yandex-izleme
FinansKredisi.com

Wire Transfer Nedir?

4.128
Wire Transfer Nedir?

Wire Transfer Nedir

Wire transfer nedir dilimizde “elektronik para transferi” anlamına gelmektedir. Wire Transfer, genelde yurt dışı bankacılıkta kullanılan bir terimdir, normalde bankalarda çok sık bu terime rastlamazsınız. Yurt dışı ile sürekli ticaretiniz oluyorsa bu terime alışmanız gerekebilir çünkü en hızlı ve güvenilir gönderi şeklinden biridir. Wire Transfer ile para gönderimi yapacak olursanız alacak kişinin muhakkak çalıştığı bankaya ait bir Swift Kodu ve IBAN numarası olması gerekmektedir.

Eski sistemlerde hatırlarsınız mobil onayı olmadan önce bize sadece şube kodu ve müşteri numarası yetiyordu ardından ise IBAN numarası getirilerek işlemlerimizi sadece IBAN numarası ile yapmamıza olanak sağladılar. Mobil şifremizi girerek dilediğimiz gibi internet bankacılığı da yapabiliyoruz lakin wire transfer de ayrıca Swift kodu da gerekmektedir.

Yurtdışına Para Gönderme

Wire transfer sırasında dikkat etmeniz gereken durum eğer ki gönderici yada alıcı iseniz bankalar genelde standart kesinti uygulamazlar kesintileri diğer havale veya EFT ücretlerinden çok daha fazladır. Uygulanacak kesinti ücretlerinin sizi sarsmaması için ne kadar kesinti göreceği yada masraf alacakları konusunda kesinlikle bankadan net bir rakam talep edin.

Yurtdışı Para transferi

Örneklendirmek gerekirse göndericisiniz ve 1000 dolar göndermek istiyorsunuz sizden bunun haricinde 30dolar da gönderi bedeli isteyebilirler yada karşı tarafın size 1000 dolar borcu var toplam cebinden çıkacak rakam 1030 dolardır rakamlar temsilidir net rakamı yine bankalar aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Uluslararası Para transferi

Türkiye Bankalarında ise belki durum farklı olabiliyor yani yüzde olarak daha düşük oranda kesinti yapabilirler. Tutara oranla masraf çıkartabiliyorlar tekrar söylemekte fayda var tam tutar için bankanız ile görüşün eğer ki sürekli çalıştığınız bir banka ise zaten size ekstra indirim uygulayabilirler yada talep edebilirsiniz oranlar bankalara göre değişken olduğu için bir sakıncası yoktur.

  Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar