yandex-izleme
FinansKredisi.com

Groupama Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

1.622
Groupama Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Groupama Hasar dosya sorgulama aracın geçmiş kaza, hasar bilgilerini bulmanın en hızlı ve güvenilir yoludur. İkici el alacak olan bireyler alacakları araçların hasar kaydı olup olmadığını artık çok pratik yöntemlerle öğrenmesi mümkün hale gelmiştir. Yapılacak bir kaç basit işlemle almak istenilen arabanın hasar kayıtları öğrenilebilir. Hasar kaydında aracın sıfır olarak satışının yapıldığı andan sorgulandığı tarihe kadar yer alan hasar kayıtlarını gösterir. Belli bir tarihten başlamak yerine aracın sıfır olarak satışının yapıldığı tarihten başlar. Buda hasar dosya sorgulamanın güven verdiği ve hasar kaydının bütün çıplaklığı ile gösterildiğini anlamında gelir. Ayrıca hasar dosya sorgulamalarında sadece aracın yapmış olduğu kazalar yer almaz. Aynı zamanda arabaya yapılan tüm işlemler yer alır. Araçların başına gelebilecek olan hasarlar durumunda kasko sigortası ile teminat altına alınmaktadır.

Trafik sigortası, nakliyat sigortası, özel sağlık sigortası, tamamlayıcı sağlık ve kasko sigortası, ferdi kaza sigortası, hayat sigortaları birbirinden farklı incelenecek poliçelerdir. Kaza sorgulama ikinci el araba almak isteyenler , araç sahipleri ve sigorta şirketleri için önemli bir yere sahiptir. Araç sahipleri, hasar sorgulama ile araçlarıyla alakalı tüm bilgileri bir arada görebilirler. İkinci el araç sahibi olmak isteyen bireyler araç kaza sorgulaması yaparak ikinci el satış fiyatını değerlendirerek satın alma kararı verirler. Sigorta şirketleri içinde önemli olan Groupama hasar dosya sorgulama işlemi kasko ürünlerinin kapsamını belirlemek için tramer poliçe sorgulama yöntemine başvurarak hasar dosya dokümanına ulaşırlar.

Geçmiş dönemlerde sadece boya, kaporta durumu, km mesafesi gibi konulara dikkate alınırken günümüzde artık aracın poliçe ve hasar bilgileri önemli bir yer tutmaktadır. Araç plaka sorgulama yöntemi doğrultusunda aracın orijinal parça bilgileri, kasko/ sigorta durumu, çalıntı araç olup olmadığı ve borç durumu öğrenilebilmektedir. Teknolojide ki gelişmeler hasar dosya sorgulama işlemine de yansımıştır. Hasar dosya sorgulama işlemleri için uzun bir süreçten geçilirken günümüzde artık bir tıkla yada bir SMS ile Groupama hasar dosya sorgulama dakikalar içerisinde öğrenmek mümkündür.

  Trafik Sigortası İle Kasko Sigortası Arasındaki Fark Neler

SMS ile Hasar Kaydı Sorgulama

Hasar kaydı sorgulamanın birçok pratik yöntemi bulunur. Bu pratik yöntemlerden biride SMS ile Hasar sorgulama işlemidir. Oldukça basit olan bu yöntem herhangi bir cep telefonu üzerinden yapılarak kolayca elde edilebilir. Bu yöntem ikinci el araba almak isteyenlerin pazarlık sırasında en çok başvurduğu yöntemdir. Pazarlık veya alım sırasında fiyatın belirlenmesinde hasar dosya kaydı büyük önem taşır. Anında SMS yöntemi kullanarak dakikalar içerisinde ilgilenilen aracın hasar bilgilerine ulaşılabilir. SMS ile Groupama hasar dosya sorgulama işlemleri sırasıyla şöyledir;

  • İlgili aracın plakası öğrenilir
  • SMS bölümüne aracın plakası yazılır
  • Plaka karakteri ayrı değil birbiriyle bitişik yazılmalıdır
  • 5664’e SMS olarak gönderilir

SMS bedeli olarak tüm GSM operatörlerinden 7 Türk Lirası bedelinde kesinti yapılır.

Eksper raporları da araçların alımları sırasında büyük öneme sahiptirler. Çünkü eksper raporlarında bazı araç parçaları değiştirilmiş olmaktadır genellikle. Değişen bu parçaların bilgisini öğrenmek ise artık mümkündür. Bu yöntemi yapmanın pratik yolu ise şöyledir;

  • SMS kısmına PARÇA boşluk araç plakası boşluk hasarın gerçekleştiği tarih yazılır
  • 5664’e gönderilir

Bu yöntem ile artık değişen parçalar dakikalar içerisinde cep telefonlarında görüntülenebilecek. Ayrıca SMS ile Groupama hasar dosya sorgulama işlemleri şöyledir;

  • Aracın trafiğe çıkış detayı, son sahiplik bilgileri ve sigortalı/sigortasız (kaskolu/kaskosuz) gün sayısını öğrenmekte mümkündür. Bunun için yapılması gereken DETAY boşluk araç plakası boşluk Parça yazıp 5664’e SMS göndermektir.
  • Trafik kazası sonrası kaza tespit tutanaklarının sorgulama yapmak için KTT boşluk plaka (ya da T.C. kimlik no) yazılır, 5664’e gönderilir.
  • Kasko sigortasının yürürlükte olup olmadığını sorgulamak için ise KASKO boşluk aracın plakası yazılıp 5664’e gönderilir.

Sorgulama yapılmak istenen aracın plakası değiştirilmiş olsa bile aracın hasar kaydını öğrenmek mümkündür.

  Koru Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Sorgulama

E-Devlet ile Groupama hasar dosya sorgulama işlemi turkiye.gov.tr web sitesi üzerinden gerçekleştirmek mümkündür. E-Devlet uygulamasına uygulamaya giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler seçeneğinden kurumlar listesi görüntülenir. Emniyet Genel Müdürlüğü menüsü altında yer alan “Araç Plaka Sorgulama” ile gerekli bilgileri girilip araç plakası sorgulanır. Sorgulama sonucunda, aracın markası, modeli, rengi, sahip belge tarihi ve tescil bilgilerine ulaşılabilir. Ayrıca, ilgili aracın hak mahrumiyeti ve çalıntı olup olmadığı bilgileri de elde ermek mümkündür.

 

Peki Groupama Hasar Dosya Sorgulama hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda birlikte tartışalım. Daha fazla Groupama hakkında haber ve kampanyaya ulaşmak isterseniz https://www.finanskredisi.com sayfamızı takip edebilirsiniz.

Etiketler: