yandex-izleme
FinansKredisi.com

Türkiye Hayat BES İptali Nasıl Yapılır?

1.886
Türkiye Hayat BES İptali Nasıl Yapılır?

Türkiye Hayat bireysel emeklilik sisteminden çıkış yapmak için online işlem yapılabileceği gibi müşteri hizmetleri ile de görüşme yapılabilir. Türkiye Hayat Sigorta’nın sunduğu Bireysel Emeklilik Sistemi, devlet destekli bir emeklilik sigortasıdır. Belirli bir oranda devlet desteği sağlanır ve tüm destekten yararlanabilmek için 10 sene kuralı bulunur. 10 sene boyunca bireysel emeklilik sisteminde yer alan ve emeklilik yaşını dolduran kişiler devletin vereceği ek yüzde 30 katkı payından yararlanabilirler.

10 sene dolmadan ve emeklilik yaşı gelmeden sistemden ayrılanlar ise daha düşük miktarda katkı payı alabilirler. Bireysel Emeklilik Sistemi iptali esnasında yüzde kaç oran ile devlet desteği alınacağına dair bilgilendirme yapılır. Devlet desteğini alabilmek için en az 3 sene bireysel emeklilik sisteminin içerisinde kalmak gerekir.

Türkiye Hayat Nedir?

Türkiye Hayat Sigortanın internet sitesinden inceleme yapmak için e şubesinin kullanılması gerekir. E – şube için ise kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılması istenir. Müşteri numarası ve şifre kullanarak da sisteme giriş yapılabilir. Türkiye Hayat Sigorta ve Emeklilik üzerine kurulmuş olan özel bir şirkettir. İçerisinde sadece hayat ve emeklilik sigortası bulunmaz. Trafik sigortası, konut sigortası, tamamlayıcı sigorta ve eğitim sigortası gibi hizmetler de sunulur.

Türkiye Hayat tarafından sunulan ek hizmetler arasında oto servisleri ve sağlık kuruluşlarından indirimli yararlanma da bulunur. Müşteri odaklı çalışan Türkiye Hayat Sigorta tarafından gençler için de bireysel emeklilik sistemi bulunur. Gençler için uygulanan bireysel emeklilik sistemine kaydolmak için 18 ila 26 yaş aralığında olunması gerekir. 26 yaşını doldurmamış kişiler de gençler için olan bireysel emeklilik sistemine yatırım yapabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Amacı Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin amacı SGK kapsamında emekli olan kişilere ek gelir şansı tanımaktır. Uzun süre belirli miktarlarda yapılan ödemeler emekli olunduğu zaman taksitli ya da toplu olarak sigortadan alınabilir. Bu miktarı alabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Bireysel Emeklilik Sistemi için devlet tarafından belirlenen oranlarda ek destek yapılır.

  Bireysel Emeklilik Devlet Katkısını Ne Zaman Alabilirim?

Standart emekli sigortalarından daha avantajlı olan Bireysel Emeklilik Sistemi tüm sigorta şirketlerinden edinilebilir. BES’e başvuru yapmak için herhangi bir sigorta şirketi kullanılabilir. Bireysel Emeklilik Sistemi, emeklilik sürecinin daha rahat sürdürülmesi ve kişilerin ek kaynağının bulunması gibi hedefler doğrultusunda başlatılmıştır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Zamanı Gelince Tek Ödeme Olarak Mı Alınır?

