FinansKredisi.com

Devlet Bankaları (Detaylı Araştırma)

Devlet Bankaları (Detaylı Araştırma)

Devlet Bankaları

 

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş.

Ziraat Bankası Türkiye Cumhuriyet devlet bankaları içinde bulunan en büyük atm ve şube network’une sahip olan ve en fazla tercih edilen eski ve köklü bir devlet bankası. Kuruluşu Osmanlı Devleti dönemine ait 1863 senesinde Mithat Paşa tarafından faliyet’e geçirilmiştir. Şuanda 154 yaşında olan devlet bankaları arasında en çok geçmişe ait Ziraat Bankası devlet bankaları kurulduğu dönemde ismi Memleket Sandıkları olarak belirlenmişti. Kuruluş döneminde Pirot adlı Sırbistan’da bulunan bir kasabada kurulan Ziraat Bankası Osmanlı Devlet döneminden sonra Ankara Ulus’a taşındı tarihi merkez binasıyla hizmetine devam etmekte.

http://www.ziraat.com.tr/tr/Bankamiz/Hakkimizda/Pages/BankamizTarihcesi.aspx

 

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Halkbank 1933 yılında kanun çıkartılarak 1938 yılında kurulmuştur. Kuruluştaki destekçi ve başlangıç Ulu Önder Atatürk’ün “Küçük esnafa ve büyük sanayi erbabına muhtaç oldukları kredileri kolayca ucuza verecek bir teşekkül vücuda getirmek ve kredinin normal şartlar altında ucuzlatılmasına çalışmak da çok lazımdır” ile “Siz sanatkarların ufak dükkanları yerine muhteşem fabrikalar yapıldığını gördüğüm gün, mutluluğum en yüksek derecesini bulacaktır” deyişi ile başlamıştır. 1938-1950 yılları arasında finansman sağladığı kredi hizmetlerini yürütür. Günümüze yaklaşırken ise 1992-2006 yılları arasında  1992 yılında Türkiye Öğretmenler Bankası (Töbank), 1993 yılında Sümerbank ve 1998 yılında ise Etibank gibi bankalar devlet bankaları olan Halkbank’a devredilir böylece inanılmaz bir gelişmeye adım atılmış olur.

https://www.halkbank.com.tr/channels/1.asp?id=932

Türkiye Vakıflar Bankası

Türkiye ‘de genelde insanlar tarafından Vakıfbank olarak bilinsede aslında ismi Türkiye Vakıflar Bankası olarak devlet bankaları arasında yer almaktadır. Vakıfbank 1954 yılında kurulmuş ve bu gün ise 2014 yılı raporuna göre Türkiyenin aktif büyüklüğü açısından rapor edilen verilere göre en büyük 7. bankasıdır. Genelde emekliler maaşlarını alma veya diğer tüm işlemlerini bu devlet bankaları üzerinden gerçekleştirirler.

  Bitcoin Kripto Para Birimi Nasıl Güvenli Olarak Saklanır

http://www.vakifbank.com.tr/hakkimizda.aspx?pageID=182