yandex-izleme
FinansKredisi.com

Bireysel emeklilikte yaş sınırı

2.960
Bireysel emeklilikte yaş sınırı

Bireysel emeklilik

Bireysel emeklilikte yaş sınırı getirildi ve zorunlu bireysel emeklilik için yaş sınırı 45 olarak belirlendi. Memurlar için hemen işleme alınan zorunlu bireysel emeklilik özel şirketler içinde başlatıldı. Özel şirket çalışanlarından da kesintiler yapılmaya başlandı her sektör ve çalışma branşları için kesinti oranları değişirken aldıkları emeklilik ödenekleri de değişmektedir. İş yeri değiştirdiğinizde ise çalıştığınız iş yeri otomatik katılım kapsamında ise direk olarak kesintilerinize devam edecek ve bireysel emeklilik işlemlerinize devam edeceksiniz. Bireysel emeklilikte yaş sınırı getirilmesi ise genç kişilerin emekliliğe sıcak bakmaması ile doğru orantılarda aslında. Genç iken kişiler pek fazla emekliliğe önem vermediği için aldıkları maaşların tutarına bakmaktadırlar.

Bu yılın ocak ayında (2021) başlayan uygulama ile yaptığınız işe aldığını maaşa göre 53TL ile 340TL arası kesintiler uygulanmaktadır. 45 yaşının üzerinde olan kişiler bu zorunlulukta belirlenen yasalardan yaptırım uygulanmayacaktır. Sisteme zorunlu olarak dahil edilen kişiler ise 2 ay içinde cayma haklarını kullanabilecek ve kesintilerini geri alabileceklerdir. Eğerki sizde kesinti yapılmasın ve bu zorunlu emekliliğe dahil olmak istemiyorum diyorsanız bildiride bulunmanız gerekmektedir.

Bireysel emeklilikte yaş sınırı

Geçmişte BES e kayıt olan kişiler ise yeni bes sistemine dahil olduklarında eski bes sistemlerini iptal ederlerse tüm haklarından vazgeçmiş sayılırlar. Eğer ki bu sisteme iş verenler uymaz ve katılmaz ise 100TL idari para cezası ile cezalandırılırlar. Bireysel emeklilikte yaş sınırı kapsamında 45 başında başladığınızı düşünür ve 55 yaşında emekli olursanız %5 oranında destek daha alıcaksınız. Tabiki bununda şartı var eğerki emekli olduğunuzda paranızı toplu olarak çekmez ve aylık olarak alırsanız bu %5’lik fazla orandan yararlanabilirsiniz eğerki bu hakkı farklı şekilde değerlendirmek ister iseniz vadeli mevduat yapın paranızı ve belki bu oranlardan daha fazla kazanabilirsiniz.

  En Avantajlı Kredi Kartı Hangisidir?