Bireysel Emeklilik Sistemi geri ödeme istenirse tek ödeme olarak istenir ise de taksitli ödeme olarak geri alınabilir. Aylık belirli miktarlarda maaş gibi kullanılabileceği gibi tek çekim seçeneği de kullanılabilir. Burada karar verecek olan kişi hesap sahibidir. Hesap sahibi istediği şekilde sigortaya yatırdığı parayı kullanabilir. Tamamen hesaptan çekilebileceği gibi aylık düzenli ödeme olarak alınmasına da izin verilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Ödemeye Ara Verilir Mi?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne ara vermek isteyen kişilerin müşteri temsilcisi ile görüşmesi gerekir. İstenildiği zaman ara verilebileceği gibi ödeme süreci de değiştirilebilir. Genellikle aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık seçenekler ile katkı payı ödemesi yapılır. Bu süreç arttırılabileceği gibi ara verilmesi de mümkündür. Bireysel Emeklilik Sistemi için ödeme zamanı gelmesine rağmen ödeme yapılmamış ise belirli bir süre ödeme yapılması beklenir. Her ödeme süreci sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Türkiye Hayat tarafından katkı payı ödemesi için sunulan süre aralığı 3 aydır. 3 ay içerisinde ödeme yapılmaz ise ara verildiği anlaşılır ve işlemler bu araya göre sürdürülür. Bireysel Emeklilik Sistemi iptali için müşteri temsilcisi ile konuşarak geri ödeme talep edilmelidir.

Herkes Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Kaydolabilir Mi?

türkiye hayat bes i̇ptali nasıl yapılır

türkiye hayat bes i̇ptali nasıl yapılır

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden yararlananlar bu sisteme kendi iradesi ile katılmak için şahsen başvuru yapan kişilerdir. İsteyen herkes bireysel emeklilik sistemine kaydolarak birikim yapmaya başlayabilir. Bu süreç içerisinde yine kişi tarafından belirlenecek olan miktarlar ile düzenli ödeme yapılması istenir. Toplam süre tamamlandıktan ve kişi emekli olduktan sonra hem devlet katkısından yararlanabilir hem de birikimini istediği gibi kullanabilir.

  Bes iptal etme işlemleri

Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkı Oranı Yüzde Kaç?

BES devlet katkısı olan özel bir sigortadır. Emeklilik sürecinde bireylerin yaşamlarına rahat devam edebilmeleri ve kendilerini güvence altına almaları için bu sigorta sistemi başlatılmıştır. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devlet katkısı ilk başta yüzde 25 olarak belirlenmişti ancak yapılan güncellemeler ile bu oran yüzde 30’a yükseltilmiştir. 2022 yılı itibari ile BES sistemine katılacak olan kişiler gerekli şartları yerine getirir ise devletten yüzde 25 destek alabilirler. Bireysel Emeklilik Sistemi için belirtilen bazı aşamalar bulunur. Bu aşamalar yıllara göre belirlenir ve 10 yıldan daha önce birikim hesabını kapatan kişilere daha az devlet katkısı verilir.

Gençler için Bireysel Emeklilik Sistemi’nin Avantajları Nelerdir?

Gençler için BES ayrıcalıklı bir ek sistem olarak oluşturulmuştur. Gençlerin kullanacağı Bireysel Emeklilik Sisteminin birçok avantajı bulunur ve bu avantajlar şu şekildedir:

 • Yüzde 30 devlet katkısı
 • İstenilen tutarda ödeme yapma
 • Düzenli ödeme imkanı
 • Sisteme ara verme
 • Emeklilik planını değiştirme
 • Fon dağılımını değiştirme
 • Sigorta şirketine ait kulüplerden ve ek hizmetlerden yararlanma
 • Finans uzmanlarının mentorluğu ile birikim değerlendirme
 • Sisteme kolay üyelik
 • Sistemden istenildiği zaman çıkılması
 • En az ödenecek tutar 50 Türk lirası
 • Aidatı olmayan ve ek ücret talep edilmeyen kayıt
 • Sıfır faizli fon hesaplarından yararlanma

Bireysel Emeklilik Sistemi İptalinde Para İadesinin Süresi

BES para iadesi kişi başvuru yaptıktan sonra 14 iş günü içerisinde talebi değerlendirmeye alınır. Talebin değerlendirilmesini takip eden 10 ila 15 iş günü içerisinde ise geri ödeme gerçekleşir. Bireysel Emeklilik Sistemi iptali yapıldığı zaman belirtilen süreden daha erken davranılır ise ana paradan kesinti yapılabilir.