yandex-izleme
FinansKredisi.com

Konut Kredisi Yapılandırma

3.236
Konut Kredisi Yapılandırma

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredileri, ülkemizde ve dünyada ev almak için kullanılan, bu hususta da son derece yardımcı olan kredi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Konut kredilerinde faiz oranları oldukça önemlidir. En ufak bir faiz değişimi bile, büyük meblağlar ödemenize ya da ödememenize neden olacaktır. Bu gibi durumlardan ötürü faizleri iyi seçmek ya da iyi takip etmek oldukça önemlidir.

Konut kredileri, bilindiği üzere 5 ila 30 yıl arasında değişen vadeler ve aylık ödenen taksitleriyle kendini tamamlayan bir kredi sistemidir. Bu kredi sisteminde zaman zaman aksaklıklar meydana gelebilir veya belirli durumlardan ötürü konut kredisi yapılandırma ihtiyacı duyulabilir. Bu gibi durumlarda bankalar sizlere birtakım imkanlar sağlamaktadır. Tüketicinin konut kredisinin yapılanabilmesi adına, öncelikle faiz oranlarının düşmüş olması gerekmektedir. Konut kredisini kullandığınız dönemle, şimdiki dönem arasında faiz düşüşü bulunuyorsa, bu konuda bankaya başvuru yaparak konut kredinizin faiz oranlarını güncelleyebilirsiniz. Bu sayede daha az faiz ödemiş olur ve daha fazla imkandan faydalanabilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi

Konut kredisi,ödeme zorluğu yaşayan kişiler içinde yapılandırılabilmektedir. Kredi borcunuzu bankaya öderken, çeşitli zorluklar ve düzensizlikler yaşıyorsanız, bu hizmeti almanız gereklidir. Öncelikle başka bir bankaya borç transfer talebinde bulunmak gerekmektedir. Konut kredisi yapılandırma işlemi bu başvurunuzun olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanmasından sonra başlamaktadır. Başvurunuzun olumlu yanıtlanması durumunda, A bankasına olan borcunuzun tamamı B bankasına aktarılmaktadır. Bu sayede borcunuz A bankasından tamamıyla sıfırlanmaktadır. B bankasına aktarmış olduğunuz borç, sizlere yeni faiz oranları  ve yeni vade seçenekleriyle sunulmaktadır. Bu konuda genel kredi miktarınızın biraz artabileceğinizi söylemek mümkündür. Ancak borcunuzu ödeyememeniz yüzünden çeşitli yaptırımlardan kurtulabilmeniz mümkündür. Borç transferi yapabilmeniz adına, kalan vadenizin 48 ay olması gerekmektedir. Aksi halde borç transferi yapmanız mümkün olmayacaktır. Günümüzde birçok bankanın bu konuda size yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle rahatlıkla kredi yapılandırma işlemlerinden faydalanabilirsiniz. Konut kredinizi yapılandırmadan önce, iyi bir hesaplama yapmak gerekmektedir. Kar ve zarar oranlarını iyi belirlemeli, bu oranlara göre banka seçimi yapılmalıdır. Aksi halde, tahmin edebileceğinizden de fazla genel kredi tutarı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

  Konut kredisi çekmek için gerekli (Önemli) evraklar

Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Oranları 2021

Ülkemizde yaşanan ekonomik problemlerden ötürü herkes olumsuz etkilenebiliyor. Bu olumsuz etkilenmenin sonucunda ise tüketicilerin kredi ödemelerinde büyük sorunlar meydana geliyor. Bu sorunların çözülmemesi ya da devam etmesi, haliyle büyük sorunlara yol açıyor. Öte yandan konut kredisi kullanan bir tüketicinin, evinin ipotekte olması ve kredi taksitlerini ödeyememesi haliyle ipotekli olan evin risk altına girmesine neden oluyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına, bankalar tüketicilere bazı imkanlar tanıyor. Bu imkanların başında ise konut kredisi yapılandırma işlemi geliyor. Birçok kişi bu yapılandırma işlemi sayesinde, halihazırda olan borcunu başka bir bankaya taşıyor ve bu sayede borcu daha kolay ödeme seçenekleri ile düzenli olarak ödeyebiliyor. Bunun yanı sıra faiz oranlarının değişim göstermesi gibi durumlarda da tüketici konut kredisi yapılandırma işleminden faydalanarak, düşük olan faiz oranlarından faydalanabiliyor. Ancak bilindiği üzere her yıl konut kredisinde faiz oranları değişim gösterebiliyor. Bu durum haliyle yapılandırma faizlerinin de farklılaşmasına neden oluyor. Bu nedenle konut kredisi yapılandırma faiz oranları 2021 yılı için tam anlamıyla bir tabuya dönüşüyor.

Kredi yapılandırma konusunda faiz oranları büyük değişimlere neden olacaktır. Örnek olarak; A bankasında konut kredisi oranınız %1,14 iken, B bankasında yapılandırma işlemi yapmanızdan sonra konut kredisi faiz oranı %0,95 olabilmektedir. Bu durum maliyeti aşağı çekebilmek adına oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Toplam olarak kredi maliyetinizin düşmesi adına söz konusu oran, büyük bir fayda sağlayacaktır.

