yandex-izleme
FinansKredisi.com

Banka Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Banka Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Banka kredi notu nasıl öğrenilir? Kişiye özel değerlendirilen kredi notu birçok işlem ve başvuruda dikkat edilen ilk husustur. Bankalardan kredi kartı veya kredi talebinde bulunurken bankalar başvuran bireylerin ilk önce kredi notunu incelerler. Banka kredi notu oluşma evresi ilk kredi yada ilk kredi kartı alındıktan sonra başlar. Bankalar müşterilerine kredi ve kredi notu verirken bazı şartlar arar. Bütün şartları sağlayıp kredi notu çok düşük olanların başvuruları genellikle reddedilir. Çünkü kredi notu bireylerin bankalara güvenilir olup olmadığını ispatlayan en büyük unsurdur. Size kredi ve kredi kartı veren bankalar kullanım sonrası oluşan borçların düzenli bir şekilde ödemesini ister. Kredi notu bireylerin düzenli ödeme yapıp yapmadığının en büyük göstergesidir.

Kredi Notunun Yüksek Olmasının Avantajları

Kredi notu yüksek olan bireylerle her banka çalışmak istemektedir. Banka kredi notu nasıl öğrenilir? Kredi notu banka gözünde bir nevi müşterilerin sicili gibidir. Kredi notu yüksek olanlar düşük olanlara oranla daha yüksektir. İşte kredi notu yüksek olanların yakaladığı avantajları;

 • Herhangi bir bankadan kredi başvurusu direk onay alır
 • Herhangi bir bankadan kredi kartı başvurusu direk onay alır
 • Yüksek tutarda kredi çekme imkanı
 • Yüksek limitli kredi kartı kullanma avantajı
 • İhtiyaç kredisi, ev kredisi, araba kredisi gibi birçok kredi çeşidinden yararlanma

İhtiyaçların ne zaman doğacağı belli olmadığı için ani bir ihtiyaçta yüksek tutarlı rakamlar üzerinden bankalar kredi vermektedir. Acil bir ihtiyaçta hemen kredi çekebilmek için kredi notu yüksek tutmalıdır. Yüksek bir kredi notuna sahip olduktan sonra bu notu korumalı ve aşağıya çekmeye dikkat edilmelidir.

Kredi Notunun Düşük Olmasının Sonuçları

Çeşitli nedenlerden ötürü kredi notu düşük olan bireylerle hemen hemen her banka çalışmak istemektedir. Çünkü kredi notunun düşük olmasının en büyük sebeplerinden biri bireyin düzenli ödeme yapmamasıdır. Banka kredi notu nasıl öğrenilir? Kredi notu düşük olan bireyler için banka ona vereceği kredi ve kredi kartının tekrar ödenmemesinden çekinir. Kredi notunun düşük olmasının yarattığı olumsuz etkiler şöyledir;

 • Kredi talebinin reddedilmesi
 • Kredi kartı talebinin reddedilmesi
 • Bankaların kampanyalarından yararlanamama
 • Acil ihtiyaç durumunda kredi çekememe
 • Ev, araba , düğün paketi gibi büyük alışverişlerde bankalardan destek alamama
  Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu düşük olanlar biran önce kredi notunu yükseltmeleri gerekir. Aksi takdirde bankaların hiç bir imkanından yararlanamayacaktır.

Kredi Notunu Öğrenme Yöntemleri

Bankalara kredi ve kredi kartı başvurusu öğrenmeden önce kredi notunu öğrenmekte fayda vardır. Çünkü kredi notu düşük olanlar kredi başvurusu alıp olumsuz cevap alınca kredi notu bu yüzdende daha çok düşmektedir. Kredi notu düşük olanlar özellikle başvurudan önce kredi notunu öğrenmelidir. İşte kredi notu öğrenmenin birkaç alternatif yolu şöyledir;

 1. Findeks Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

Findeks üzerinden kredi notunu öğrenmek için kredi kartlarından veya banka hesaplarından ödeme yapılması gerekir. Banka kredi notu nasıl öğrenilir? Buradan yapılacak kredi notu sorgulama işlemi ücretlidir. Findeks’in internet sitesi üzerinden kredi notunuzu sorgulanabilir.

 1. E-devlet Üzerinden Kredi Notu Öğrenme

E-devlet üzerinden birçok işlem yapılabildiği gibi kredi notu konusunda da işlem yapılabilmektedir. E-devlet sistemine şifre ve kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan arama kısmına “risk raporu” yazılır. Çıkan linke tıklanılığında kredi notunu sorgulanması için başvuru yapılacağı ekran açılır. Başvurunuzun ardından tanımlı telefona bir kod gelecektir. Bu kod üzerinden hem rapor için ilgili yere giriş yapılır hem de rapor görüntülenebilir. Bu işlem ayda bir defa ücretsiz yapılabilmektedir.

 1. Bankalar Aracılığı ile Kredi Notu Öğrenme

Herhangi bir banka müşterisi banka şubesine başvuru yaparak kredi notunuzu öğrenebilmektedir. Şubede bulunan müşteri temsilcilerine başvuru yapılabilir. Müşteri temsilcileri kredi notunun yer aldığı ekranı görüntüleyebilmektedir. Banka kredi notu nasıl öğrenilir? Bu işlem genellikle ücretsiz olarak yapılır fakat bazı bankalar, şubelerinden yapılan kredi notu sorgulamaları için ücret talebinde bulunabilirler.

 1. GSM Operatörleri ile Kredi Notu Öğrenme

Bu sorgulamayı yapabilmek için cep telefonunun mesajlar kısmına girerek T.C. kimlik numarası/ boşluk/ doğum yılı yazılır. Mesaj 1122’ye gönderilir. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hat sahillerinin hepsi için SMS atılacak olan numara geçerlidir. Bu işlem ücretli olup ücret bedeli 9 TL’dir.

Peki Banka Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda birlikte tartışalım. Daha fazla Bu tarz makaleler hakkında haber ve kampanyaya ulaşmak isterseniz https://www.finanskredisi.com sayfamızı takip edebilirsiniz.