yandex-izleme
FinansKredisi.com

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalar, kredi ya da kredi kartı gibi ürünlerini müşterilerine takdim etmeden önce, kişilerin kredi notları hakkında bir araştırma yapıp, bu araştırma sonucunda kredi ve türevi olan hizmetleri vermektedir. Bu noktada kredi notu düşük olan kişiler bu ürünlerden herhangi bir şekilde yararlanamazken ya da belirli şartlar sonucunda yararlanırken, ideal bir kredi notuna sahip olan kişiler ise söz konusu hizmetlerden istedikleri gibi yararlanabilmektedir. Bu konuda kişilerin aklına tek bir soru gelmektedir. O soru ise ‘kredi notu kaç olmalı?’ sorusudur. Bir kredi notunun, az riskli, iyi ve çok iyi gibi risk gruplarında yer alması, ideal olmasın için ilk etkenlerin başında yer almaktadır.

Bilindiği üzere kredi notu, 0 ila 1900 arasında değişen bir nottur ve bu notun, bulunduğu konum oldukça önemlidir. 1-699 arasında yer alan kredi notu en riskli grup olarak bilinmektedir. 700-1099 arasında yer alan grup ise orta riskli olarak bilinmektedir. Az riskli olarak bilinen grubun kredi not aralığı 1100 ve 1499 arasındadır. İyi 1500 ile 1699 arasında yer alırken, çok iyi grubu 1700 ve 1900 arasında yer alan puanları kapsamaktadır. Bu nedenle ideal bir kredi notu, mutlaka 1500 gibi bir puandan yüksek olmalıdır. Bu puanın üzerinde yer alan bir kredi notu, iyi ve çok iyi gibi risk gruplarına dahil olduğu için, bankaların ürünlerinden yararlanması daha kolay bir durum olacaktır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu düşük olan kişilerin en çok sorduğu sorunların başında ‘kredi notu nasıl yükseltilir? sorusu yer almaktadır. Bir kişinin kredi notunun yükselmesi için ise düzenli bir ödeme alışkanlığının olması gerekmektedir. Kredi taksitleri, banka anlaşmalı bir kurumdan aldığı vadeli ürünler ve kredi kartı borçları, kredi notunun yükselmesi adına en önemli etkenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle kredi notu yükseltilirken, bu gibi etkenlere dikkat edilmesi her zaman için daha hızlı bir süreç yaşamanız adına etkili olacaktır.

  Kredi Notu Sorgulama Ekranı

Kredi notu yükseltme sanıldığı kadar kısa süreli bir işlem değildir. Bankalardan almış olduğunuz krediler ve bu kredilerin geri ödemeleri, kredi notunuza sürekli olarak bir artı olacaktır. Öte yandan beyaz eşya, vasıta ve bunlar gibi büyük maliyetleri olan alışverişleri vadeli olarak aldığınızda, sizlere aslında banka üzerinden bir nevi kredi çeker gibi imkan sağlamaktadırlar. Bu sayede sizde taksitlerinizi ödedikçe, kredi notunuzun büyük ölçüde artışı söz konusu olmaktadır.

Öte yandan kredi kartı borçları da kredi notu yükseltme konusunda büyük önem taşımaktadır. Kredi kartınızın, herhangi bir gecikmiş borcu olmaması, kredi notunuza muhteşem bir katkı sağlayacaktır. Borçların asgari olarak değil de, dönem borcu olarak ödenmesi yine bu konuda fayda sağlayacak bir başka durumdur. Öte yandan geçtiğimiz dönemlerde ortaya çıkan yeni bir düzenleme ile kredi notunuzun düşmesi ya da yükselmesi konusunda fatura ödeme alışkanlıklarınızda etkili olmaktadır. Bu alışkanlıklara dikkat etmek ve ödemeleri zamanında yapmak, kredi notu bakımından faydalanabilmenize neden olacaktır.

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Dönem dönem birçok kişi yüklü miktarda paraya ihtiyaç duyabilmektedir. Bu ihtiyacın karşılanması adına ise kredi notu son derece büyük bir önem taşımaktadır. Ancak birçok banka, kredi notu seviyesine göre kredi vermektedir. Bu nedenle her bankadan kredi alabilmek söz konusu olmayabilir. Mutlaka kredi notunuza uygun kredi veren bankalardan faydalanmak gerekmektedir. Bu nedenle de kredi notuna göre kredi veren bankalar hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemli bir durumdur.

