yandex-izleme
FinansKredisi.com

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Limit Artırma Nasıl Yapılır? 

2.539
Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Limit Artırma Nasıl Yapılır? 

Ziraat Bankası’ndan açılmış olan kredili mevduat hesabının limiti, müşteri hizmetleri ile kurulacak iletişimler doğrultusunda gerçekleştirilebilir. Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı limitinin arttırılabilmesi için müşteri hizmetlerini aramanın yanında ATM üzerinden “Kredili Mevduat Hesabı Arttırma” işlemi yapılabilir. Mobil bankacılık uygulamasını kullanmakta olan Ziraat Bankası müşterileri de uygulamaya giriş yapmalarının ardından “Ayarlar” sekmesi üzerinden işlem yapabilirler. 

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Kredili mevduat hesabı müracaatı, Ziraat Bankası tarafından belirlenmiş olan bu kanallardan yapılabilir: 

 • Ziraat Bankası şubeleri 
 • Ziraat Bankası ATM’leri (Ortam ATM’ler üzerinden bu işlem yapılamaz.) 
 • Ziraat Bankası çağrı merkezi 
 • Ziraat Bankası internet şubesi ve mobil uygulaması 
 • Ziraat Bankası resmi internet sitesi 

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Nedir? 

Kredili mevduat hesabı, yani KMH Ziraat Bankası tarafından tüm müşterilerine sunulmuş olan ve hesaplarında para bulunmadığı ancak acil olarak nakit ihtiyaç duyulduğu zamanlarda kullanıma uygun olan bir kredi türüdür. Kredili mevduat hesabının tercih edilmesinin sebeplerinden en büyük sebebi, kullanıcılarının hesaplarına parayı anında vermesidir. Kullanılmak istenen para hem nakit olarak çekilebilir hem de kredi kartı üzerinden kullanılabilir. Kredili Mevduat Hesabının kredi kartı ile kullanımından Ziraat Bankası ekstra bir masraf almaz. 

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Limiti Ne Kadardır? 

KMH limiti, tüm Ziraat Bankası müşterileri için 1.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu limite ek olarak, banka her müşteriye 1.000 TL daha ek kullanım limiti tanır. İkinci verilen 1.000 TL’lik limitin kullanılabilmesi için müşteri temsilcileri ile görüşülmesi veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden limit arttırma talebinin verilmesi gereklidir. 

SMS İle Kredili Mevduat Hesabı Limiti Nasıl Yükseltilir? 

KMH limitinin SMS ile yükseltilmesi için şu adımların izlenmesi gereklidir: 

 • KMH yazılıp bir boşluk bırakılır. 
 • Daha sonra T.C. numarası yazılır. 
 • KMH tutarı ve aylık net olan gelir yazılır. 
 • 4747’ye SMS gönderimi yapılır. 
  Kara Liste Nedir? Silinmek İçin Ne Yapılmalıdır?

SMS gönderildikten ve banka tarafından incelendikten sonra, taraflara KMH limitinin arttırılabileceği veya neden artırılamadığı bilgileri verilir. 

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Limiti Nasıl Kullanılır? 

Ziraat Bankası KMH limitinin kullanılabilmesi için herhangi bir şey yapılmasına gerek yoktur. Her Ziraat Bankası müşterisine bu limit tanımlanmıştır. Ancak bu limitin kullanılabilmesi için banka hesaplarında bakiye bulunmaması gereklidir. Yapılmak istenen fatura ödemeleri, para gönderimleri ya da diğer ödemeler bakiye bulunmayan hesaplardan otomatik olarak yapılabilirler. Ödemelerin yapılmasından sonra kullanılan kadar KMH tutarlarının ödeme tarihleri belirlenir. Belirlenen tarihlerde bu ödemelerin yapılması gerekir. 

Kredili Mevduat Hesabı Borcu Ne Zaman Ödenir? 

KMH borçlarının ödemeleri, Ziraat Bankası tarafından belirlenen hesap kesim tarihleri ile son ödeme günleri arasında yapılır. Ziraat Bankası, her ayın son gününü hesap kesim tarihi olarak belirlemiştir. Tüm kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının son ödeme günü her ayın 10. günüdür. 

Kredili Mevduat Hesabı Ödemeleri Nasıl Yapılır? 

KMH borç ödemeleri, diğer borç ödemeleri gibi yapılır. Ziraat Bankası şubeleri, internet ve mobil bankacılığı ve ATM’leri, KMH ödemelerini kabul ederler. Mobil bankacılık ve internet şubesi üzerinden ödenmek istenen Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı ödemeleri, “Ödemeler” kısmından seçilen “KMH ödemeleri” seçeneği ile gerçekleştirilir. 

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Neden Kullanılamaz? 

Ziraat Bankası KMH kullanılamama nedenleri, şöyle sıralanabilir: 

 • Sistemsel olarak yaşanan bazı sıkıntılar dolayısıyla anlık ya da saatlik olarak KMH kullanımları kısıtlanabilir. Sistem bünyesinde yaşanan sıkıntı çözüldüğü anda KMH kullanımları açılır. 
 • Kredili mevduat hesabı kullanmak isteyen Ziraat Bankası müşterileri, eğer limitlerini kullanmışlarsa üst limit kullanımlarını açmadan ek limiti kullanma hakkına sahip değillerdir. Ek kullanım limitini açma talebinde bulunmalarından sonra 1.000 TL’lik diğer tutar da kullanıma açılır. 
 • Banka tarafından belirlenmiş limit ve ek limit, müşteriler tarafından kullanılmışsa borç ödemesi yapılana kadar KMH yeniden kullanılamaz. Borç ödemesi yapıldıktan sonra ise ödeme yapılmış kadar olan kısmı kullanıma açılır. 
  Ziraat Bankası Ek Hesap Limit Arttırma

Ziraat Bankası Nakit Avans Limiti Nasıl Yükseltilir? 

Ziraat Bankası kredi kartının nakit avans limiti yükseltilmesi, farklı kanallar aracılığı ile yapılabilir: 

 • Ziraat Bankası resmi internet sitesi 
 • Ziraat Bankası internet şubesi.
 • Ziraat Bankası mobil bankacılık uygulaması 
 • Çağrı merkezi 
 • ATM’ler 
 • SMS 

SMS ile nakit avans limitinin arttırılabilmesi için, LIMIT yazıp, ilgili kredi kartının son 6 hanesi ve aylık net gelirin yazılarak 4747’ye SMS gönderilmesi gereklidir. Yazılan bilgilerin aralarına birer boşluk bırakılması gereklidir. 

Kredili Mevduat Hesabı Ödemesi Gecikirse Ne Olur? 

KMH ödemesinin gecikmesi, kredi kullanmış olan Ziraat Bankası müşterilerinin kullanmış olduğu tutara günlük olarak faiz işletilmesine neden olur. Kişiler, ödemeleri gereken borcu eğer ödeme tarihlerinden sonra da yapmamaya devam ederlerse, borcu ödemedikleri her gün için kendilerine harcadıkları tutar üzerinden faiz uygulanır. Ödenmesi gereken borç, faizlenerek artar. Eğer KMH ödemeleri 90 gün içinde de asgari tutarı dahil olmak üzere ödenmezse, müşteri hakkında yasal işlem başlatılır. 

KMH Tahsilat Tutarı Nedir? 

Kredili mevduat hesabının tahsilat tutarı, kişilerin hesaplarında bakiye olmaması durumlarında, hesap kesim tarihi öncesinde harcadıkları tutarın ismidir. Banka müşterileri, bankadan kullandıkları kadar tutarı geri ödemek ile yükümlülerdir. Tahsilat tutarı, bugüne dek kredili mevduat hesabından kullanılmış olan ücrete işlenen faiz ile kişilerin ödeyecekleri tutardır. 

Ziraat Bankası Günlük Para Çekme Limiti Nasıl Arttırılır? 

Günlük para çekme limitinin arttırılabilmesi için Ziraat Bankası müşteri hizmetleri aranabilir veya işlem mobil bankacılık şubesi üzerinden yapılabilir. Günlük para çekme limitinin arttırılma işlemi, Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı limiti arttırılması gibi yapılır. Yalnızca yapılmak istenen işlem tamamlanmadan önce KMH limit arttırma seçeneği değil günlük para çekme limiti seçeneği seçilir.