FinansKredisi.com

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bes bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizler için uzmanlarımız araştırdı ve kaleme aldı. Bireysel emeklilik sistemi (BES) düzenli olarak birikim sağlayan emeklili güvenceye alarak daha nitelikli güncel geçirmenizi sağlayan sistemdir kısacası. Aslında kısacası BES hayal ettiğiniz gibi bir emeklilik türüdür.

Bireysel emeklilik sistemine dileyen herkes katılabilir ister çiftçi, ister ev hanımı, ister iş yeri sahibi, isterseniz çalışan olun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes BES ‘e katılabilir 18 yaşınız doldurmanız bu konuda yeterli olacaktır. 10 yıl Bireysel Emeklilik sisteminde kalarak gereklilikleri yerine getirmeniz durumunda emekliliğinize hak kazanmış olacaksınız bu durumda ise 56 yaşınızı doldurmanız yeterlidir. İsterseniz tek seferde tüm haklarınızı dilersenizde aylık olarak düzenli şekilde alabilirsiniz.

Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından gözetim altında tutulan bu sistem dilerseniz özel şirketler tarafından ödeme yaparak işleminizi başlatabilir ve emekli olduğunuz dönem içinde ise paranızı rahatlıkla alabilir ve dilerseniz ileriki dönemlerde bireysel emeklilik iptal etme işlemi yapabilir yada işlemlerinize devam ederek emekli olabilir gelirinizi alabilirsiniz.

  Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne zaman başladı