yandex-izleme
FinansKredisi.com

TEB Döviz Hesabı Nasıl Açılır? Başvurusu ve Şartları 

1.773
TEB Döviz Hesabı Nasıl Açılır? Başvurusu ve Şartları 

Türk Ekonomi Bankasının döviz hesabının açılışı, TEB şubelerinden ve telefon bankacılığı uygulamasından yapılabilir. TEB Döviz hesabı açılışının hangi kanal üzerinden açılmış olduğu fark etmeksizin kullanılabilir. Ayrıca, internet bankacılığı üzerinden de döviz hesabı açılışı ve kullanımı mümkündür. 

TEB Döviz Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Döviz hesabı açılış başvurusu, TEB şubelerine gidilerek gerçekleştirilir. Döviz hesaplarının açılma işlemleri, vadeli ve vadesiz hesapların açılışı gibi yapılır. Şubelere ve banka çalışanlarına kimlik ibrazının yapılması ile hesap açılış işlemleri başlatılır. Banka tarafından sunulan müşteri sözleşmesinin imzalanmasından sonra döviz hesabı kullanılmaya başlanabilir. 

TEB Döviz Hesabı Açılış Şartları Nelerdir? 

TEB’in döviz hesabının açma koşulu, banka tarafından hesapta banka tarafından talep edilen tutarın hesaba yatırılmasıdır. TEB, talep ettiği tutarı hesap açılışı anında hesaba aktarılmasını ister. Bu tutar, 5.000 TL, 1.000 USD ya da 5.000 TL tutarının eşdeğerindeki diğer dövizlerdir. Hesapta tutulmak istenen para cinsi dolar dışında ise, yatırılması gereken para güncel kur üzerinden hesaplanır. 

TEB Döviz Hesabı İşletim Ücreti Ne Kadardır? 

Döviz hesaplarının işletme ücretleri, güncel olarak şöyle belirlenmiştir: 

 • TL hesapları için yıllık 114 TL,  
 • Dolar hesapları için yıllık 37.8 dolar,  
 • Euro hesapları için yıllık 37.8 dolar karşılığı,  
 • Diğer döviz hesapları için yıllık 37.8 dolar karşılığı tahsil edilir. 

Bu belirtilen ücretler, hesaplardan yıllık olarak alınmaz. Alınacak toplam tutar, yılda toplamda 4 kez olmak üzere, 3 ay ara ile hesaplardan tahsil edilir. 

TEB Vadesiz Döviz Hesabı Nasıl Açılır? 

Vadesiz döviz hesapları açılışı, diğer mevduat hesapları ile aynı yol izlenmesi ile yapılır. Banka şubelerinden açılmak istenen hesaplar için banka çalışanlara talep edilen hesabın hangi cins olacağı belirtilir. İnternet bankacılığı ve cep şube üzerinden açılmak istenen vadesiz döviz hesapları ise hesap açma işlemi esnasında vadesiz döviz hesabının açılması gereklidir. 

  Yeni Evim Projesi Kredi Hesaplama

TEB Döviz Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesabı Açılış Koşulları Nelerdir? 

TL dönüşümlü döviz hesabının TEB üzerinden açılma şartları, banka tarafından şöyle belirlenmiştir: 

 • Hesaplar TL para cinsinde açılabilir. TL cinsli açılan hesaplardan daha sonra dövize dönüşüm işlemleri yapılabilir. 
 • Açılacak olan dönüşümlü döviz hesaplarının kullanılabilir vade sayıları 3, 6 ve 12 aydır. 
 • TL dönüşümlü vade hesapları yalnızca iş günlerinde, 10.00 ile 16.30 saatleri arasında gerçekleştirilebilir. 
 • Bu hesap türü, TEB üzerinden yalnızca bir kez açılabilir. Açıldıktan sonra kapatılması talep edilen hesaplar kapatılır, ancak yeniden Türk Ekonomi Bankası’nda bir Döviz Dönüşümlü TL Vadeli Mevduat Hesabı açılışı mümkün değildir. 
 • Kapatılan hesapların kalan bakiyeleri, TL cinsinden müşterilerin vadesiz hesaplarına aktarılır. 
 • Uygulanacak olan vade oranları, sabir belirlenmiş faiz oranları ile ay sonunda değişmiş olan kurun değişim oranı ile kıyaslanarak belirlenecektir. Vade işlemi, hesaplara daha yüksek olan oran üzerinden uygulanır. 
 • Kurların belirlenmesi, Merkez Bankası tarafından açıklanmış olan Dolar, Euro ve Sterlin para birimlerinin Türk Lirası ile oranlarına bakılarak yapılır. 
 • Vadeli döviz hesaplarından talep edilen tutarlarda para çekimi yapılamaz. 
 • TEB Döviz hesabı için stopaj uygulanmaz. 

