yandex-izleme
FinansKredisi.com

Bireysel Emeklilikte Giriş Aidatı

2.631
Bireysel Emeklilikte Giriş Aidatı

Bireysel Emeklilikte Giriş Aidatı

Bireysel emeklilikte giriş aidatı adı altında kesilen kesintiler hakkında yeni bir düzenleme geldi bireysel emeklilikte giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi daha önceden tüm yılları kapsadığı için emeklilik süresince yani 10 yıl boyunca başvuru sahibinden tahsil edilmekteydi artık sadece bu kesintiler ilk beş yıl boyunca alınacak ve son 5 yıldan muaf olunacaktır ve ödenmeyecektir.

Bireysel emeklilik için çalıştığınız firmalardaki sözleşmeleri iyice okuyup gözden geçirerek onaylayın sadece sözlü anlaşma ile bu hususu size anlatmalarının bir geçerliliği yoktur dolayısı ile inceleme ve onaylama süreci tamamen sizin sorumluluğunuzda olduğu için herhangi bir itiraz hakkınızda olmayacaktır bireysel emeklilikte giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi geçtiğimiz yıllardan itibaren sadece ilk 5 yıl içinde alınmaktadır hiç bir firma sizden.

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) ne diyor?

Devlet destekli emeklilik gözetim merkezi tüm kullanıcılara der ki bireysel emeklilikte giriş iadatı alınabilir ve yasaldır hatta çeşitlilikleri vardır nedir bu çeşitli kesintiler?

Giriş aidatı: Giriş için talep edilen aidat anlaşmaya bağlı olarak peşin veya ertelenmiş olarak alınabilir. Peşin olarak ödemek isterseniz en fazla 1 yıl içerisinde ödemek şartı ile taksitlendirme halinde de tamamlanabilir.

Yönetim Gider Kesintisi: Sizin adınıza yapılan her türlü işlem sonucunda yaşanan giderler sonucu hesaplanan ve tahsil edilen yönetim gider kesintisi.

Ara Verme Kesintisi: Eğer ki çalışmaya bir yıldan fazla bir zaman ara verme durumu ile karşılaşırsanız bireysel emeklilik hesabınıza ilişkili olarak emeklilik gözetim merkezine çalıştığınız şirketin bildirmesi sonucunda ara verme döneminizde yapılan tüm masraflar hesabınızdan kesinti yapılarak düşülecektir.

Bunların haricinde tüm EGM kesintileri için verdiğimiz bağlantıyı takip edebilirsiniz.