yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir

2.755
Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir

Kredili Mevduat Hesabı mevcut çalışmakta ve müşterisi olduğunuz bankaların hesabınızda hiç bir para bulunmuyorken size avans niteliğinde faizi ile geri ödemek koşulu ile verdikleri bir nevi kredi türüdür. Bankalar genelde müşterilerinin düzenli olarak çalışan müşterilerine bu tarzda jestler yapmakta ve nakit ihtiyaçlarında kmh hizmeti vermektedirler. Khm hesabınızdan çekmiş olduğunuz paranın “kredili mevduat faiz hesaplama” işlemi için bankanızın müşteri temsilcileri ile görüşebilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Günümüzde yetişkin olan neredeyse herkesin bir bankada hesabı mutlaka vardır. Ancak zaman zaman banka hesabımızda nakit paramız olmadığı ancak acil paraya ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda da bankalar bize para verebilir. Hesabınızda para olmadığı halde yine hesabınızdan belli bir miktara kadar çekebileceğiniz nakit paraya kredili mevduat hesabı nedir? Bir nevi kredidir ancak formalitesi ya da sayfalarca imzalayacağınız evraklar bu işlemde olmaz. Ayrıca söz konusu kredili mevduat hesabınızda para olmadığı zamanlarda faturalarınızı da otomatik talimat ile ödeyebilirsiniz. Paranız yok ama acil paraya ihtiyaç duyuyorsunuz, herhangi birinden borç istemek yerine bankadan alabilirsiniz. Bu işlem her bankanın belirlediği belirli miktarlar için geçerlidir ve hatta bazı bankalar bu parayı taksitle bile ödeme imkanı sunuyor.

Kredili mevduat hesabı veren bankalar

  • Garanti Bankası – Avans Hesap
  • Akbank – Artı Hesap
  • DenizBank – Kurtaran Hesap
  • Yapı Kredi – Esnek Hesap
  • Qnb Finansbank – Ek Hesap
  • ING Bank – Destek Hesap
  • Türkiye İş Bankası – Ek Hesap
  • Vakıfbank – Hızır 7/24

KMH Nedir ne işimize yarar ?

KMH aslında bir nevi mevduat hesabınıza tanımlanmış kredi sayılmaktadır dilediğiniz zaman tanımlanan bu krediyi kullanabilir sıkışık dönemlerinizde bankalardan kredi çıkmasını beklemek yada talep etmek yerine bu tarz bir işlem işinizi çok kolaylaştıracaktır. Bankalardan kredi talep etmek bildiğiniz üzere bazen sancılı bir süreç olabiliyor çünkü kredi başvurusu yapıyorsunuz ve çıkması bazen uzun sürebiliyor kmh ise bu dertleri ortadan kaldırıyor ve istediğiniz zaman banka kartınızdan çekim yapabiliyorsunuz. Son günlerde gelişen teknoloji sayesinde banka kartlarınızıda kredi kartı gibi kullanabildiğiniz için dilerseniz alışverişte yapabiliyor böylelikle nakit sıkıntısı içinden kurtulmuş oluyorsunuz.

  Kefil Olmaktan Vazgeçmek Mümkün Müdür?

Kredili Mevduat Hesabını Avantajları Nelerdir?

Alınabilecek miktarın en yüksek tutarının bankalar tarafından belirlendiği kredili mevduat hesabında herkesin kendi şartlarına göre bir limiti vardır ve bu limit dahilinde nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu limitin zaman zaman artırılıp azaltılması da mümkün. Söz konusu hesabınızdan para çektikten sonra hesabınıza başka yerlerden gelen para ya da maaş ödemesi gibi ödemeler yapıldığında zaten eksi değerde olan hesabınızın önce borcu ödenecek kalan para sizin hesabınızda artı değer olarak görülecektir. Bankaların günlük bankacılık işlemleri arasında en çok önem verdikleri işlem belki de kredili mevduat hesabıdır. Çünkü formalite işlemleri bulunmamakla birlikte hem vatandaşların acil ihtiyacı karşılanmakta hem de banka bu işlemlerden gelir elde eder.

