yandex-izleme
FinansKredisi.com

Konut Kredisi Faizleri

2.808
Konut Kredisi Faizleri

Konut Kredisi Faizleri

Bilindiği üzere bankalar konut kredisi faizleri sistemi üzerinden çalışarak kar elde etmektedirler. Bu nedenle kredi ve kredi kartı gibi ürünlerinde daima belirli miktarda faiz oranları yer almaktadır. Konut kredisi faizleri ise konut kredisi imkanı sağlayan bankalarda, diğer kredi türlerine göre faiz açısından daha uygun olan oranlardır. Her bankanın kendine özgü oranları bulunurken, bu oranların sabit olduğunu söylemek zor olabilmektedir. Belirli dönemlerde veya her sene tüketiciler farklı faiz oranları ile karşılaşabilmektedir.

Ancak faiz oranlarının sürekli olarak birbirine yakın seyrettiğini söylemek mümkün olacaktır. Konut kredisinin, vade ya da aylık taksit gibi konulardan çok, konut kredisi faizleriyle doğrudan alakalı olduğunu söylemek daha doğru olacaktır.

Konut kredisinde %0,1’li bir faiz oranı bile büyük meblağlar ödemenize neden olacaktır. Bu nedenle uygun faiz oranları ve faiz oranlarının düştüğü zamanlarda konut kredisi kullanmak son derece önemlidir. Öte yandan vade sayısı arttıkça, ödeyeceğiniz faiz oranlarının da artacağını söylemek doğru olacaktır.

Bu nedenle mümkün olduğunda vade sayısının düşük olmasına dikkat etmeniz, konut kredisi faiz oranı konusunda daha avantajlı çıkmanıza neden olacaktır. Elbette herkesin veya her ailenin vade ödeme konusunda farklı bütçesi vardır. Genel bütçe, aylık ödeyebileceğiniz vade miktarı, faiz oranları ve genel kredi miktarı hususları arasında denge kurarak konut kredisi kullanırken faiz oranlarını istediğiniz seviyeye indirebilmeniz mümkün olacaktır.

Konut kredisi faiz oranları 2021 yılı için bankadan bankaya farklılık göstermektedir. 100 bin TL’lik bir konut kredisi için 10 yıl vade istediğiniz takdirde; Ziraat Bankası’nın sizlere %0,88 gibi bir oran sunduğunu söylemek isteriz. Öte yandan Yapı Kredi yine aynı kredi talebi doğrultusunda %0,97’lik oranıyla en uygun kredi imkanı sağlayan bankalardan biri olarak karşınıza çıkacaktır.

  Ev Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

QNB Finansbank %0,95’lik faiz oranı sayesinde Ziraat Bankası’ndan sonra en uygun kredi imkanı sağlayan bankalardan biri olmaktadır. Akbank aynı kredi koşulları için %1,05 konut kredisi faizleri oranı sağlarken, son olarak Garanti Bankası ise %1,08’li konut kredisi faizleri oranı ile en uygun konut kredisi veren bankalar listesinde son sırada yer almaktadır. Bu listenin en uygun faiz oranları ile hazırlandığını ve bu liste dışında kalan bankaların çok daha yüksek faiz oranları sunduğunu söylemek isteriz.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü

Konut kredisi faiz oranları, zaman içerisinde daha alt seviyelere çekilebilen ve tüketicilere bu konuda kolaylık sağlanabilen oranlardır. Bu nedenle birçok kişi, konut kredisi kullanmadan önce ‘konut kredisi faiz oranları düştü‘ gibi haberleri ya da kampanyaları bekleyerek, sonrasında konut kredisi kullanmaktadır. Öte yandan her banka, tüketicinin istediği şekilde vade imkanı sağlamamaktadır.

