yandex-izleme
FinansKredisi.com

Vakıfbank Yatırım Hesapları Nelerdir?

1.755
Vakıfbank Yatırım Hesapları Nelerdir?

Vakıfbank yatırım hesabı türleri, şöyle sıralanmıştır:

 • Çeyrek altın hesabı
 • Altın çağı gram hesabı
 • Altın çağı ons hesabı
 • Gümüş hesabı
 • Hisse senedi hesapları
 • Yatırım fonları hesapları
 • Banka bonosu hesapları
 • Hazine bonosu hesapları
 • Eurobond
 • Devlet tahvili

Vakıfbank yatırım hesaplarının hangisinin açılması talep ediliyorsa, ona uygun belirlenen özellikler ve koşullar, banka tarafından kullanıcısı olacak kişilere anlatılarak bilgilendirmeleri ve hesapların nasıl kullanılacağı yapılır.

Vakıfbank Yatırım Fonları Nelerdir?

Vakıfbank’ın sunduğu yatırım fonu hesapları, güncel olarak iki tanedir:

 • Vakıfbank Para Piyasası Fonu (6.Fon)
 • Vakıfbank Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu (11.Fon)

Vakıfbank, 2022 yılında bu yatırım fonları dışında herhangi bir fonu resmi olarak kullanıcılarının satışına sunmamıştır. Bu nedenle de Vakıfbank dışında banka ismini kullanarak fon satan yerlere dikkat edilmesi gereklidir.

Vakıfbank 6. Fon Nedir?

Para piyasası fonu olarak da bilinen Vakıfbank 6. Fon, vade sonuna en fazla 184 gün kalmış olan hareketli piyasa hesaplarından oluşturulmuş fondur. Yatırım yapmak isteyen kişilerin ellerindeki toplam birikimleri, bu fonun satın alınması ile en fazla 45 gün vadelendirilerek kar edilmesi amaçlanır. Bu fon, 24 saat boyunca alıma açıktır.

Vakıfbank Yatırım Hesabı Açma Ücreti Ne Kadardır?

Yatırım hesabı açılış ücreti, Vakıfbank için mevcut değildir. Vakıfbank üzerinden yatırım hesabı sahibi olmak isteyen kişiler, hesaplarının açılış tarihi itibari ile herhangi bir ücret ödemezler. Ancak hesap üzerinde işlem yapılırken, hisse alımı ve satımı esnalarından banka kesinti yapar. Yapılan kesintinin tutarı, alınan hisselerin çokluğuna ve cinsine göre değişiklik gösterir.

Vakıfbank Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

vakıfbank yatırım hesabı

vakıfbank yatırım hesabı

Vakıfbank yatırım hesapları açılışı, farklı yöntemler ile gerçekleştirilebilir:

 • Vakıfbank müşterisi olan kimseler, Vakıfbank mobil bankacılık uygulaması üzerinden Hesaplarım seçeneğine, daha sonra da Yatırım hesabı aç sekmesine tıklayarak yatırım hesabı sahibi olabilirler.
 • Daha önce hiç Vakıfbank ile çalışmamış olan kimseler, talepleri doğrultusunda Vakıfbank şubelerine giderek bir yatırım hesabı sahibi olabilirler.
 • Bir diğer seçenek olarak, Vakıfbank’ın resmi internet sitesi üzerinden yatırım hesabı açma talebinde bulunabilmek mümkündür. İnternet adresi üzerinden yapılan başvurular, Vakıfbank müşteri hizmetleri tarafından kısa sürede onaylanır.
  Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Yatırım Hesabı Nedir?

Yatırım hesapları, birikimlerini borsa üzerinden yapmak isteyen kimselerin kullandığı hesap türlerinden biridir. Yatırım hesapları, bünyesinde TL ve diğer para birimlerinin bulunmasına imkan vermez. Bu hesap içinde yalnızca hisse senedi ve yatırım fonları gibi borsa bünyesinde kullanılan birimler ile işlem yapılabilir. Güncel olarak birçok banka, yatırım hesapları ile işlem yapılmasının imkanını sağlar.

Vakıfbank Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Vakıfbank üzerinden bitcoin hesabının açılabilmesi mümkün değildir. Vakıfbank, bazı bankalar gibi bitcoin ve diğer sanal para birimleri ile işlem yapma olanağını müşterilerine sağlamaz. Bu nedenle bitcoin almak veya diğer işlemleri yapmak isteyen kimseler, Vakıfbank yerine diğer bankaların işlevselliğine göre karar vermelilerdir.