Öte yandan taksit tutarını azaltmak adına ise yine kredi yapılandırma seçenekleri karşınıza çıkabilmektedir. Yine örnek verecek olursak; A bankasında konut kredinizin hali hazırda faiz oranı %1,14 iken, konut kredisi yapılandırma işleminden sonra bu borcun %0,95 gibi bir orana düşmesi, genel kredi miktarınızın düşüş göstermesine olanak sağlayacaktır. Ancak bunun yanında aylık olarak taksitlerinizin düşmesine olanak tanıyacaktır. Konut kredisi yapılandırma konusunda maliyet düşürmek ve taksit tutarı düşürmek adına iki farklı yolun olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Uzun vadeli bir yapılandırma istiyorsanız, bu konuda maliyeti aşağı çekmek için yapacağınız yapılandırma daha çok işinizi görecektir. Öte yandan kısa vadeli kazanç sağlamak istiyorsanız, bu konuda ise taksit tutarını azaltmak için tercih ettiğiniz yapılandırma daha çok işinizi görecektir. Bunun yanı sıra konut kredisi faiz oranları 2021 yılı için farklı seviyelerde seyrederken, 2021 yılında da değişim gösterebilmektedir. Bu değişimleri takip ederek, konut kredinizin genel maliyetini düşürebilmeniz mümkündür. Bu konuda karşınıza birçok seçeneğin çıktığını söylememiz mümkündür.

  Konut Kredisi Hesaplama

Konut Kredisi Yapılandırma Ücreti

Konut kredisi kullanan kişilerin, faiz oranları ve borç ödeme kolaylıkları nedeniyle yapılandırma işlemi gerçekleştirdiğini söylemek mümkündür. Bu işlem sırasında, bankanız önceki borcunuzu kapatarak adınıza yeni bir kredi açmaktadır. Bu nedenle eski konut kredisi borcunuzun tamamen bittiğini ve bu nedenle artık yeni bir kredi ödemesine başladığınızı söyleyebiliriz. Ancak bu borç kapama ya da borç transfer işlemleri nedeniyle ortaya konut kredisi yapılandırma ücreti çıkmaktadır. Bankalar, konut kredisi yapılandırırken borcunuzu tamamen kapatarak, adınıza yeni bir kredi çıkardığı için bu konuda sizden bir işlem ücreti almaktadır. Bu işlem ücreti nedeniyle bazı tüketiciler zararlı çıksa da, bazı müşterilerde daha karlı çıkabilmektedir. Bu nedenle aradaki farkı iyi değerlendirmek gerekmektedir. Aksi halde zarar etmeniz durumunda, yapılandırma işleminizin boşa gitmesi gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Konut kredisi yapılandırma ücreti nedeniyle yapmış olduğunuz hesaplamaların size eksi sonuç vermesi, haliyle zarar etmenize neden olacaktır ve böyle bir işlemden geri adım atmanız daha doğru olacaktır.

Konut Kredisi Yapılandırma Dezavantajları

Konut kredisi yapılandırma dezavantajları konusunda karşınıza birçok durum çıkabilmektedir. Öncelikle yapılandırma işleminizin taksit için geçerli olması durumunda, aylık vade tutarınız 1500 TL iken, 1000 TL’ye düşecektir. Bu durumda haliyle faiz oranlarının artmasına neden olacaktır. Yani bu konuda genel olarak ödeyeceğiniz miktar artış gösterebilmektedir.

Sabit faizli bir konut kredisi imkanından faydalanıyorsanız, bu konuda herhangi bir olumsuzlukla etkilenmeyeceğinizi söylemek mümkündür. Öte yandan sabit faizli konut kredisi kullanan kişiler, faiz oranlarının düşmesi nedeniyle düşük faiz oranlarından da istediği gibi yararlanabilmektedir. Konut kredilerinde genel mantık; konut kredisinin vadesi uzadıkça bankaya ödenen kredi ücret toplamının artmasıdır. Bu nedenle konut kredisi yapılandırırken, vadenizin uzaması, aylık taksitleriniz ve toplam ödeyeceğiniz miktar arasında iyi bir bağ kurmanız gerekmektedir. Aksi halde zarar etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

  Konut Kredisi Dosya Masrafı

Konut kredisi işlemlerinde, bankalar öncelikle sizden faiz ücreti almaktadır ve sonrasında bu ücret bittiğinde, anapara ödenmeye başlanmaktadır. Bu nedenle yapılandırma durumlarda, aylık tutarın düşmesi yerine genel anlamda vade sayısı düşürülürse, daha büyük kazanç elde etmiş olursunuz. Ödeyeceğiniz genel toplam tutar ve faiz parası, ciddi bir azalış gösterir. Eğer, kredi borcunuzu ve taksitlerinizi 1 veya 2 ay gibi bir süreçte ödeyemiyorsanız, bu konuda yapılandırma işlemi sayesinde, ipotek olan evin elinizden alınması ve yasal takibe düşmek gibi durumlardan kurtulabilirsiniz. Genel anlamda konut kredisi yapılandırma avantajı bu şekilde tüketicilerin karşına çıkmaktadır.