yandex-izleme
FinansKredisi.com

PTT Emekli Kredisi Veren Bankalar 2024

1.815
PTT Emekli Kredisi Veren Bankalar 2024

2023 emekli kredisi veren bankalar PTT ile anlaşmaları nedeni ile PTT kredisini vatandaşlar ile buluşturabiliyor. PTT kredi başvurusunu banka şubelerinden ve dijital bankacılık kanallarından yapabilirsiniz. PTT emekli kredisi veren bankalar şu şekildedir:

 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Şekerbank
 • ING Bank
 • Vakıflar Bankası
 • Deniz Bank
 • Aktif Bank
 • Halk Bankası

Her bir bankanın sunduğu kredi miktarı farklıdır ancak vade süreleri aynıdır. 36 ay vade ile sunulan PTT emekli kredisi, yukarıda listelenen bankalardan kolayca alınabilir. Kredi miktarlarının üst limiti ise 20 bin Türk lirası ile 100 bin Türk lirası arasında farklılık gösterir.

PTT Emekli Kredisi Nedir?

PTT kredileri birçok kişiyi ve grubu kapsayan şekilde planlanır ve halka sunulur. PTT kredileri arasında yer alan emekli kredisi de emeklilere yönelik verilen bir kredidir. Emekli kredisi almak için başvuruların belirli bankalara yapması gerekir. PTT emekli kredisinin yanı sıra bazı bankaların özel kredileri de bulunur ancak bu kredi daha avantajlı ve uygun faizli bir kredidir. Vade oranı ve alınacak olan miktar da geri ödeme tutarını etkiler.

PTT emekli kredisini alabilmek için yaş sınırı bulunur. Bu yaş kuralı her bankaya göre farklılık gösterse de genellikle belirlenen yaş kuralında üst sınır 80’dir. PTT emekli kredisi yaş sınırına dikkat edildiği müddetçe her bankadan rahatlıkla alınabilir. Emekliler için belirlenen yaş için alt limit ise emekli olunan yaştır.

PTT Emekli Kredisi Ne İşe Yarar?

PTT emekli kredisinin avantajları arasında hızlı başvuru imkanı bulunur. Müşteri hizmetleri ve dijital kanallar üzerinden gerçekleştirilebileceği gibi SMS ile de emekli kredisi başvurusu yapılabilir. Bu kredi için için ayrıca diğer kredilerde istenen kefil şartı yer almaz. Bu krediyi almak isteyen kişiler, kefil şartı olmadan PTT kredilerini alabilirler. PTT’nin tek şartı kişinin emekli olması ve emekli olduğunu kanıtlayabilmesidir. Türkiye’de yaşayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu güvencesi ile emekli olan kişiler PTT’den emekli kredisi alabilir.

  Devlet Bankaları Hangileri? En düşük Faizli Devlet Bankası Hangisi?

PTT emekli kredisi 3 senelik vade süresi ile verilir. Vade süresinde artış yapılmak istenir ise bankaya başvurulması ve yapılandırma istenmesi gerekir. Burada karar bankaya bağlıdır. Vade uzatma noktasında bankalar kendileri karar verebilse de genellikle 36 aylık vade süreci uzatılmaz.

PTT Emekli Kredisi Ne Kadar?

PTT emekli kredisi miktarı bankalara göre de değişen miktarlarda emeklilere verilir. PTT kredisi için belirlenen üst limit bankalara göre farklılık gösterir. Bankaların kendi kuralları çerçevesinde belirlediği PTT kredisi üst limitleri şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası 20 bin Türk lirası
 • Türkiye İş Bankası 100 bin Türk lirası
 • Garanti Bankası 100 bin Türk lirası
 • Deniz Bank 55 bin Türk lirası
 • Vakıflar Bankası 90 bin Türk lirası

Aktif Bank, Halk Bankası, ING Bank ve Şekerbank ise aynı miktarı verir. PTT emekli kredisi için bu dört bankanın belirlediği üst limit ise 50 bin Türk lirasıdır. Emeklilere özel olarak verilen bu krediden yararlanmak için başvuruların şahsen yapılması gerekir. PTT kredisi Türkiye’de 9 banka tarafından emekli vatandaşlara sunulan özel bir kredi türüdür.

PTT Emekli Kredisi 3 Ay Ertelenir Mi?

PTT kredi geri ödemesi ertelemesi var olan bir özelliktir ancak her banka tarafından uygulanmaz. PTT kredisi veren 9 banka içerisinde, Aktif Bank tarafından 3 ay erteleme yapılmasına izin verilir. PTT emekli kredisini 3 ay erteleme ile almak isteyenlerin başvurusunu Aktif Bank’a yapması gerekir. Aktif Bank tarafından verilen PTT emekli kredisi 36 ay vade ile verilen bir kredidir. Krediyi aldıktan 3 ay sonra ödeme başlatılabilir. Aktif Bank bu kredi başvurusunu PTT ve N Kolay platformlarından da veriyor.

PTT emekli kredisini Aktif Bank üzerinden almak için 80 bin Türk lirasına kadar başvuru yapılabilir. Bu kredi için verilen en düşük miktar bin 250 Türk lirasıdır. Aktif Bank’ın belirlediği en düşük vade ise 3 aydır. 2023 yılı için geçerli olan faiz oranı ise yüzde 2,39’dur.

  Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2024

PTT Kredisine Nasıl Başvurulur?

PTT emekli kredi başvurusu için PTT şubesine gidilmesi gerekir. PTT kredisine başvuru için PTT yetkilileri tarafından verilecek olan formun doldurulması ve ilgili bankanın seçilmesi gerekir. Bazı bankalar PTT’ye gitmeye gerek kalmadan başvuru yapılmasına da izin verir. PTT kredisine başvuru yapmak için Türkiye’den emekli olmak ve Türk vatandaşı olmak gerekir. PTT emekli kredisi için sunulan katalogdaki bankalardan işlem yapılması gerekir.

PTT kredisine başvurular bankaların online kanallarından da yapılabilir. Online kanallar arasında internet bankacılığı ve mobil bankacılık şubesi bulunur. Bazı bankalar müşteri hizmetleri ve SMS ile de başvuru yapılmasına olanak tanır. PTT kredisinin ortalama faizi 1,99 ile 2,39 arasında değişir. Bunun sebebi ise her bankanın farklı bir kuralı bulunmasıdır. Emekli kredisi için belirlenen miktarlar ana emekli maaşının en fazla 15 katı kadar olabilir.

Deniz Bank PTT Emekli Kredisi Özellikleri Nelerdir?

PTT Denizbank ile emeklilik kredisi almak için başvuruların şahsen müracaat yöntemi ile yapılması gerekir. Önce PTT üzerinden gerçekleştirilecek olan başvuru da tutarı teslim almak için Deniz Bank şubesine gidilmelidir. PTT ve Denizbank’ın yaptığı iş birliği sonucunda PTT tarafından verilen emekli kredisinin yanı sıra ihtiyaç kredisine de başvuru yapılabilir. PTT’nin verdiği ihtiyaç kredisinin özellikleri de PTT emekli kredisi ile benzerlik gösterir. 36 yerine 60 ay vade ile verilen ihtiyaç kredisinin faiz oranı da oldukça düşüktür. İhtiyaç kredisine ya da emekli kredisine başvuru yapmak için Denizbank’a mesai saatleri içerisinde giderek müşteri temsilcisi ile görüşülebilir.