yandex-izleme
FinansKredisi.com

Ek Hesap Limiti Nasıl Arttırılır?

2.066
Ek Hesap Limiti Nasıl Arttırılır?

Günümüz ekonomik şartlarına bakılınca giderleri karşılayabilmek için gelirin yetişmediği durumlarda mevduat hesaplarından, ek hesaptan ya da kredi kartından faydalanıldığı ve özel sektör çalışanı, memur ya da işçi olan herkese maaşlarını aldıkları banka tarafından “Ek Hesap Limiti” tanımlanmaktadır.

Ek Hesap Nedir?

Ek hesap bankaya bağlı bulunan hesapta para olmadığı durumlarda bile para çekmek ya da ödeme yapmak için kullanılabilecek artı bir hesap olarak tanımlanabilir. Bir nevi kredi kartı ile nakit çekimi yapmak gibi düşünülebilir ancak ek hesapta da kredi kartından nakit çekmekte olduğu gibi faiz ödemesi yapılması gerekir. Nakitte yaşanılan bir sıkışıklıkta bir çözüm yolu olarak ek hesaptan nakit çekmek düşünülecek bir çözüm yolu olabilir.

Genellikle bankalar kendi maaş müşterilerine ek hesap tanımlarken limit konusunda cömert davranır. Çünkü ek hesap borcu ödemesi geciktiği zaman bankalar geciken ödemelerden gecikme faizi ya da ek hesap faizi adı altında alınan ek ödemelerden kazanç sağlamaktadırlar.

Ek hesap için bankalar tarafınca müşterilerine talepte bulunabileceği gibi müşteri tarafından da istenilen limitte ek hesap tanımlanabilir ancak bu durumda müşteri o bankanın maaş müşterisi değilse banka tarafından maaş bordrosu istenebilir. Bankanın kendi maaş müşterileri için ek hesap tanımlanması çok daha kolay gerçekleşen bir işlemdir çünkü banka müşterisinin maaşına zaten ulaşabilir konumdadır.

Ek Hesap İle Hangi İşlemler Yapılabilir?

Ek hesap bankada mevcut bulunan maaş ya da mevduat hesabına bağlı olarak açılabilen bir hesap olmakla beraber para çekme, havale ya da eft ve fatura ödemesi gibi farklı birçok işlem gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır.

Otomatik ödeme talimatı verilen bir fatura için ana hesapta para bulunmaması durumunda devreye girer ve ödemenin yapılmasını sağlar. Ayrıca özellikle acil nakit ihtiyacı durumunda akla ilk gelen çözümlerden biridir. Ek hesap olarak tanımlanmış limit eğer kullanılmazsa herhangi bir ücret ödemesi yapılması gerekmez.

  Yabancı Sermayeli Bankalar Nedir? Yabancı Sermayeli Bankalar Hangileri?

Ek Hesap Limiti Nasıl Yükseltilir?

ek hesap limit arttırma

ek hesap limit arttırma

Nasıl ki ek hesap tanımı banka tarafından ya da müşteri tarafından gerçekleştirilebiliyorsa ek hesap limit arttırımı işlemi de banka tarafından ya da müşteri tarafından isteğe bağlı olarak gerçekleştirilebilir. Ek hesap limit yükseltmesi gibi bir talepte bulunmak istiyorsanız öncelikle bankaya başvurmanız gerekmektedir. Size ait olan kredi notunuzu göz önüne alarak banka ek hesap limit arttırımı talebinizi değerlendirir ve bu değerlendirme sonucu olumlu ya da olumsuz bir cevap verir.

Eğer bankalara düzenli ödeme yapan biri değilseniz büyük ihtimalle kredi notunuz düşük olacaktır ve böylece banka talebinizi reddedebilir. Tam tersi bir durumda eğer kredi notunuz yüksekse de banka siz talepte bulunmadan sizin ek hesap limitinizi yükseltebileceğinizi sizi çağrı merkezlerinden arayarak ya da başka kanallar vasıtasıyla size bildirir. Kısacası ek hesap limit yükseltilmesi için ilk olarak maaş hesabınız olması gerekir ve sahip olduğunu kredi notunuzun yüksek olması talebinizin onaylanması açısından oldukça önem teşkil etmektedir.

Ek Hesabın Limiti Düşürülebilir Mi?

Eğer ek hesabınızın limitini düşürmek istiyorsanız bunun için bankanıza başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Banka tarafından ek hesap limiti düşürme işlemi için herhangi bir evrak ya da bilgi istenmez. Ek hesap limiti düşürmek bankaların pek istemedikleri bir durum olsa da bu işlemi şubelere giderek ya da internet bankacılığı, mobil bankacılık uygulaması ya da müşteri hizmetleri vasıtasıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Ek hesabınızı kapatmak istiyorsanız öncelikle ek hesabınıza tanımlı bir borcunuzun olmamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Ek hesabınıza tanımlı bir borcunuzun olması durumunda banka başvurunuzu reddedebilir. Eğer ek hesabınıza tanımlı bir borcunuz yoksa hesabınızı açtığınız banka şubesine yazacağınız dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekir. Yazdığınız dilekçeyi faks yolu ile ulaştırabileceğiniz gibi elden şubeye de bırakabilirsiniz. Bankanızın internet bankacılığı sitesi üzerinden talepler bölümüne yazarak ek hesap kapatma talebinde bulunabilirsiniz ve işlemlerinizin takibini de banka müşteri temsilcileri aracılığıyla yapabilirsiniz.

  Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi Hesaplama