Bankaya Yatırım Nasıl Yapılır?

Bankalar aracılığı ile yapılmak istenen yatırımlar, tüm bankaların yatırım hesapları aracılıkları ile yapılır. Güncel olarak neredeyse tüm bankalar, bünyesinde yatırım hesabı seçeneğini sunmuşlardır. Bu yatırım hesaplarında borsada yapılmak istenen işlemler, bankaların fon hesap işlemleri gibi birçok işlem kolaylıkla gerçekleştirilir. Vakıfbank yatırım hesapları, diğer özel ve devlet bankalarında açılan yatırım hesaplarına kıyasla daha fazla kullanılır, kullanıcılarına daha fazla kar getirirler.

Yatırım Yapmak İçin Hangi Banka En İyidir?

En çok tercih edilen yatırım bankası, güncel ve resmi verilere göre Garanti BBVA Bankası olarak seçilmiştir. Bu bankanın seçilmesinin en büyük sebeplerinden biri, Avrupa ve yurt dışındaki piyasalar üzerinden de fon alım ve satı işlemlerinin kolaylıkla gerçekleştirilmesidir.

Borsa Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Borsalara yatırım yapmak için açılması gereken hesap türü, yatırım hesabıdır. Yatırım yapabilmek için bir yerde nakit ve kullanılabilir bir ücretin olması gereklidir. Herhangi bir bankada hesabı olan ve parasını vadeli ya da vadesiz hesabında tutan kimseler, çalıştıkları bankada kendilerine bir yatırım hesabı açarak kolaylıkla borsa yatırımlarını yapabilirler. Bankalar üzerinden bu tür hesabın açılabilmesi için bankaların müşteri hizmetleri aranabilir, banka şubelerine gidilebilir ya da telefon uygulamaları üzerinden hesap açma talebinde bulunabilir.

  Vakıfbank Fast Ücretli Mi? Günlük Limit Ne Kadar? Fast İptal Edilir Mi?

Borsa İçin Hangi Bankalar En Uygundur?

Borsada kullanılabilinecek bankaların listesi, şöyle sıralanmıştır:

 • Garanti BBVA Bankası
 • Yapı ve Kredi Yatırım Bankası
 • Akbank Yatırım
 • Halkbank Yatırım

Bunların dışında Türkiye’de aktif hizmet vermekte olan bankalar üzerinden de borsa işlemleri kolaylıkla yapılabilir. Ancak bu bankaların diğerlerine nazaran daha fazla tercih edilmesi, yapılan işlemler için kesilen ücretlerin daha az olmasından kaynaklanır.

Hisse Senetleri Kaç Yıl Geçerlidir?

Hisse senetlerinin kullanılabilme yılı, tüm hisse senetleri için 3 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre üzerinde genellikle hisse senetleri kullanıma açık değildir. Ancak nadiren de olsa, özel olarak dönemsel olarak kullanılan bazı senetlerin kullanım süreleri daha da uzun olabilir.

Hisse Senedi Açma Ücreti Ne Kadardır?

Hisse senedi kullanmak için açılacak hesaplar için herhangi bir ücret ödenmez. Hiçbir banka, yatırım hesabı, hisse senedi veya diğer yatırım fonu hesaplarının açılabilmesi için ücret kesintisini müşterilerine yansıtmaz. Yalnızca hesap içinde yapılacak işlemler için ücret kesintileri yaşanır.

Hisse Senedi Hesabı Nasıl Açılır?

Hisse senet hesaplarının açılışı, iki farklı şekilde yapılabilir:

 • Bankalar üzerinden açılması istenen hisse senedi hesaplarının açılabilmesi, bankalar ile iletişim kanalları üzerinden ulaşılarak gerçekleştirilebilir. Örneğin, Vakıfbank üzerinden açılmak istenen hisse senedi ya da diğer Vakıfbank yatırım hesapları seçenekleri için Vakıfbank şubeleri, müşteri hizmetleri, internet bankacılığı ve mobil bankacılık seçeneklerinden herhangi biri kullanılabilir.
 • Hisse senedi satan yerler üzerinden açılmak istenen hisse senedi hesapları için internet üzerinden bağlantı kurulmak istenen yer ile iletişime geçilerek hisse senedi alınabilir.