TEB Döviz Hesabının Faiz Oranları Ne Kadardır? 

Döviz hesaplarının faiz oranları, Türk Ekonomi Bankası tarafından %17 olarak belirlenmiştir. Banka üzerinde uygulanan vade oranları şöyle belirlenmiştir: 

 • 3 ay (91 gün) 
 • 6 ay (180 gün)
 • 12 ay (365 gün) 

TEB Döviz Hesabı Açma Ücreti Ne Kadardır? 

TEB’in döviz hesabının ücreti, açılışı itibari ile, kullanıldığı süre zarfı boyunca yıllık binde iki oranında belirlenmiştir. Ancak açılışı zamanında banka, müşterilerinden herhangi bir ücret talep etmez. Bu oran, döviz hesapları için uygulanır. 

TEB Döviz Hesabı Açılış Tutarı Ne Kadardır? 

Dolar hesabının açılma ücretleri, TL olarak minimum 10.000 TL, Döviz olarak da en az 5.000 USD olarak belirlenmiştir. Bunun altında birikimi olan kişiler, TEB üzerinden döviz hesabı açamazlar. 

  Bankaların Kiralık Kasa Ücretleri 2024

TEB Döviz Kurları Ne Kadardır? 

Güncel döviz alış satışı, TEB tarafından şöyle sıralanmıştır: 

 • Amerikan Doları 

Alış: 14,5640 TL 

Satış: 14,8950 TL 

 • Euro 

Alış: 16,0730 TL 

Satış: 16,4440 TL 

 • Sterlin 

Alış: 19,1880 TL

Satış: 19,6250 TL 

Türk Ekonomi Bankası müşterisi olanlar, tüm döviz kurlarının en güncel alış ve satış fiyatlarını CEPTETEB mobil bankacılık uygulaması ve resmi internet sitesi üzerinden de takip edebilirler. 

TEB Kur Korumalı Mevduat Hesabı Nasıl Açılır? 

Kur korumalı mevduat hesabı, TEB şubelerinden ve telefon bankacılığı uygulaması olan CEPTETEB üzerinden açılabilir. Türk Ekonomi Bankası müşterisi olan kişiler, CEPTETEB üzerinden bu işlemi kolaylıkla yapabilirler. Ancak TEB müşterisi olmayan kişilerin şubelere giderek form doldurmaları, istenen bilgileri bankaya vererek işlem yapmaları gereklidir. 

TEB Kur Korumalı Mevduat Hesabı Açılış Şartları Nelerdir? 

Kur korumalı birikim hesabının TEB üzerinden açılabilmesi ve kullanılabilmesi için sunulmuş şartlar şunlardır: 

 • Kur Korumalı TL mevduat hesabı, 3, 6, 9, 12 ay vadeler ile açılabilir. 
 • Hesap yalnızca TL cinsinden açılabilir. Ancak hesap içinde sonradan döviz ile de işlem yapılma imkanı mevcuttur. 
 • Açılmak istenen hesapların açılış tutarı minimum 20.000 TL’dir. Hesapta tutulacak paraların herhangi bir üst limiti ise yoktur. 
 • Hesaba uygulanacak olan faiz, Türk Lirası için belirlenen oran üzerinden uygulanır. Ancak diğer döviz kurları için Merkez Bankası tarafınca belirlenmiş kur oranları esas alınır. Kur farklılıklarına göre, daha yüksek olan oran belirlenerek hesaplara yansıtılır. 
 • TL olarak açılmış ancak sonradan dövize çevrilmiş olan hesapların kapatılması durumlarında hesaptaki para TL cinsinden vadesiz mevduat hesaplarına aktarılır. Vade tarihi gelmeden önce hesaptan çekilmek istenen paralar için de aynı yöntem uygulanır. 
 • Diğer TEB döviz hesapları gibi kur korumalı TL mevduat hesabı için de stopaj uygulanmaz. 
  Evlenen üniversite öğrencilerine devlet yardımı (Hibe)