yandex-izleme
FinansKredisi.com

Yeşil Konut Kredisi Nedir?

1.613
Yeşil Konut Kredisi Nedir?

Yeşil konut kredisi nedir? Enerji kullanımının son derece önemli olduğu bu dönemde artık konutlarda bu düzene göre oluşturulmaya başlandı. Konutlar enerjiyi en fazla harcayan unsurların başında yer alır. Bu yüzden konutlarda enerji verimliliği de son derece önem kazanmaya başlıyor. Değişen yeni dünya düzeninde modern binaların yanında doğa dostu ve az enerji harcayan konutlar inşa edilmektedir. Bu tarz konutlara yeşil konut adı verilmektedir. Bankalar bu alanda da müşterinin yanında olarak müşterilerine özel yeşil konut kredisi vermektedir. Yeşil konut kredisinin özellikleri ve şartları bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir.

Vakıfbank Yeşil Konut Kredisi

Vakıfbank müşterilerine yeşil konut kredisi veren nadir bankalardan biridir. Yeşil konut kredisinden yararlanmak isteyenler Vakıfbank şubelerine giderek veya mobil bankacılık üzerinden başvurularını gerçekleştirebilir. Yeşil konut kredisi nedir? Vakıfbank bünyesinde yer alan Yeşil Konut kredisinin en dikkat çeken özelliği vade süresinin uzun olması ve ödeme kolaylığı sağlamasıdır. Vakıfbank yeşil konut kredisinin özellikleri şöyledir;

 • Bu kampanyadan sadece tamamlanmış yada yapımı süren A ve B sınıfı enerji verimli konutlar yararlanabilir.
 • Vakıfbank uygun faiz oranları ve 120 aya varan vadelerle kredi sahibi olma imkanı sağlar
 • Eşit ana paralı, eşit taksitli, artan taksitli ve azalan taksitli alternatif ödeme yöntemleri sunulmaktadır.
 • Yeşil Konut Kredisi belirli il ve ilçelerden yeni konut alımları için geçerlidir.
 • Kredili hayat sigortası zorunlu tutulmaktadır.

Kredinin miktarını eve yapılacak olan ekspertiz raporu belirlemektedir. Yeşil konut kredisi ev kredisi mantığı ile çalışır. Banka müşterisinin yerine evi satın alarak ödemeyi bankaya taksitli şekilde ödenmesini sağlar. Bu yüzden somut fiyat belirlemek için ekspertiz raporu baz alınmaktadır.

Ziraat Bankası Yeşil Konut Kredisi

Ziraat Bankası da müşterilerine yeşil konut kredisi veren bankalardan biridir. Yeşil konut kredisi nedir? Her alanda müşterisine destek vermeyi sürdüren banka enerji tasarrufuna katkı sağlamak için Yeşil Konut Kredisi sunmaktadır. Her bankada yaşanan kredi şartları Ziraat Bankası içinde geçerlidir. İşte Ziraat Bankasının yeşil konut kredisi özellikleri ve detayları;

 • Ziraat Bankası Yeşil Konut Kredisi Verimlilik Belgesi (EKB) bulunan ve enerji performansı A ve B sınıfı olan konutlar için geçerli olan bir kredi türüdür.
 • Ekspertiz değeri 500.000 TL ve altında olan konutlara ekspertiz değerinin %90’ına kadar, 500.000 TL’nin üzerinde olan konutlara ise ekspertiz değerinin %80’ine kadar 120 aya varan vadeler ile kredi kullanabilirsiniz.
 • Kredi gayrimenkul üzerine ipotek edilir. Gerekli görüldüğü takdirde ek teminat talep edilebilir.
 • Birçok ödeme yöntemi yer alır. Ödemeler esnek bir yapıya sahiptir.
 • Ziraat Bankası, bireysel kredi kullanan müşterilerine konut, hayat ve zorunlu deprem sigortası ürünlerini de sunmaktadır.
  Konut Kredisi Hesaplama

Ziraat Bankası kredi verirken konut için müşterilerinin sigorta yapmasını bir nevi zorunlu tutmaktadır. İnsana ve konutların sağlığına önem veren banka yaşanabilecek herhangi bir zarar doğrultusunda kişi ve konutu güvence altına almaktadır. Kredisi onaylanan kişiler gerekli belgelerin imzası sırasında gerekli olan bu sigorta için de ek olarak gerekli yerlere imza atıp onay vermeleri gereklidir.

Yeşil Konut Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Son zamanlarda binalarda enerji tasarrufuna önem verilmektedir ki bu kredilere de doğrudan yansımaktadır. Yeşil konut kredisi alabilmek için alınacak olan binanın Enerji Kimlik Belgesine sahip olması gereklidir. Yeşil konut kredisi nedir? Adından da anlaşılacağı üzere Enerji Kimlik Belgesi binanın enerji performans sınıfını gösteren bir belgedir. Enerji Kimlik Belgesinde aşağıda yer alan maddelerin harcadığı enerji miktarları yer almaktadır.

 • Isıtma
 • Soğutma
 • Havalandırma
 • Sıcak su

Binaların enerji harcamalarına göre A ve G arası değerler verilir. A en verimli enerji sınıfını simgelerken G en verimsiz enerji sınıfını simgelemektedir. Geçtiğimiz dönemlerde ilgili Bakanlık tarafından Binalarda Enerji Performansı Yönetmenliği yayımlandı. Bu yönetmeliğe göre mevcut ve yeni yapılacak olan binaların Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu hale getirilmiştir. Kiralama ve Alım-Satım işlemlerinde Enerji Kimlik Belgesi ibrazı kanunen zorunlu olmuştur. Yapılan düzenlemeler ile ilgili binanın Enerji Kimlik Belgesi e-devlet üzerinden sorgulanabilir hale gelmiştir. Yeşil konut kredisi nedir? Enerji Kimlik Belgesi için herhangi bir yere müracaat etmeye gerek kalmamıştır. Buda yeşil konut kredisi alırken işlemlerin daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar.

Peki Yeşil Konut Kredisi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Gelin yorumlarda birlikte tartışalım. Daha fazla Bu tarz makaleler hakkında haber ve kampanyaya ulaşmak isterseniz https://www.finanskredisi.com sayfamızı takip edebilirsiniz.

Etiketler: