yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kasko Sigortası Ne İşe Yarar ?

2.338
Kasko Sigortası Ne İşe Yarar ?

Kasko sigortası, sigorta şirketlerinin müşterilerine kaza durumunda iki taraflı anlaşmaya dayalı olarak hazırlanan kasko poliçesi kapsamında tazminat ödemesini sağlayan bir sigorta türüdür.

Müşteri yani sigortalı açısından en avantajlı yönlerden bir tanesi ise aracınız büyük oranlarda hasara uğradığı zaman size kasko değer listesi oranında belirlenen tutarlarca aracınızı kazalı olarak sizden alıp yerine araç kasko değeri ödemeleridir. Bu kadarla kalmayıp yine kaza anından sizden hiç bir tutar talep edilmeden aracınızı ve karşı taraftaki aracın hasarını öderler böylelikle kaza yaptığınız anda sizin cebinizden herhangi bir masraf çıkmaz.

Kasko Sigortası Nasıl Yapılır?

Sizlere yakın olan sigorta şirketlerinden ve acentelerden kasko sigortası teklifi talebinde bulunabilirsiniz. Genelde insanlar online olarak internet üzerinden farklı fiyat teklifi alabilmek için araştırmalar yapmaktadır.

Fiyatlar genelde verilen hizmete göre değişkenlik gösterebileceğinden dolayı bu durumda fiyat haricinde önemli olan bir diğer konu ise kasko genel şartları konusunda detaylı olarak bilgilendirmede bulunulması. Sigorta şirketlerinin size yeterli bilgiyi vermeleri önemlidir bu konuda yeterli bilgi birikime sahip firmalarla çalışmaya özen gösterin.

Kasko Sigortasının Teminatları Nelerdir ?

Kasko sigortası teminatları sizlerin taleplerine ve kasko sigortası türleri durumuna değişmektedir. Müşterinin istemesi durumunda full kasko yaptırılabilir ancak bazı firmalar daha fazla müşterileri çekebilmek için teminatları daraltıp fiyatlarını uygun seviyeye düşürmüşlerdir. Ucuz diye alabileceğiniz bir hizmette teminatların yetersiz kalması durumunda sadece fiyatı uygun diye hizmet almayın.

Hizmet alacağınız firmadan kesinlikle bir teminat listesi talebinde bulunun ayrıca unutmayın firmaların size verdiği standart teminatlara ek olarakta teminat talebinde bulunabilir ek yaptırabilirsiniz fiyat değişkenlik gösterebilir ancak deprem, sel, heyelan(karadeniz bölgesinde özellikle), dolu yağması gibi doğal afet maddeleri teminatlarınızda yer almıyorsa bence bir daha düşünmeniz gerekebilir çünkü olası bir dolu yağması kasko kapsamında yoksa tüm aracınızı özel bir ustaya cebinizden yaptırtmak ve değer kaybınıda alamamak durumunda kalırsınız.

  Aksigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Premium Seyahat Sağlık Ne Kadar ve Neleri Kapsar?

Bahsettiğimiz maddeler teminatlar kapsamında olursa hem aracınızı yaptırmış olursunuz hemde değer düşmesine karşılık olan tutarı tazmin edebilirsiniz.

Kasko hasarsızlık indiriminden faydalanma

Araç sahibi olduğunuz süre boyunca ilk defa kasko yaptırdıysanız ve size hemen müjde eğer ki sürekli kesintisiz olarak kasko yaptırırsanız ilk yıl sonrasında ikinci yıla geçişlerde kasko hasarsızlık indirimi sizler için güzel bir fırsat ancak sizlerden istenilen belli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir hemen sıralamaya başlayalım çok değil gözünüz korkmasın.

Hasarsızlık indiriminden faydalanabilmeniz için ilk koşul, aracınızı kasko yaptırdığınız süre boyunca hiç kaza yapmamanız gerekmekte. Sizden beklenilen ve indirimin başlatılabilmesi için istenilen diğer bir koşul ise bir yılı tamamen kaskolu ve kazasız bitirmeniz olacaktır sonrasında ise ikinci yılda indiriminiz başlatılır. Araç değiştirmeniz yada sigorta şirketi değiştirmeniz hasarsızlık indiriminden faydalanmanıza engel değildir.

Araç değiştirirseniz yine kullanmaya hak kazandığınız hasarsızlık indirimi sizi takip eder ve yeni aracınız için geçerli olur. Sigorta şirketleri içinde aynı şey geçerli hal ve hareketlerinden memnun olmadığınız, fiyatı pahalı gelen yada anlaşamadığınız bir sigorta şirketi var ve kaskonuzu başka bir yere vermek istiyorsunuz çekinmeyin hasarsızlık indirimi sizinle olacak ve yeni geçeceğiniz yer sizi indirimli olarak devam ettirecektir. Hasarsızlık indirimi ilk yıl sonrasında %20 oranında başlar ve %70’e kadar çıkabilir böylelikle kasko masraflarınız her yıl yüzdelik oranlarda düşmeye ve masraflarınız azalmaya başlar.