yandex-izleme
FinansKredisi.com

KOSGEB’ten Kolay Kredi Almanın Yolları

2.547
KOSGEB’ten Kolay Kredi Almanın Yolları

Ülkemizde Kosgeb, küçük ve orta ebatlı işletmeler yani kısa adı ile KOBİ denilen işletmeler ekonominin can damarı olarak kabul edilir. Bu ufak ve orta ebatlı işletmelerin hacmini yükseltmek ve ekonomiye yeni işletmeler kazandırmak amacıyla KOSGEB kurulmuştur. KOSGEB insanlara verdiği hibe kredi ile adından sıkça söz ettirmeye devam etmekte.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır. 1990 senesinde tam olarak kurulmuş ve hizmet vermeye başlamıştır. Küçük ve orta ebatlı işletmelerin ilerlettiği projeleri değerlendirerek bu projelere karşılık hibe, faizsiz ya da düşük faizli ödemesi basit olan krediler vermektedir. KOSGEB aynı vakitte işini kurmak isteyen ve güzel projeler yaratan vatandaşlara da her türlü desteği sağlamaktadır.

KOSGEB Nasıl Çalışır?

KOSGEB küçük ve orta ebatlı işletmesi olan ya da yeni bir ufak ve orta ebatlı işletme kurmak isteyenlere bir proses dahilinde destek olmaktadır. Bahsettiğimiz bu proses 5 adımlıdır.

Ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Kursu Eğitimi:

KOSGEB bilhassa işini yeni kurmak isteyenlere internet sitesinden duyurarak 32 saatlik bir girişimcilik eğitimi fırsatı sunmaktadır. Bu eğitimlere başvuranlar 32 saat kuramsal ve uygulamalı olarak girişimcilik konusu ile alakalı eğitim alırlar böylelikle kurdukları işlerinde başarı oranları da artmaktadır.

Ücretsiz uygulamalı girişimcilik eğitimleri İş-Kur, ulusal yönetimler, Halk Eğitim Merkezleri gibi detaylı kuruluşlar aracılığı ile verilir. Bu eğitimi alıp girişimcilik ve işletme konusu ile alakalı bilgi sahibi olan vatandaşlar ikinci adıma geçerler.

Kosgeb Başvurusu İçin İş Planı Hazırlama:

Ücretsiz uygulamalı girişimcilik eğitimi alan şahıs en başta kafasında tasarladığı iş kurma konusunu daha da geliştirerek ideal ve değişik bir plan dahilinde hazırlar. Bu düzenleme adımı ne kadar detaylı ve proje ne kadar enteresan olursa kredi neticesi o kadar başarılı olur.

  Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır 2024

Hazırlanan projenin gerçekçiliği de çok mühimdir. Proje hazırlanıp düzenleme yapılırken tetkik ve profesyonel destek alınması çok mühimdir. Yapılacak iş detaylı bir şekilde anlatılıp öngörü edilen neticeler da örneklerle detaylı olarak anlatılmalıdır.

Kosgeb Başvuru Süreci Aşamaları:

Hazırlanan proje ve plan bütün belgeleri ile detaylı bir şekilde dosya durumunda KOSGEB Hibe Kredi Başvuru Formu ile KOSGEB’e takdim edilir. Bu dosya KOSGEB yetkilileri doğrultusunda detaylı bir şekilde incelenip değerlendirilir. Ön değerlendirme neticesi başarılı olan projeler KOSGEB değerlendirme kuruluna takdim edilir ve bu kurul doğrulusunda tekrardan değerlendirmeye alınır.

KOSGEB değerlendirme kurulu projeleri daha değişik olarak inceler, tartışmaya açık ve başarılı olacağını düşündüğü plan ve projeleri onaylar ya da reddeder. Planladığınız iş projesi KOSGEB değerlendirme kurulu doğrultusunda kabul edilir ise ileri adım olan veri tabanı kaydı yapılması gerekir.

Kosgeb Sistemine Kayıt Olma:

Bu adımda KOSGEB’in sunmuş bulunduğu devlet hibe kredi müracaatı hakkı kazanmış olursunuz. Kosgeb sistemlerine kayıt olmak amacıyla KOSGEB internet sitesine kendinize ait olacak şekilde bir kullanıcı adı ile bir parola almanız gerekmektedir.

Aldığınız bu parola ile sistemde tespit edilen beyanname ve evrakları doldurmalısınız. Belgelerin kusursuz ve gerçek bilgilerle doldurulması en mühim noktadır. KOSGEB internet sitesinden kullanıcı adı ve parolanızla giriş yaptığınızda kredi müracaat neticesinuzu ve projenizle alakalı gelişmeleri de takip edebilirsiniz.

Sonuçlandırma:

Kredi müracaatınız onaylandığında bundan sonra planladığınız projeyi yapmak üzere iş yerinizi kurabilirsiniz.

Devlet hibe kredi müracaatı ile kurduğunuz iş yeriniz 3 sene süresince KOSGEB yetkilileri doğrulusunda denetlemeye tabi tutulur. Gerekli şartlar oluşmuş ise ve gereksiniminiz bulunduğu halde bir senenin neticesinda KOSGEB size faizsiz kredi olanağı da sunmaktadır.

Not: İşletmenizi kurmadan önce muhakkak muhasebeciniz ile iletişime geçip, kosgeb desteğinden faydalanabiliyor musunuz bunu sorup öğrenin. Bazı meslek dallarına ait kodlar (nace kodu) her destekten faydalanamıyor yada kısmi olarak faydalanabiliyor buda sizi bazen bir kod yüzünden destekten faydalanamamanızı sağlayıp zor duruma düşürebilmektedir.

  Genç Girişimci Desteği Nedir?

Kosgeb desteği alan işletmeler kesinlikle aldıkları demirbaşların faturasını ibraz etmesi gerekmekte. Bu sebeple her hangi bir ürün alamaz sadece işletmenize ait kullanabileceğiniz şeyler alabilirsiniz yoksa bunu kosgeb geçersiz sayacaktır. Şahsi olarak ürün alamaz kullanamazsınız tamamen işletme ihtiyacı olan şeyler alabilir kullanabilirsiniz. İşletme ye telefon alabilir buna şirket hattı alabilirsiniz.