yandex-izleme
FinansKredisi.com

Ortak Banka Hesabı

3.053
Ortak Banka Hesabı

Ortak Banka Hesabı

Ortak banka hesabı mevcut bir hesap üzerinden ikinci bir kişinin tanımlanması ilede yapılabilir yada tek bir sıfır hesap açılıp iki kişi adına tahsis edilerek müşterek kullanması sağlanabilir. Genelde evli çiftler ve firmalar daha çok bu işlemi uygulamaktadırlar. Evli çiftler yatırım amacı ile iki kişininde birikimlerini aynı hesapta toplamak adına bir ortak banka hesabı açarken firmalar ise yönetimde bulunan kişilerce sadece belirlenen özellikleri kullanmaya hak tanınarak ortak banka hesabı kullanabilirler örneğin bir firmanın asıl birde alt hesabı vardır asıl hesapta birikim yaparken alt hesapta ödeme alırlar ve kimse asıl hesabı ne kadar tutar içerdiğini bilmez virman işlemi uygulanır.

Ortak banka hesabı açma

Örneğin muhasebecilere bir hesap oluşturulur ve ana hesaptan muhasebecilerin hesaplarına 1.000tl aktarılır ve bu hesaptan müşteriye ödenmesini ister müşteri ana hesap numarasını bilmediği gibi firma çalışanıda sadece belirtilen tutarı ödeyebilir fazlasını kullanamaz dolayısı ile hem firma güvende olmuş olur hemde karşıdaki müşteriler firmanın asıl bütçesinin ne kadar kaynağa sahip olduğunu. Evli çiftler için her ne kadar avantajlı bir durum olsada ortak hesap asılda bir yanılgıda olabiliyor. Evli çiftlere ortak banka hesabı yerine farklı önerilerimiz var.

Örneğin aylık gideriniz kadar belli bir miktar müşterek banka hesabınızda kalırken diğer asıl tutarınızda vadeli hesaba aktarırsanız hem kazanç sağlamış olursunuz hemde gereksiz harcamalarda bulunmazsınız hem paranızı işletir hemde kazanç sağlarsınız böylelikle birikimde yapmış olursunuz. Kesinlikle birikim amaçlı ortak hesap açmayın giderleriniz için ortak hesap bulundurabilirsiniz ama kazanç için yanlış bir seçim olabilir çünkü hesabını bilmeyenler herşeye o hesaptan gider yaparsınız ve beklemediğiniz