yandex-izleme
FinansKredisi.com

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

2.893
Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi kullanarak araç sahibi olmak isteyen kişilerin en çok dikkat etmeleri gereken konuların başında kredi faiz oranları yer almaktadır. Bilindiği üzere kamu bankaları ve özel bankalar da dâhil olmak üzere tüm bankalarda uygulanan faiz oranları o bankanın kendi yönetimi tarafından serbest piyasa koşullarına göre belirlenmektedir. Bu nedenle her bankanın uyguladığı faiz oranı değişkenlik göstermekte ve en uygun taşıt kredisi veren bankalar arasında seçimde bulunmak için mutlaka titizlikle incelenmelidir.

En uygun araç kredisi paketini sunan bankayı belirlemek isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi asla tek başına sadece kredi faiz oranına bakarak karar vermemek alır. Çünkü taşıt kredisi faiz oranı düşük olmasına rağmen kredi dosya masrafı ya da hayat sigortası poliçesi gibi giderleri yüksek olan bankalar dezavantaj oluşturacaktır. Önemli olan toplam kredi maliyeti hesaplaması yaparak en uygun taşıt kredisi veren bankayı doğru bir şekilde belirlemektir. Bunun için taşıt kredisi faiz oranları ve bankanın sizden talep ettiği tüm giderleri toplayarak toplam maliyet karşılaştırması yapılmalıdır.

Akbank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi paketleri ile iddialı olan bankalar arasında yer alan Akbank sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi kampanyaları düzenlemektedir. Araç kredisi paketlerinde maksimum 48 ay vadeli taşıt kredisi onayı veren banka aynı zamanda isteyen müşterileri için 3 ay ertelemeli taşıt kredisi kullanma seçeneği de sağlamaktadır.

Şu anda taşıt kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilere banka % 1,27 faiz oranı ile kredi kullanma imkânı sunarken aynı zamanda kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu ortalaması ve satın alacakları araç markasına göre bu oranlar güncellenmektedir. Satın alınan aracın kaskosunun Akbank şubeleri üzerinden yapılması durumunda faiz oranlarına indirim yapılırken ferdi kaza sigortası yapılması da banka tarafından zorunlu tutulmaktadır. Kredi faiz oranları banka tarafından düzenli aralıklarla güncellenmekte olup anlaşmalı araç kredisi markaları da bu süre zarfında değiştirilebilmektedir.

  Taşıt Kredisi Şartları

Garanti Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranları

48 ay vadeli taşıt kredisi veren bankalar arasında yer alan Garanti Bankası özellikle de sıfır araç kredisi kullanmak isteyen müşterilerine son derece kolay bir şekilde kredi onayı vererek öne çıkıyor. Sıfır araç kredisi paketlerinde sadece satın alınılacak olan aracın ruhsatına rehin koyarak kredi kullandıran banka yüksek kredi notu ortalaması olan müşterilerine daha düşük kredi faiz oranları ile kredi kullanma seçeneği de sunuyor.

Garanti Bankası taşıt kredisi oranı olarak uygulanan oranlar ise sıfır araç kredisi ve ikinci el taşıt kredisi oranları olarak iki farklı kategoride hesaplanıyor. Yine kredi kullanan kişinin kaskosunu Garanti Bankası şubelerinde yaptırması durumunda kredi faiz oranı için indirim hakkından yararlanmasına izin veriliyor. Banka kredi faiz oranlarını süreli olarak güncellerken şu anda Garanti Bankası araç kredisi faiz oranı olarak yüzde 1,44 seviyesi uygulanıyor.

İNG Bank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Düşük kredi notuna kredi onayı vermesi ile öne çıkan ING Bank araç kredisi faiz oranları için farklı uygulamalarda bulunmaktadır. Anlaşmalı araba markaları ile düzenlenen kampanyalarda taşıt kredisi faiz oranları yüzde 1,04 seviyesine kadar çekilirken şubelerden yapılan kredi başvurularında uygulanan taşıt kredisi faiz oranı ise yüzde 1,44 olarak uygulanmaktadır.

Ancak taşıt kredisi kullanan kişilerin kaskolarını ING Bank şubeleri üzerinden yapmaları durumunda kredi faiz oranları birkaç puan daha aşağıya çekilerek daha uygun hale getirilmektedir. Bu kredi paketinde öne çıkan en önemli özellik diğer bankalarca zorunlu tutulan hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası gibi sigortaların zorunlu tutulmamasıdır. Yani hayat sigortasız araç kredisi kullanımına izin verilir ki bu da toplam kredi maliyeti üzerinde önemli bir düşüş yaşanmasını sağlar. İkinci el taşıt kredisi kullanmak isteyen kişilere ise 8 yaşa kadar ikinci el araçlar için kredi onayı verilmektedir.