Alınan Kredili Mevduat Ne Zaman Ödenir?

Avans hesabı, esnek hesap, artı hesap, acil nakit hesap gibi bankadan bankaya isimleri değişen kredili mevduat hesabı son yıllarda en çok kullanılan bankacılık hizmetleri arasına girdi. Kredili mevduat hesabının bir diğer avantajı da faiz oranının diğer kredilere göre çok daha düşük olması olarak belirtilir. Ancak bir şartla bankalar kredili mevduat hesabı kullandırıyorlar bu da vadesi geldiğinde söz konusu borcun ödenmesidir. Gününde ve zamanında denmediği takdire bankaların yasal işleme gitmeleri varsa aynı bankada başka hesaplarınıza da bloke konulması muhtemel.

Kredili Mevduat Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Eğer gerçekten acil nakit paraya ihtiyacınız varsa kredili mevduat hesabınıza başvurabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus söz konusu kredinin kısa vadeli olması ve buna karşın faiz masrafının bulunmasıdır. Bankalar sizin her sıkıştığınız ve acil paraya ihtiyacınız olduğu dönemlerde her zaman yanınızda olmuşlar ve sizlere özel hizmetler ve programlar geliştirmişlerdir. İhtiyacınız olduğunda eş dost ya da bir arkadaştan bor istemek durumunda kaldınız mı hiç? Bu gerçekten zor bir durumdur ve borç istemek de vermek de herkese zor gelir. Böyle durumlarda sizin için mutlaka bir açık kredili mevduat hesabı vardır. Dikkat etmeniz gereken konu kredili mevduat hesabının belirli bir limitinin olması ve bu limiti geçmenin mümkün olmamasıdır. İhtiyacınıza göre ve limitinizin üst sınırına göre davranmalısınız.

  PTT Ev Hanımlarına Kredi

Hangi Bankalar Kredili Mevduat Hesabı Veriyor?

Türkiye’de neredeyse tüm bankaların bu yönde bir uygulaması bulunmakta olup her bankanın da kredili mevduat hesabının ismi farklı anılıyor. Her banka vizyonuna göre isimlendirdiği kredili mevduat hesabından para verme işleminde ayrı ayrı isim veriyor ve söz konusu işlemlerde de bir takım küçük farklılıklar yaşanabiliyor.

Kredili mevduat hesabı veren bankalara gelince ise örneğin; avans hesap adı altında Garanti Bankası, artı hesabın sahibi Akbank, kurutan hesap adıyla Denizbank, esnek hesabın muhatabı Yapı Kredi Bankası, ek hesap Qnb Finansbank, destek hesabı adıyla işlem yapan banka ING Bank, Türkiye İş bankası yine ek hesap, Vakıfbank da Hızır 7/24 ismiyle kredili mevduat hesabı veriyor.

Kredili Mevduat Hesabı Ne İşe Yarar?

Aslında bir tür kredidir kredili mevduat hesabı. İhtiyacınız için ihtiyaç kredisine ya da başka bir isim altındaki başka bir krediye başvuru yaparsanız, bu krediyi alabilmek için öncelikle sayfalarca evraka imza atmanız gerekecek, bu işlemlerin biraz zaman alması, verilecek olan kredinin merkez tarafından onaylanma süreci, istediğiniz krediyi alamama ihtimali, bazı belge ve bilginin banka tarafından istenmesi gibi ayrıntıları ve teferruatları var. Tüm bu işlemler de zaman alıyor ve sonucunda da daha yüksek faiz ödeniyor.

Ancak bankadan kredi istemek yerine kredili mevduat hesabınızı kullanırsanız öncelikle hiç zaman kaybetmezsiniz. ATM’den bile yapabileceğiniz bu işlem size birkaç dakikaya mal olacaktır sadece. Bu işlem karşılığında bankaya hiçbir evrak vermek zorunda da kalmazsınız ve sayfalarca imzaya da gerek olmaz.