Bazı bankalar taksit sayısını yüksek tutarken, aynı doğrultuda faiz oranlarını da yüksek tutarak, bu konuda tüketicinin zarar etmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle konut kredisi için size istediğiniz şekilde vade sayısı verip, ancak yüksek faiz oranları sunan bankaların, faiz oranlarının düşmesini bekleyerek konut kredisi kullanmak daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Günümüzde birçok kişi konut kredisi haberleri son dakika olarak takip ederek, konut kredisine kullanabilmek adına kendini sürekli olarak hazır bulundurmaktadır. Söz konusu haberler, tüketiciler için büyük bir avantaj sağlarken, bununla birlikte bir konut kredisinin genel faiz oranını büyük ölçüde düşürmektedir.

Hal böyle olunca tüketicinin bankaya ödeyeceği genel kredi miktarında da değişimler ortaya çıkabilmektedir. Konut kredisi konusunda faizlerin düşmesiyle birlikte, halihazırda konut kredisi olan kişilerde, yapılandırmaya giderek bu düşük faiz oranlarından faydalanabilmektedir.

Konut Kredisi Yapılandırma

Günümüzde konut kredisi kullanan birçok kişi bulunmaktadır ve kimileri borcunu düzenli olarak öderken, kimileri ise zaman zaman zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu zorluklar, büyük riskleri de beraberinde getirmektedir. Konut kredisi kullanan bir kişi, borcu karşılığında satın aldığı evi bankaya ipotek ettirmektedir ve bunun yanı sıra bu ipotek, ödemelerin gecikmesi durumunda bankanın evinizi, elinizden almasına neden olacak bir ipotektir.

  Konut Kredisi Hesaplama

Bu nedenle taksitlerin aksamaması ve kişinin sürekli olarak düzenli olarak vadelerini ödemesi gerekmektedir. Ancak bu durum her zaman için mümkün olmamaktadır. Bu konuda ise ipotekli olan evinizin, sizden alınmaması adına konut kredisi yapılandırma işlemine gitmek son derece önemli bir konudur.

Konut kredisi yapılandırması, iki farklı işlem olarak gelişen bir yapılandırma türüdür. Eğer borçlarınızı düzenli olarak ödeyemiyorsanız, bu konuda tüketici olarak borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

Borç yapılandırması konusunda ise karşınıza konut kredisi borç transferi çıkmaktadır. Borcunuzu başka bir bankaya aktarabilir, bu sayede kendinize uygun olan ödeme seçeneklerinden yararlanabilir ve ipotekli olan evinizi, elinizden alınması riskine karşı koruyabilirsiniz. Bu konuda diğer bankaların faiz oranlarına dikkat etmek ve düşük faiz oranlarından yararlanmak son derece önemlidir.

Aksi halde bu işlem nedeniyle zararınız artabilir ve borcunuzun genel tutarı daha da yüksek seviyelere çıkabilir. Birçok kişi, uygun hesaplamalar ve bilinçsiz olarak borç transferi işlemi yapması sebebiyle, bu işlem nedeniyle oldukça büyük zararlar elde etmektedir. Ancak gerekli hesaplamalar ve doğru hamleler karşısında bu işlemle birlikte kar elde edebilmek mümkün olacaktır.

Konut kredinizi düzenli olarak ödediğiniz dönemde, konut kredisi hizmeti aldığınız bankanın faiz oranlarını düşürmesiyle birlikte, sizde bu düşen faiz oranlarından yararlanabilirsiniz. Bu faiz oranlarından yararlanmak adına öncelikle bankanıza başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bunun ardından ise bankanız, ödemiş olduğunuz borcunuzu komple kapatarak, arda kalan borç için yeni faiz oranları dahilinde hesaplama yapmaktadır. Bu sayede kullanmış olduğunuz konut kredisi yapılandırılmış olup, yeni faiz oranları sayesinde daha avantajlı imkanlardan faydalanırsınız. Öte yandan genel anlamda konut kredisi için bankaya ödemiş olduğunuz tutar ise büyük ölçüde azalmaktadır.