yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kasko Sigortası Nasıl Yapılır

2.526
Kasko Sigortası Nasıl Yapılır

Kasko sigortası nasıl yapılır ? Büyük ihtimal otomobili olanların büyük oranda merak ettiği ve araştırdığı konulardan bir tanesi. Bu konuyu sizler için detaylıca anlatacağız.

Kasko sigortası, araçların ve yaşanabilecek olası tek yada çift taraflı kaza durumlarında maddi hasarların sigorta şirketleri tarafından tazminat olarak nakit ödenmesini sağlamak amacı ile sigorta şirketlerinin araç yaşı, marka ve modeline göre belirlediği tutarın sigortalı tarafından yıllık ödenmesi sonucu verdikleri bir hizmettir.

Kasko Sigortası Zorunlu mu

Kasko sigortası yaptırmak isteğe bağlı bir işlemdir. Zorunlu trafik sigortası gibi belli bir sürede yapılması şart koşulmamakla birlikte sürekli ve kesintisiz yaptırdığınız kasko sigortası 1. yılı tamamladığında 2. yıla geçişinizde minimum %20 oranla indirim başlayıp ilerleyen senelerde en fazla %70’e kadar kasko hasarsızlık indirimi hakkına sahip oluyorsunuz.

Bu hasarsızlık indirimini mevcut çalıştığınız sigorta şirketini veya aracınızı satıp değiştirseniz bile yeni geçeceğiniz sigorta şirketine aktarılacaktır. Hasarsızlık indiriminiz sizi hasar yapmadığınız ve hizmette kesinti oluşturmadığınız süre boyunca takip edecektir.

Kasko Sigortası Nasıl Yapılır

Araç sahibi olanlar ilk defa otomobilleri için kasko işlemi yapıyorlar ve kasko nasıl yapılır diye merak ediyorlar ise onlara tecrübeli uzmanlarımız tarafından detaylı ve önemli bilgiler aktaracağız. Kasko sigortasını bu hizmeti veren istediğiniz bir sigorta şirketine yaptırabilirsiniz. İsterseniz internet üzerinden online isterseniz sigorta acenteleri ile birebir görüşme sağlayabilirsiniz.

Muhtemelen günümüz ekonomisi ve bütçe planlaması sebebi ile haklı bir tüketici olarak fiyat araştırması yapıyor olacaksınız ancak fiyat kadar önemli olan belli niteliklere de dikkat etmeniz gerekecektir. Kasko yaptırırken sigorta şirketlerinin size verdiği teminatlar söz konusudur. Bu teminatlar dışında kalan durumlarda ise ek teminat talep edebilirsiniz muhtemelen ek teminatlar sizin kasko fiyatınızı arttıracaktır ancak teminatınız ne kadar dolu olursa o kadar sizin faydanıza olacaktır.

  Groupama Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kasko sigortasının önemi araç sahipleri tarafından dikkate alınmaktadır, çünkü yıllarca yapılan yatırım bir gün doğal afetler sebebi ile yaşanabilecek bir deprem, sel, toprak kayması yada dolu yağması sebebi ile hiç olabilir. Sizin yapmanız gereken ise teminatlarınızda bu saydığımız maddeler var mı yada yok mu incemeleniz eğer ki yoksa ek teminat talep edebilirsiniz.

Kasko Değer Listesi

Sigorta şirketi sizden talep edeceği bütçeyi kasko değer listesi ve araç kasko değerini baz alarak çıkartır. Kasko değer listesi Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanarak belirlenir ve Türkiye içinde hizmet veren tüm sigorta şirketleri bu belirlenen fiyatlara uymakla zorunludur sizde bir tüketici olarak yukarıdaki verdiğimiz bağlantıdan kasko değer listesini inceleyebilir ve aracınız için belirtilen kasko poliçesinde belirtilen araç tutarının gerçek tutar üzerinden mi hesaplandığını görebilirsiniz.

Kazaya karışmanız durumunda kasko değer listesi baz alınacağından düşük gösterilen araç tutarı sizinde kaza ve çalınma sonrasında düşük tazminat alacağınız anlamına gelmektedir.

Bir önceki En Uygun Kasko Sigortası Teklifi Al başlıklı makalemizde en uygun kasko sigortası nasıl yaptırılır, online kasko teklifi alma ve kasko yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler yer almaktadır.