  Taşıt Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Şu anda pek çok alanda olduğu gibi taşıt kredisi paketlerinde de en uygun kredi veren banka olarak öne çıkan Ziraat Bankası araç finansmanı konusunda da oldukça iddialı görünüyor. Müşterilerine farklı pek çok taşıt kredisi paketi sunan banka satın alınan aracın kaskosunun Ziraat Bankası tarafından yapılması durumunda daha düşük kredi faiz oranları sunuyor.

Yine dosya masrafsız taşıt kredisi kullanmak isteyen müşterilerine özel olarak masrafsız araç kredisi kullanma imkânı sağlayan banka tarafından uygulanan faiz oranları ise şöyle;

  • Dosya Masrafsız Taşıt Kredisi (Kaskosuz) % 1,26
  • Dosya Masrafsız Taşıt Kredisi (Kaskolu) % 1,24
  • Taşıt Kredisi (Kaskosuz) % 1,21
  • Taşıt Kredisi (Kaskolu) % 1,19

Yapı Kredi Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Diğer bankalar ile taşıt kredisi oranları karşılaştırıldığında birkaç puan yukarıda kalmasına rağmen kolay taşıt kredisi vermesi nedeni ile tercih edilen Yapı Kredi Bankası taşıt kredisi kampanyaları düzenlemeye devam ediyor. Anlaşmalı araba markaları üzerinden alınan sıfır araçlarda çok daha cazip kredi faiz oranları uygulayan banka yine dönemsel olarak düzenlediği taşıt kredisi kampanyaları ile de daha uygun koşullarda kredi kullanılmasına izin vermektedir.

Şu anda geçerli olan taşıt kredisi faiz oranları 24 aya kadar olan vadeler için yüzde 1,30 ve 25-48 ay vade seçeneklerinde ise yüzde 1,35 olarak uygulanmaktadır. Bu kredi faiz oranları bireysel taşıt kredisi kullanımları için geçerli olmakla beraber ticari taşıt kredisi kullanımları için ise farklı oranlar uygulanmaktadır. Yapı Kredi sıfır araç kredisi kullanmak isteyen müşterilerine ise anlaşmalı otomobil markaları üzerinden yapılan alımlarda daha düşük kredi faiz oranı seçeneği sunmaktadır.

Vakıfbank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Ülkemizin en çok taşıt kredisi kullandıran bankaları arasında bulunan Vakıfbank sıfır taşıt kredisi ve ikinci el taşıt kredisi kampanyaları düzenlemektedir. Şu anda geçerli olan Vakıfbank kuruluş yıldönümüne özel 0 araç kredisi kampanyası ile uygulanan kredi faiz oranlarını yüzde 1,08 seviyesine çekerken Vakıfbank ikinci el taşıt kredisi faiz oranları için uygulanan oran ise yüzde 1,10 seviyesinden başlamaktadır.

  Taşıt Kredisi Başvurusu

Geçerli olan yasalar kapsamında Vakıfbank araç kredisi paketlerinde en fazla 48 ay vade seçeneği sunulmakla beraber dosya masrafsız araç kredisi kullanmak isteyen müşterilerine yüzde 1,12 faiz oranı ile masrafsız taşıt kredisi seçeneği de sunmaktadır. Bankanın gerekli kredi istihbarat sürecinden geçebilen kişilere kefilsiz taşıt kredisi kullanma imkanı sağlanırken sıfır araç kredisi kullanan kişilere sadece araç rehini ile kredi kullandırılmaktadır.

Finansbank Taşıt Kredisi Faiz Oranları

En kolay kredi veren bankalar arasında yer alan Finansbank diğer bankalar ile kıyaslandığında daha yüksek kredi faiz oranları uygulamaktadır. Ancak kredi notuna göre kredi kullandırdığı için yüksek kredi notu ortalaması olan kişilerin daha düşük kredi faiz oranlarından yararlanma imkânı da bulunmaktadır.

48 ay vadeli taşıt kredisi kullandıran banka standart taşıt kredisi paketleri için şu anda 1,35 faiz oranı uygulamaktadır. QNB Finansbank taşıt kredisi paketlerinde 5 yaşa kadar olan ikinci el araçlar için kredi onayı vermekte olup 5 yaştan daha büyük olan araçlarda ise kredi vadesi ve araç yaşının toplamının 10 yılı aşmaması şartını aramaktadır.