Kredi notunuzun seviyesine göre kredi veren çeşitli bankalar söz konusu olabilmektedir. Bu konuda İNG bank, genel anlamda orta düzeyde kredi notu olan kişilere belirli ölçüde kredi verebilmektedir. Kredi notunuz kaçsa, o nota göre faiz oranları sunan ING bank, kredi notu ile kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Öte yandan Finansbank, orta düzey risk grubunda yer alan, iyi risk grubunda yer alan ve çok iyi risk grubunda yer alan müşterilerine, kredi imkanı sağlayabilen bir bankadır.

  Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Fibabank, Odeobank, Denizbank ve Garanti Bankası gibi kuruluşlar, sizlere kredi notunuza göre belirli ölçülerde ve şartlarda hemen kredi imkanı sağlayabilecek bankalardır. Kredi notunuzun yüksek olması sebebiyle hemen hemen her bankadan kredi almanız mümkün olabilmektedir. Bu nedenle istediğiniz seçeneği değerlendirerek kredi imkanından faydalanabilirsiniz.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Günümüzde birçok kişinin, kredi çekmeden ya da benzeri ürünlerden faydalanmadan önce mutlaka kredi notu hakkında bilgi sahibi olması gereklidir. Aksi halde kredi ve türevleri olan hizmetlerden faydalanırken çeşitli sorunlar yaşaması söz konusu olabilmektedir. Bu gibi bir durumdan olumsuz olarak etkilenmemek adına da, birçok kişinin ‘kredi notumu nasıl öğrenebilirim?’ sorusunu sorduğu gözlerden kaçmamaktadır. Kredi notu öğrenme sadece dakikalar alan bir işlemdir. Bu nedenle herhangi bir zaman kaybıyla karşılaşmak ya da öğrenme aşamasında çeşitli güçlükler ile karşılaşmak söz konusu olmamaktadır.

Kredi notunuz, her zaman için KKB tarafından finansal verileriniz göz önünde bulundurularak kayıt altına alınmaktadır ve güncellenmektedir. KKB ise sizlere bünyesinde bulundurduğu bir kuruluş olan Findeks sayesinde, kredi notunuz, risk raporunuz ve daha birçok detay hakkında sizlere bilgi sunmaktadır. Bu nedenle öncelikle Findeks sistemine girerek üye olmak gerekmektedir. Üye olurken, kimlik bilgilerinizi içeren birtakım sorular sorulmaktadır. Bu soruların doğru bir şekilde cevaplandırılması son derece önemli bir konudur.

Öte yandan kredi notu öğrenme sistemi olan Findeks’e bilgilerinizi girdikten sonra üyelik işleminiz tamamlanmaktadır. Bu işlem sonrasında ise kredi notu öğrenme ekranından, rahatlıkla kredi notunuzu öğrenebilmeniz mümkün olacaktır. Bu konuda sizden telefon numaranız ve T.C. kimlik numaranız gibi bilgiler talep edilebilmektedir. Bu bilgileri girmenizin ardından, ekranınızda kredi notunuz ve hangi risk grubunda yer aldığınız belirtilecektir. Öte yandan Türkiye not ortalaması ve bu not ortalamasına göre sizin konumunuz, söz konusu kredi notu öğrenme sisteminde karşınıza çıkacaktır.

  Kredi Notu Sorgulama (Ücretsiz Öğrenme)

Kredi Notuna Göre Kredi Hesaplama

Günümüzde birçok kişi, kredi notuna göre ne kadar kredi alacağını ve alacağı kredinin limitlerini öğrenmek istemektedir. Bu konuda bilgi edinmek ise ilk başta biraz zor gözükebilir. Ancak sanılanın aksine son derece kolaydır. Kredi notuna göre kredi hesaplama konusunda birçok hesaplama aracı, hesaplama formülleri ve çeşitli şekillerde hesaplama yöntemleri çıkabilmektedir.

Ancak bu konudaki en net ve en ideal bilgi, Findeks risk raporu seçeneği ile elde edilebilmektedir. Risk raporu, aktif olarak son 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilerinize ilişkin detayları içeren bir rapordur. Söz konusu seçenek sayesinde, kredi limitiniz, borçlarınız ve kredi notunuz hakkında her türlü bilgiye sahip olmanız mümkün olacaktır.

Elbette ki bu hizmetin bir bedeli vardır ve söz konusu hizmet 8.85 TL gibi bir ücretle gerçekleşmektedir. Bu ücreti hesabınıza tahsis etmeniz dahiline, tüm detayları istediğiniz gibi öğrenebilmeniz mümkündür. Bu sayede banka kredi limitleriniz ve risk raporunuza dair her türlü bilgiyi istediğiniz gibi öğrenebilirsiniz. Findeks, sizlere kredi notu öğrenme ve kredi notu ile kredi hesaplama gibi birçok seçeneği rahatlıkla sunmaktadır.