yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme. Günümüzde gerek kolay taksit yapılması gerekse de nakit para taşıma zorunluğunu sona erdirmesi gibi farklı pek çok avantaj sunması nedeni ile en çok tercih edilen ödeme araçlarından biri de kredi kartı olarak öne çıkmaktadır. Kredi kartı kullanan kişilerin sayıları her geçen gün artarken kredi kartı limit sınırlandırma gibi alınan önlemlere rağmen ne yazık ki pek çok kişi bilinçsiz kredi kartı kullanımı sonucu kredi kartı borcunu ödemekte zorlanmaktadır. Kredi kartı borç batağı her geçen gün büyümeye devam ederken “kredi kartı borcumu ödeyemiyorum” diyen kişiler için alternatif ödeme yöntemleri sunulmaktadır. Kredi kartı borcu yapılandırma / taksitlendirme işlemlerinde kişilere borçlarını taksitlendirerek daha kolay bir şekilde ödeme fırsatı verilir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemlerinde her banka farklı bir prosedür uygulamakla beraber genelde kredi kartı borcunda gecikmeye düşen kişilerin borçlarını belirli faiz oranları ile yeniden hesaplayarak taksitlendirmektedirler.

Kredi kartı borcu taksitlendirme başvurusunda bulunmak için kartın ait olduğu bankayı ziyaret edebilir, kredi kartı müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden başvuruda bulunabilir ya da kredi kartının ait olduğu bankanın internet şubesi üzerinden işlemlerinizi direkt olarak kendinizde yapabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken kredi kartı borcunuz sona erene kadar harcamalarınızı aylık bütçe oluşturarak gerçekleştirmek, kredi kartına taksitli alışveriş konusunda üst üste binecek şekilde sürekli taksitli alışveriş yapmamak olmalıdır.

Kredi Kartı Yapılandırma ve Taksitlendirme Nedir

Öncelikle bu konuda yapılan en büyük hata kredi kartı borcu yapılandırma ve kredi kartı borcu taksitlendirme işlemlerinin aynı kavramlar olduğunun sanılmasıdır. Oysaki bu iki kavram birbirinden çok farklıdır. Peki, kredi kartı borcu yapılandırma nedir, kredi kartı borcu taksitlendirme nedir? Kredi kartı borcu yapılandırma icralık olan kredi kartı borcu için yapılan borç ödeme işlemi iken kredi kartı borcu taksitlendirme işlemler ise icra takibine düşmeyen kredi kartı borcu için kredi kartı kullanıcısı ile banka arasında yapılan ödeme işlemlerini kapsamaktadır.

  Kredi Kartı (2022)

Bankalar tahsil edemedikleri borçları belirli bir süre sonra varlık yönetimi şirketlerine devretmektedir. Bu şirketler aylık düzenli geliri bulunmayan ya da üzerine kayıtlı taşınmazı olmayan gibi alacak için sorunlu olan kişilerin icraya düşen kredi kartı borcu alacaklarının tahsili için hizmet vermektedir. Borcun tahsil edilmesi için genelde faiz yükünün bir bölümünün silinmesi ya da banka tarafından borcun üzerine eklenen avukat masrafı gibi ek masrafların silinmesi sağlanır. Yine kredi kartı borcu taksitlendirilir ve kişinin borcunu taksitle daha kolay ödemesi sağlanır. Yine kredi kartı yapılandırma 2021 yılının hemen başında çıkarılan kredi kartı affı ya da kara liste affı gibi devlet desteği ile de yapılabilmektedir.

Hatırlanacağı üzere çıkarılan 72 ay yapılandırma hakkı ile hem kredi kartı borcu hem de kredi borcu olan kişilere borçlarını ödeme konusunda büyük kolaylıklar sağlanmış ve bu kişilerin kara listeden çıkmak adına borçlarını ödemeleri teşvik edilmişti. Yapılandırma işleminden yararlanmak isteyen kişilerin kredi kartı borcu ödemelerinde gecikmeye düşmeleri yeterli sayılmış ve hakkında kredi kartı borcu yasal takip başlatılan kişilere icralık olmamalarına rağmen yine de sunulan kredi kartı yapılandırma fırsatından yararlanma hakkı verilmişti. Bankaların en önemli öncelikleri batık kredi ve batık kredi kartı tutarlarını mümkün olan en düşük sınırda tutmaktır. Bu nedenle banka her zaman için müşterisi ile anlaşma yoluna gidecektir. Aylık düzenli geliri olan kişilerin maaşa haciz konulması yolu ile borçları tahsil edilebilmektedir.

  En Hızlı Kredi Kartı Veren Bankalar