduğu gibi ticari işletme sahiplerinin de yanında olmaya devam ediyor. Ticari işletmeler gerek sermaye gerek işletme giderleri gerekse işletme ihtiyaçları için belirli dönemlerde yüksek oranlı nakde ihtiyaç duyarlar. Böyle durumlarda banka müşterilerine ticari kredi vererek onlara nakit desteği sağlar. Bu desteğe de ticari kredi adı verilmektedir. Ticari kredi bazen işletmenin kuruluşu sırasında bazen işletmenin büyüme faaliyetlerinde kullanılmaktadır. İnişli çıkışlı bir yapıya sahip olan ticarette işletmeler zor durumda zaman zaman kalabilmektedir. Böyle durumlarda banka kredi sağlayarak zor zamanda işletmelerin yanında olmaktadır. Bu krediyi belirli şartları sağlamış olan işletme sahipleri sadece kullanabilir.

Ticari Kredi Türleri

Ticari kredi, krediler içinde bir tür oluştururken kendi içerisinde de farklı türleri olan bir kredidir. Bireysel kredi ile arasında ki fark, bireysel krediler gerçek kişilere verilirken ticari krediler işletmelere verilmektedir. Ticari kredi nedir? Kimler alabilir? Ticari krediler işletme ihtiyaçları için kullanılırken bireysel krediler bireysel ihtiyaçlar için kullanılmaktadır. Bu yüzden Ticari kredi diğer bireysel kredilerden farklı bir türdür. Kendilerini büyütmek için çoğu zaman işletmeler tarafından ticari krediler kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılır. Bu çeşitlerin oluşmasında ki amaç bu türlerin farklı vade ve teminatlara sahip olmasıdır. Ticari kredi türleri aşağıdaki gibidir;

  • Borçlu cari hesap kredi

Rotatif kredi olarak da anılan borçlu cari hesap türü ticari kredilerde, krediyi kullanan işletme sahibi kredi kullanımı ve kredi ödemesi yapabilir. Kredi kartı mantığıyla çalışan bir sisteme sahip olan rotatif kredilerin faiz ödemesi 3 aylık periyotlarla gerçekleştirilir. Sabır bir faiz oranı bulunmaz. Yıl sonunda faiz oranı sabit kaldığı gibi aynı değişebilir.

  • Spot kredi

Spot ticari krediler de faiz oranı, ödeme tutarı ve vade sabit kalacak şekilde ayarlanmıştır. Faiz dalgalanmaları çok sık rastlanan durumlardan bir tanesidir. Bu dalgalanmalardan etkilenmek istenilmediği zaman kullanılan bir kredi türüdür.

  • Açık kredi

Bu kredi türü bankanın çok güvendiği kurum ve kuruluşlara verdiği bir kredi türüdür. Banka bu kurum ve kuruluşlardan hiç bir şekilde bir güvence ve teminat istemez. Ticari kredi nedir? Kimler alabilir? Kurum yetkilisinin imzası karşında verilen bir kredidir. Bu daha çok büyük işletmelere ve belirli statüde olan holdinglere verilmektedir.

  • Gayrinakdi kredi

Adından da anlaşılacağı üzere Gayrinakdi kredide bankalar kişilere nakit para vermez. Para yerine alınan şey bankanın garantisi olarak işleme alınır. Bu kredi de herhangi bir faiz işlemesi yapılmaz. İthalat ve ihracat işleri için işletmelerin kullandığı bir ticari kredi türüdür.

  Faturalı Hatlara 10.000 TL Kampanyası Nedir? Hangi Bankalar Bu Krediyi Vermektedir?

Ticari Kredi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ticari kredi almak için ticaretle uğraşanlar ticari işlem yaptıklarını gösteren belgeleri bankaya sunması gereklidir. Bankalar ticari kredi verirken başka belge talebinde bulunabilirler yada ticari kedi türüne göre farklı belge talebinde bulunabilirler. Bütün bankaların genel olarak istediği ortak belgeler ise aşağıdaki gibidir.

  • İmza sirküleri
  • Vergi levhası
  • Bağlı olduğu ticaret odası kaydı
  • Resmi gazete nüshası

Ticari kredi için bankanın hangi belge ve evrakları istediği hususunda bankayla iletişime geçerek öğrenilebilir.

Ticari Kredi Nasıl Alınır?

Ticari kredi alabilmek için öncelikle faaliyet de olan bir işletme sahibi olmak gereklidir. Ticari kredi nedir? Kimler alabilir? Ticari kredi başvurusu yapan kişiye ait işletmenin alacağı krediyi ödeme gücü olup olmadığı araştırılır ve buna göre işletmeye için verilecek olan kredinin miktarı belirlenir. Bankalar ticari kredi vermek için genellikle işletmelerin dönemlik finansal raporlarına ve işletmenin geçmiş ödemelerine bakar ve ona göre başvuruyu sonuçlandırır. Bireysel kredi de olduğu gibi kredi notu burada kredin belirlenmesinde önemli bir yer alır.

İşletme sahipleri çoğu zaman iş yoğunluğundan kaynaklı şubelere kredi başvurusu yapma konusunda zaman yaratmaktadır. Bunun farkında olan bankalar işletme sahiplerine imtiyaz sağlayarak ticari kredi başvurularını online olarak da kabul etmektedir. Her bankanın online ticari kredi süreci farklılık gösterir. Ticari hesabın yer aldığı banka ile iletişime geçerek bu sürecin nasıl işlediği konusunda detaylı bilgi almak mümkündür. Ticari krediler bireysel kredilere oranla daha yüksek miktarlara ve daha yüksek vade sayılarına sahiptir. Bu yüzden bireysel krediye oranla daha fazla belge ve evrak istenmektedir. Ticari kredi nedir? Kimler alabilir? Kredi alırken kredi notu önemli bir husus olacağı için işletmelerin kredi notunu düşürecek eylemlerde bulunmamaya dikkat etmesi gereklidir.

  Halkbank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Peki Ticari Kredi Nedir? Kimler Alabilir? hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda birlikte tartışalım. Daha fazla Bu tarz makaleler hakkında haber ve kampanyaya ulaşmak isterseniz https://www.finanskredisi.com sayfamızı takip edebilirsiniz.

Etiketler: