yandex-izleme
FinansKredisi.com

Araç Değer Kaybını Kasko Sigortası Karşılar Mı ?

2.475
Araç Değer Kaybını Kasko Sigortası Karşılar Mı ?

Araç değer kaybını kasko şirketi karşılar mı

Araç değer kaybı her otomobil sahibi olan kişilerin bilmesi gereken bir durumdur. Araç herhangi bir sebepten dolayı bir kazaya karışması sonucunda ikinci el satışı aşamasında otomobil bedelinde değer kaybına sebebiyet verir.

Kazalarda hasarın büyüklüğüne ve takılan parçaların orjinalliğine dahi bakılmaksızın araç değeri alıcı tarafından otomatik olarak düşürülecektir. Kaza esnasında yaşanan araç değer kaybı ise değer kaybı kaybetmek adı altında sigorta şirketleri tarafından aracınızın tüm hasarlı parçaları onarılıp bakımları yapıldıktan sonra piyasa değerinden düşen rakamın size nakit olarak ödenmesidir.

Kasko Sigortası Nedir ?

Kasko sigortası motorluk taşıtlar için yaptırılan bir sigorta türüdür. Kasko sigortası sayesinde araçta oluşabilecek olası hasarların sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlanır. Otomobil sahibi kişi hizmet sonucunda yıllık ödeme yapmak şartı ile anlaştığı sigorta şirketinden yaşanan kaza, çarpma, devrilme, yanma veya patlama sonucu çıkabilecek olan maddi zararlar için tazminat ödemesi olarak talep edebilir.

Hareket halinde yada park halinde yaşanan bir kaza sonucunda hasar tespiti isteyip zararlarını tazmin edebilirler. Günümüzün şartlarına göre tüketicilere kasko sigortası oldukça maliyetli ve pahalı gelmektedir. Otomobil sahipleri uygun fiyatlı kasko yaptırmak için artık alternatif arayışlar içine girmiştir.

Gerek bulundukları bölgede gerek internet üzerinden online kasko teklifi almak için çaba göstermektedirler. Bizim tavsiyemiz sadece uygun olması değil bunun yanında ise kasko sigortası poliçesinde bulunan teminat koşullarınında yeterli seviyede olmasıdır. Kasko sigortası için devlet tarafından düzenlenen yasal bir zorunluluk yoktur, tamamen kişinin kendi isteğine bağlı aldığı bir hizmettir.

Kasko Sigortası Hasarsızlık indirimi

Kasko sigortası yaptıran kişiler farklı indirim ve kampanyaları beklemek haricinde düşük fiyatlardan faydalanmak için kasko hasarsızlık indirimi kullanabilirler.

Araç sahiplerinin en çok dert yandığı durumlar yüksek kasko fiyatlarıdır. Her yıl yenileme yaptırdığınız taktirde hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz ancak bu indirim ikinci yıl itibari ile başlar ve kasko sigortası başlattığınız süre içinde hiç bir şekilde kaza yapmamanız gerekmektedir.

kasko sigortası

kasko sigortası

Sizden istenilen iki şartname mevcut birincisi 1 yılı tamamı ile doldurmak ikincisi ise hiç bir şekilde kullandığınız aracı hasara uğratmamak. İstenilen koşulları yerine getirmenizde ikinci yıl %20’den başlayan bir indirim sizi beklerken, yıllar geçtikçe bu indirim oranı %70’e kadar çıkmaktadır. Hasarsız ve kesintisiz olarak hizmetinizi devam ettirirseniz yüksek fiyatlı kasko yaptırmak yerine düşük maliyetli hizmet alabilirsiniz.

  Kasko Sigortası Ana Teminat Listesi 2024

Kasko Hasar Dosyası Sorgulama

Kasko yaptırılmış araçta yaşanan hasar durumunda sigorta şirketi tarafından bir expertiz gönderilir ve sizin zararınızın karşılanması için bir hasar tespiti yapar.

Çalıştığınız sigorta şirketi expertiz tarafından belirlenen tutarın ne kadar olduğunu öğrenip tahsil edebilmeniz için sistemlerine hasar sorgulama sayfası eklemişlerdir.

Genelde bu işlemi allianz sigorta gibi büyük şirketler yapmaktadır buradan da anlayacağınız üzere çalıştığınız sigorta şirketleri hizmet kalitesi açısından çok önemli allianz sigorta hasar sorgulama sistemi müşterilerine çok detaylı ve kapsamlı bir sorgu sayfası gibi yapmış bulunmakta.

Kasko Değer Listesi Nedir

Araç kasko değeri, kasko yaptıran otomobil sahipleri için önemli bir listedir.

Bu liste Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanarak belirlenmiştir bu sebepten dolayı hiç bir sigorta şirketi kasko yaptıracağınız zaman size daha düşük ödeme yapma için araç değerinizi poliçenizde düşüremez.

Kasko değer listesi hakkında detaylı olarak araştırma yapmak istiyorsanız diğer konularımıza göz atın sizin için bir çok içerik oluşturduk.

Ufak bir hatırlatmayıda eklemek istiyoruz aracınızın güncel kasko değerinin ne kadar olduğuna göz atarak kaskonuzu yaptırın çünkü aracınızın değerini kasko şirketleri düşük göstermek isteyebilir.