yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kara Liste Nedir? Silinmek İçin Ne Yapılmalıdır?

1.920
Kara Liste Nedir? Silinmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Kara liste bankalara ait kredi ve kredi kartı borçlarını ödemeyen kişilerin yasal takibe alınması anlamına gelmektedir. Bu borçlarını gerektiği gibi ödemeyen kişiler kara listeye girmektedir. Kara listeye giren borçlu kişiler 5 yıl boyunca kredi ya da kredi kartı kullanamamaktadır.

Kara Listeden Nasıl Silinirim?

Kredi listelerinden borçlunun adının silinmesi için borçların tamamen kapatılmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde bu kişiler bankalar ile yeni işlemler yapamamaktadır. Kara listede kişilerin varlığı 5 sene süresi ile devam edebilmektedir. Bazı zaman aralıklarında devletler kara listede yer alan kişiler için af çıkarabilmektedir. Ancak bu durumdan faydalanılması için her borcun kapatılması gerekmektedir.

Eğer borç ödendikten sonra bile isim kara listeden silinmemiş ise bu durumda Merkez Bankası’na dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Merkez Bankası genel merkezi bu dilekçe üzerine inceleme yapacaktır. Uygun bulunması durumunda ise kişinin ismi kara listeden çıkarılacaktır.

Kara Listeden Silinmek İçin Yapılan İşlemler Nelerdir?

Kara listede olan kişiler için bankalar haciz işlemleri başlatabilmektedir. Borçlu kişi üzerinde olan ev ya da araçlara böyle durumlarda haciz gelebilmektedir. Daha küçük olan borçlar için ise maaş üzerinden haciz işlemi gerçekleşmektedir. Kara listeden çıktıktan sonra tekrar bankalardan kredi alınabilmektedir. Ancak bankalar kişilerin geçmiş işlemlerini görebilmektir. Büyük miktarlarda alınacak olan krediler için kişilerin geçmişlerine bakılmaktadır. Böyle zamanlarda ise kredi notunun mutlaka yüksek olması gerekmektedir. Kredi notunu yükseltmek için ise gerekli adımlar bankalardan öğrenilebilmektedir.

Borçluluk durumlarının kontrolü için Findeks de kullanılabilir. Bu site üzerinden kredi risk raporu da öğrenilebilmektedir. Bankalar müşterilerinin kara listeye girmesini istememektedir. Bu durumlarda ise bankanın yapacağı ilk adım borcu yapılandırmak ve uygun taksitler ile ödeme planı çıkartmak olacaktır.

Borcu olan ve kara listeye girme ihtimali olan kişilerin ilk olarak mutlaka bankaları ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Bankalar böyle durumlar için borçlarını almayı öncelik haline getirir. Müşteri kaybetmemek için ise bu adımlar normal ödemelere göre biraz daha hafif tutulmaktadır. Her zaman ilk adım bankalardan borçlulara yardımcı olmak adına gelmektedir. Ancak bu adımlarda bile kişi borç ödemesini gerçekleştirmenin ise o zaman haciz süreci başlatılmaktadır.

  Papara Kart Nedir? Kullanımı ve Avantajları